1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ενοχληση και σκαλωμα στον λαιμο κατα την καταποση

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by johnnyman, Jul 26, 2013.

Watchers:
This thread is being watched by 19 users.
  1. johnnyman

johnnyman New Member

Το παθαίνω ναι και μερικές φορές όταν πίνω νερό αλλά όχι πάντα. Πιο πολύ στο φαγητό... Δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω...
  2. Panagiotis1992

Panagiotis1992 New Member

Κατάλαβα.Πήγαινε να κάνεις μια αξονική,όπως έκανα εγώ.Είναι το μόνο που σου μένει.
  3. johnnyman

johnnyman New Member

αξονικη θα μπορεσει να με γραψει ο παθολογος απο τον πω?
  4. Panagiotis1992

Ναι.Θα του πεις ότι θες να βγάλεις μια αξονική τραχήλου,για να είσαι 100% σίγουρος τι παίζει με τον λαιμό σου.Θα σου γράψει ένα χαρτί και θα πας να την βγάλεις.Κανονικά,αξονική βγάζεις όταν ο γιατρός δει κάτι περίεργο,και θέλει να δει με μεγάλη λεπτομέρεια τι ακριβώς συμβαίνει στην συγκεκριμένη περιοχή.Αλλά από την στιγμή που οι γιατροί δεν βρίσκουν τίποτα,και το πρόβλημα σου συνεχίζεται,πρέπει να την κάνεις.Το πιο λογικό είναι να μην σου βρουν πάλι το πρόβλημα,όπως εμένα.Το καλό όμως είναι ότι εσύ θα είσαι περισσότερο ήσυχος.
  5. johnnyman

johnnyman New Member

Καλημερα!ετσι οπως τα λες φιλε μου θα ειμαι πιο ησυχος!10 φεβρουαριου εχω ραντεβου οποτε θα ξαναμιλησουμε!σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και για της συμπαρασταση!! :)
  6. Panagiotis1992

Δεν κάνει τίποτα φίλε μου.Καταλαβαίνω ακριβώς τι περνάς.Είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω.Μέτα τις 10 Φεβρουαρίου,θα περιμένω να μου στείλεις.Καλά αποτελέσματα.Μιλάμε!!
  7. johnnyman

johnnyman New Member

να σαι καλα αγορινα μου!ευχαριστω πολυ!θα σε ενημερωσω φυσικα!!
  8. alexis27

alexis27 New Member

φιλε γιαννη βρηκες τπτ τελικα?
  9. alexis27

alexis27 New Member

Se orl exete paei? Eixa kai egw auto to krak aristera ston laimo...kai auto to krak dn itan tpt...apla an stavwkarapieis lathos exei ena kokkalaki ekei apo oti m eipe kai vgenei apo tin thesi tou kai ksanampenei mono tou kai s dimiourgei auto to krak,emena m eipe oti einai kathara psixologiko kai na min katapinw sinexeia salio gia na dw an perase gt etsi erethizete..elpizw na voihisa ligo kai na sas perasei opws kai emena
  10. Panagiotis1992

Καλησπέρα Αλέξη.Ενδιαφέρον αυτό που είπες.Το έχω διαπιστώσει και εγώ,ότι είναι ψυχολογικό το θέμα.Εσένα σου πέρασε,καθώς σταμάτησες να καταπίνεις συνεχώς σάλιο?Πόσο καιρό το είχες?
  11. alexis27

alexis27 New Member

Apo tin pempti pou mas perase..kai teleutea fora to katalava savvato vradi prin koimithw itan anipoforo..me kathisixase poli o orl pou piga o 3os m ta eksigise akrivws kai kiriaki prwi dn to ksanaesthanthika an kai to dokimasa 3 ,4 fores m eipe oti eksetasi kai na kanw dn tha m deiksei tpt opws kai se olous edw...elpizw na akousw poio euxarista nea apo esas tis epomenes meres!!
  12. Elena rousou

