1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Ενοχλήσεις Κάτω Δεξιά Κοιλία

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by santalla12345, Mar 31, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. santalla12345

santalla12345 New Member

Γεια σας,

Είμαι 22 χρονών και έχω ενοχλήσεις στην κάτω δεξιά κοιλία.
    Αυτό ξεκίνησε πριν ένα μήνα. Είχα ενοχλήσεις κάτω δεξιά και στο στομάχι. Πήγα στο νοσοκομείο, μου έκαναν εξετάσεις ούρων και αίματος και βρήκαν κάπως ανεβασμένα τα λευκά αιμοσφαίρια, αλλά ο χειρούργος που με εξέτασε (με πατούσε στην κοιλιά) δεν ένοιωσα πόνο που να δείχνει πως είναι σκωλικοειδήτιδα. Παράλληλα μου έκανε και δακτυλοσκόπηση, μήπως έχω αίμα, και ήταν αρνητική.
    Μου έκαναν εισαγωγή στο νοσοκομείο για 2,5 μέρες. Σαυτό το διάστημα μου έκαναν ακτινογραφία στην κοιλιά, υπέρηχο για τα επινεφρίδια και υπέρηχο για τα γυναικολογικά. Όλα ήταν εντάξει και μου έδωσαν εξιτήριο.
    Η ενόχληση όμως παραμένει...
    Πήγα σε γαστρεντερολόγο και μου είπε πως η κοιλιά μου είναι γεμάτη (έχω γενικά μια δυσκοιλιότητα) και μου έδωσε ένα συρόπι, το Importal.
    Τώρα πηγαίνω καθημερινά στην τουαλέτα, αλλά η ενόχληση παραμένει.
    Επισκεύτηκα και γυναικολόγο, έκανα τεστ ΠΑΠ και υπέρηχο.
    Να πω εδώ οτι με αυτές τις εξετάσεις βρήκαμε οτι έχω πολυκυστικές ωοθήκες και πέρνω τώρα αντισυλληπτικά, τα Genofen 35 (το αναφέρω, μήπως έχει καμια σχέση...)

Τι μπορώ να κάνω?

Δεν πονάω, αλλά νοιώθω μόνιμα μια ενόχληση,σαν βάρος ή τσιμπιματάκια ή και κάψιμο κάποιες φορες, οχι πάντα στο ίδιο σημείο, άλλωτε πολύ χαμηλά και άλλωτε πιο ψηλά ή και μέσα από το κόκαλο της λεκάνης, αλλά πάντα τέρμα δεξιά στην κοιλιά. Αρκετές φορές πονάει και η μέση μου πίσω δεξιά.

Υπάρχει περίπτωση να είναι υποξεία σκωλικοειδήτιδα? Και αν ναι, πως μπορώ να είμαι σίγουρη οτι είναι αυτό?
    Ισως κάποια κύλη? Δεν θα φαινόταν από τις εξετάσεις που έκανα ήδη?

Παρατήρησα επίσης οτι όταν περπατάω για ώρα με ενοχλεί εντονότερα.
    Αλλά είναι πάντα ενόχληση και όχι πόνος.
    Να κάνω κολονοσκόπηση?
    Ο γαστρεντερολόγος ήταν βέβαιος οτι είναι απλά γεμάτο το έντερο, κάναμε και κάτι αιματολογικές που μας είπε και βγήκαν εντάξει.

Με έχει κουράσει το όλο θέμα, έχω μάθει όλη την ανατομία του σώματος γιατί ψάχνω να δω τι μπορεί να έχω...

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας..
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η έννοια της υποξείας σκωληκοειδίτιδος είναι ασαφής και δεν αποδεικνύεται εργαστηριακά.
    Αν είχατε σκωληκοειδίτιδα, θα είχατε χειρουργηθεί ήδη!
    Οι εξετάσεις για την σκωληκοειδίτιδα είναι ενα πολύ καλό υπερηχογράφημα και αξονική, όπου εκει θα φαινόταν αν υπήρχε ενδοκοιλιακή φλεγμονή.
    Εφ'οσον το πρόβλημα κρατά ένα μηνα, και έτσι όπως το περιγράφετε, μπορεί να είναι και μυοσκελετικού τύπου.
    Να σας δει ξανα χειρουργός ή να παρετε δεύτερη γνώμη.!

Share This Page