1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ενοχληση Στο Λαιμο - Πρησμενοι Αδενες

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by ni.kappa, Mar 29, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. ni.kappa

ni.kappa New Member

Γεια σας. Ειμαι 32 ετων, ελαφρως υπερβαρος και καπνιστης. Πριν εναμιση μηνα περιπου αρχισα να νιωθω ενα σφιξημο στο λαιμο, σαν κατι να ειχε κολλησει εκει, ενα ψιχουλο η κατι παρομοιο. Εμφανιζοταν σε ασχετες στιγμες τις μερας και υποχωρουσε για καποιες ωρες μετα το φαγητο. Αρχικα πιστεψα οτι οφειλεται στο στρες και περιμενα οτι θα περασει. Συνεχισα ομως να νιωθω ενοχλησεις και επισκεφτηκα ΩΡΛ ο οποιος μου εκανε ενδοσκοπηση και διαπιστωσε οτι καποιοι αδενες ειναι πρησμενοι(δυστυχως δεν θυμαμαι πως λεγονται, αρινοειδεις η καπως ετσι, βρισκονται μπροστα απο τις φωνητικες χορδες). Μου ειπε οτι οφειλεται ειτε στο καπνισμα ειτε σε καποια λοιμωξη, μου εγραψε μια αγωγη με αντιβιωτικο και αντιφλεγμονωδες και μου ειπε να το ξανακοιταξουμε μετα απο κανα μηνα. Πηρα την αντιβιωση για 16 μερες(το αντιφλεγμονωδες το παιρνω ακομα) και τις πρωτες μερες ενιωσα οτι τα συμπτωματα ειχαν υποχωρησει εντελως. Εδω και δεκα μερες ομως τα συμπτωματα ειναι αρκετα εμφανη και παλι, ισως οχι οπως στην αρχη αλλα εμφανη. Παραλληλα ειχα 2 φορες καποιους πονους στο λαιμο(σαν το πονολαιμο της γριπης) οι οποιοι εμφανιστηκαν για μιση η μια μερα και μετα υποχωρησαν. Αλλα συμπτωματα ειναι: αισθηση οτι μου εχει κατσει το φαγητο καπου στο υψος του στηθους και ενοχληση οταν καταπινω.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Θα πρεπει να επισκεφτείτε ξανα τον ιατρό, να επαναλάβει την ενδοσκόπηση, για να δείτε αν υπάρχει αποτ΄λεσμα!
  3. ADelides

ADelides Moderator Staff Member Moderator

Να συμπληρώσω και εγώ πως ενόχληση στον λαιμό δεν σημαίνει απαραίτητα πρόβλημα στον λαιμό. Μπορεί αν ο ΩΡΛ δεν βλέπει τίποτα το πρόβλημα να είναι πιο κάτω, στον οισοφάγο (συχνά για παράδειγμα η Γαστροοισοφαγική Παλινδρόμηση προκαλεί κόμπο στον λαιμό) και να πρέπει να ελεγχθείτε από γαστρεντερολόγο.

Share This Page