1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Εντερικη μετάπλαση επιθηλίου

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by Irini, May 26, 2015.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Irini

Irini Member

Καλη σας μερα. Πριν 2 χρονια εκανα γαστροσκόπηση η οποία έδειξε ηπια,χρονια, μη ενεργό γαστριτιδα, θέση πλήρους εντερικής μετάπλασης του επιθηλίου. Επίσης οισοφαγιτιδα 1ου βαθμου, χαλαρος ΚΟΣ και υπερπλαστικους πολύποδες τυπου θολου. Δεν ανιχνευτηκε ελικοβακτηριδιο ή κακοηθεια. Τοτε μου ειπαν στο νοσοκομειο που την εκανα οτι δεν εδειξε κατι ανησυχητικο και μου εδωσαν γενικες οδηγιες διατροφης και αγωγη υπο συμπτωματων. Η γαστρεντερολογος που πηγα για να μου συνταγογραφησει το Pariet που παίρνω, μου ειπε οτι πρεπει να την επαναλαβουμε για να δει αν εχει εξελιχθει η εντερικη μεταπλαση, κατι που γινεται στα 2 χρονια. Δεν μου ειπε περισσοτερα για το τι σημαινει αυτο. Ειμαι 39 ετων χωρις οικογενειακο ιστορικό καρκινου. Ποια ειναι η εξελιξη της εντερικης μεταπλασης; Πόσο συχνη ειναι; Θα κανω τη γαστροσκοπηση σε 1 μηνα.
  2. Irini

Irini Member

Καλησπέρα σας. Το οτι δεν έχω ακόμα απάντησή σας με κάνει να ανησυχώ ακόμα περισσότερο! Ελπίζω να είναι τυχαίο γεγονός και όχι οτι η απάντησή σας θα με στενοχωρήσει. Οπως και να 'χει θα ήθελα να την έχω! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  3. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα. Το γεγονός ότι δεν πήρατε κάποια απάντηση δε σημαίνει ότι έχετε κάτι σοβαρό απλά το φόρουμ αυτή τη στιγμή δε διαθέτει γαστρεντερολόγο για να μπορέσει να σας διαφωτίσει. Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση!
  4. Irini

Irini Member

Kαλησπέρα σας. Εκτιμώ την απάντησή σας. Μακάρι και άλλοι συνάδελφοί σας γιατροι να ενταχθούν στην ομάδα σας και να συμβάλλουν στο πολύ αξιόλογο έργο σας.
  5. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Σας ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σας λόγια, το ευχόμαστε κι εμείς !!!
    Σας εύχομαι ό,τι καλύτερο !!! :)

Share This Page