1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ενοχληση στη κοιλια

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by Mansif, Dec 5, 2015.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Mansif

Mansif New Member

Καλησπερα ειμαι ανδρας 30 χρονων με λιγα κιλα παραπανω (100).
    Το τελευταιο καιρο περιπου ενα μηνα εχω καποιες ενοχλησεις ειτε στη κοιλια ειτε στο στομαχι. Ειναι φορες που αισθανομαι φουσκωμα λες κι εχω ενα μπαλονι στη κοιλια μου. Αλλες φορες αισθανομαι στο στομαχι μονιμη την αισθηση σαν να πετουν πεταλουδες οπως οταν εχουμε αγχος χωρις ομως να εχω αγχωθει. Ολη αυτη η αισθηση μπορει να διαρκει για πολλες ωρες της ημερας και να ειναι για πολλες μερες,
    μετα να παρουσιαστουν λιγες ημερες υφεσης και μετα ξανα τα ιδια. Τα συμπτωματα δε παρουσιαζοντε μετα τη ληψη φαγητου αλλά μπορει να ξεκινησουν απο το πρωι. Οταν τρωω μπορω να πω οτι βλεπω μια μικρη βελτιωση για λιγο. Δεν ειναι πονος αλλά δυσφορια και ολα αυτα μου χαλανε τη ποϊοτητα ζωης ενω εχω ορεξη για πολλα πραγματα δε μπορω να τα ευχαριστηθω. Δε παρουσιαζω κατι αλλο περιεργο.Τι μπορει να ειναι ? Ειναι θεμα στομαχιου ή μπορει να οφειλεται και σε άλλα οργανα ? Τι εξετασεις πρεπει να γινουν?
    Σας ευχαριστω εν των προτερων.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα. Η εικόνα μοιάζει με διαταραχές στο έντερο. Ξεκινήστε με παθολόγο και θα πρεπει να οπωσδήποτε να γίνει υπερηχογράφημα ανω και κατω κοιλίας. Μετά το ξαναβλέπουμε.

Share This Page