1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ενοχλήσεις στη περιοχή του πρωκτου

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by mnac, Feb 24, 2008.

1. mnac

mnac New Member

καλησπέρα :smile:

Πολύ καιρό τώρα υποφέρω από μικροενοχλήσεις στη περιοχή του πρωκτού.

Από μικρή (1 ετους) εμφάνησα τη πρωτη αιμορροίδα, δίχως να θυμάμαι ιδιαίτερα προβήματα τα χρόνια εκείνα.
    2 χρόνια τώρα (25 χρόνια μετά) λόγω της καθιστικής εργασίας μου το πρόβλημα έγινε έντονοτερο. Παρόλο που προσπαθώ να κρατήσω τη περιοχή καθαρή, προσέχω πολύ τη διατροφή μου, ασκούμαι αρκετά , πολλές φορές κατά την εκκένωση παρατηρώ αίμα και τσούξιμο. Μπορώ να το αντιμετοπίσω πιο αποτελεσματικά το πρόβλημα αυτό;

Πέρα από αυτό αυτά τα δυο χρόνια στη περιοχή του πρωκτού παρατηρώ μια ερυθρότητα καθώς νιώθω κ έντονο κνησμό, με αποτέλεσμα προκειμένου να ανακουφιστώ -δυστηχώς στιγμιαία μόνο- το τρίβω. Με τη τριβή ξεγλουδίζονται οι ανώτερες στοιβάδες της επιδερμίδας και όπως καταλαβαίνετε δε προλαβαίνει να επουλωθεί το τράυμα που έχει διμιουργηθεί. Είναι κάποια πάθηση αυτή που έχει ως σύμπτωμα τον έτονο κνησμό;

Ένα άλλο θεμα που με απασχολεί και με έχει τρομοκρατήσει είναι ότι χθες ψηλαφώντας την περιοχή μεταξύ του πρωκτού και του κόκκυγα τυχαία ανακάλυψα ενα μικρο ογκο (κύστη;) σφαιρικού σχήματος και διαμέτρου περί τα 3-5 χιλιοστά. Δε γνωρίζω αν προυπήρχε καιρό καθώς και δεν έχει παρουσιαστεί καμία ενόχληση το συγκεκριμένο. Είναι ανησυχιτικό ; θα πρέπει να συμβουλευτο κάποιο γιατρό;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,
    mnac
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

1. Ενα πολύ συχνό πρόβλημα είναι αυτό που αναφέρεται στην ιατρική με την ονομασία "κνησμός πρωκτού" - pruritus ani λατινιστί! Μπορεί να οφείλεται απο "ψυχολογικά-νευρογενή-αγχωτικά" αίτια, μέχρι όμως και παθολογικά όπως διατροφή κακή, ύπαρξη κάποιας αιμορροϊδοπάθειας σε συνδυασμό με ραγάδα πρωκτού, και γενικά με κάποια πάθηση που η αυξημένη παραγωγή βλέννας απο τον πρωκτό δημιουργεί...κνησμό!
    Επίσης όμως η κατάχρηση αλοιφών, καθαριστικών, αντισηπτικών στην περιοχή ή ακόμη και το "υπερβολικο" πλύσιμο (πχπ με τηλεφωνάκι..) στην περιοχή, αιτιάται για κνησμό!!!

2. Προφανώς δεν είναι κάτι σοβαρό, ίσως κάποια επιδερμική κύστη ή κάτι καλόηθες!!

..και για τα δύο πάντως καλό θα είναι σας δεί κάποιος ειδικός (χειρουργός ή γαστρεντερολόγος)!;)
  3. mnac

mnac New Member

Γιατρέ σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιερώσατε.
    Πραγματικά μου έφυγε ένα πολύ μεγάλο βάρος. Τα θέματα που με απασχολούν τα θεωρούσα μη αντιμετωπίσημα ή πως μόνο σε μένα μπορεί να συμβαίνουν.Ο φόβος και η άγνοια με κρατούσε μακρία από κάθε είδους αντιμετώπιση. Δε μπορούσα να βρω κάποιον γνώστη του αντικειμένου εν προκειμένου ιατρό, να περιγράψω τι μου συμβαίνει να μου πει την αποψή του ή και να με παραπέμψει σε κάποιο ειδικό. Εδώ, η συμβολή του Φόρουμ σας είναι πολύ μεγάλη και σας συγχαίρω για αυτό!!!
    νομίζω πως είμαι κιόλας έτοιμη για το επόμενο βήμα...:p
    Σας ευχαριστώ
    mnac

Share This Page