Elena rousou New Member

καλησπέρα βρήκες κάποια λύση στο πρόβλημα σου ;
  13. maraki arg

maraki arg New Member

14. maraki arg

maraki arg New Member

τωρα εισαι καλα Γιαννη; και εγω εχω τα ιδια συμπτωματα εδω και 1 μηνα,δεν μου βρισκουν κατι,εχω τρεξει παντου. Θα χαρω αν μου απαντησεις γιατι πραγματικα εχω αγχωθει παρα πολυ με αυτο το θεμα
  15. johnnyman

johnnyman New Member

Καλημέρα σε όλους τους φίλους. Μετά από 5 χρόνια συνεχίζω να έχω ακόμη το συγκεκριμένο θέμα...
    Δεν έχει αλλάξει τπτ...
    Μπορεί να το ακούσει ο άλλος όταν καταπίνω η άμα βάλει το χέρι του στο λαιμό μου μπροστά..
  16. George19

George19 New Member

Καλησπέρα παιδιά ειμαι 21 ετών παρακολουθούσα συνέχεια το θέμα αυτό παιδιά ειμαι ετσι 6-7 μήνες ταλαιπωρούμαι παρά παρά πολύ δεν αντέχω αλλο φοβάμαι ο λαιμός μου τ δεν κάνει πλέον μόνο κρακ είχα και εχω όλα τα παραπάνω όσα γράψατε όσο πάει και χειρότερευει το θέμα πλέον αισθάνομαι όλη μέρα ξένο σώμα στον λαιμό μου κύριος αριστερά δεν αντέχω αλλο πραγματικά κάνει κντουυυκ με τραντάζεται όλος ο λάρυγγας δεν ξέρω τι αλλο να κάνω εχω χάσει ποσά κιλά εχω πάει σε πάνω απο 10 γιατρούς με έχουν πει διαφορά αλλά κανεις δεν έκανε τίποτα εχω δώσει του κόσμου τα λεφτά και ειμαο χώρις δουλειά εχω χάσει τον εαυτό μου εχω χάσει τα πάντα δεν μπορώ να κάνω τίποτα παιδιά κανεις δεν εχει βρει ακόμα τι ειναι ποτ έχουν πει μόνο για στραμπουληγμα του λάρυγγα κατι τέτοια διαφορά εχω κουραστεί τόσο πολύ δεν φεύγει με τίποτα νιώθω συνεχώς ξένο σώμα και οταν καταπίνω κατι τραβιέται προς τα έξω ο λάρυγγας και κάνει αυτό τον θόρυβο δεν αντέχω αλλο παιδιά αν ξέρετε κατι βοηθήστε σας παρακαλώ εναν ικανό γιατρό δεν εχω βρει ακόμα να με απαλλάξει απο αυτήν την ταλαιπωρία
  17. eleni31

eleni31 New Member

Καλησπερα κ απο εμενα, θελω να σας πω κ την δικη μου εμπειρια πανω σε αυτο το θεμα, που μου εμφανιστηκε τον περασμενο Φλεβαρη ξαφνικα, μετα απο ενα βραδινο γευμα. Η αληθεια ειναι βεβαια οτι εκεινη την περιοδο βιωνα τρομερο αγχος κ πιεση με την δουλεια κ με ενα μικρο προβλημα υγειας (για το οποιο αν κ με διαβεβαιωναν οτι δεν ειναι κατι, δεν μπορουσα να ηρεμησω). Σας καταλαβαινω απολυτα γιατι το εχω περασει, θυμαμαι εκεινο το βραδυ μπηκα εντρομη σε αυτο το φορουμ κ διαβασα οσα ειχαν γραφτει για αυτο το συμπτωμα κ πανικοβληθηκα πιο πολυ. Πηγα σε πολλους γιατρους, εκανα ενα σωρο εξετασεις, πηρα φαρμακα για το στομαχι, για τον φαρυγγα κ τιποτα δεν αλλαξε. Σκεφτειτε οτι ηταν τοσο εντονο κ ενοχλητικο (δεν ποναει) που ξυπνουσε ο αντρας μου που κοιμοταν διπλα κ στενοχωριοταν κ τρεχαμε στα εφημερευοντα. Στην δουλεια μετα βιας μπορουσα να τα βγαλω περα, στο σπιτι ουτε τα βασικα δεν εκανα με ειχε παρει απο κατω. Καποια στιγμη, παρατηρησα οτι οταν το μυαλο μου ηταν απασχολημενο με κατι αλλο, δεν με ενοχλουσε τοσο, να τρεχω σε γιατρους κ να πληρωνω χωρις να κανουν διαγνωση με ειχε κουρασει, επεισα τον εαυτο μου οτι αφου δεν εχω κατι παθολογικο, οκ ειναι μεν ενοχλητικο αλλα δεν πεθαινεις απο αυτο. Μου ηταν δυσκολο κ με πισωγυρισματα, αλλα τα καταφερα κ πλεον μου εχει φυγει εντελως, οπως ηρθε, εφυγε. Γι αυτο ηθελα να σας γραψω, σγρ η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, εγω γραφω την δικη μου εμπειρια. Σε εμενα, χτυπουσε πανω στον φαρυγγα στη δεξια πλευρα ως γυναικα δεν εχω διακριτο μηλο του αδαμ. Διαβασα πολλα ξενα φορουμ, καθε μερα το εκανα, κ ειδα οτι ειναι κοινο συμπτωμα, χωρις ομως καποια ειδικη αντιμετωπιση. Σε εμενα, το υοειδες οστο (ειναι ενα μικρο κοκαλακι στον φαρυγγα) ειχε καπως χαλαρωσει (ειτε γερναει, ειτε απο στραβοκαταπημα) κ χτυπουσε εκει κ εκανε αυτον τον ηχο. Σημερα δοξα τω Θεω ειμαι καλα, κ θελω να συνεχισεις την ζωη σου Γιωργο, χωρις να σε καταβαλει ολο αυτο, κ φυσικα εφοσον εχεις κανει ολες τις απαραιτητες εξετασεις για να αποκλειστει κατι παθολογικο. Γιατι δεν τρως, εγω δεν ενιωθα πνιγμο, εσυ νιωθεις κατι τετοιο? Δωσε χρονο τομσωμα σου να προσαρμοστει στα νεα δεδομενα. Κ να εχετε πιστη, κ ολα θα πανε καλα! Ευχομαι ο,τι καλυτερο!
  18. johnnyman

johnnyman New Member

Kαλησπερα φιλη ελενη!!Χαιρομαι πολυ που μας εγραψες την εμπειρια σου..Εγω ακομη εχω το συγκεκριμενο συμπτωμα 5 χρονια μετα....
    Αμα καταπιω με το κεφαλι γυρισμενο δεξια η αριστερα δεν ακουγεται καθολου.Ακουγεται μονο οταν καταπινω με το κεφαλι σε ευθεια θεση.
    Επισης οταν πινω νερο δεν με ενοχλει καθολου.
    Εχω παει σε ολους τους γιατρους και κανεις δεν βρηκε τπτ..
    Λες να ειναι αυτο που λες με το υοειδες οστο?
    Εσενα ετσι απλα μια μερα σου περασε εντελως?
  19. eleni31

eleni31 New Member

Καλησπερα φιλε Γιαννη, σε εμενα ηταν σε οποια σταση κ αν βρισκομουν, ειτε εκανα το κεφαλι δεξια η αριστερα ειτε ψηλα, οπουδηποτε. Δεν μπορουσα να σταθω. Με δυσκολευε κ στο νερο αλλα κ σε τροφες οπως ο πουρες η το παγωτο. Δεν μπορουσα, εκνευριζομουν. Σταδιακα αρχισε να υποχωρει, πχ στον υπνο δεν το εκανε κθλ, αργοτερα ουτε στα υγρα, κ σιγα σιγα ακουγοταν πολυ αχνα. Ακομα και σμρ ισως το κανει αλλα ειναι πολυ αχνο, κ ακουγεται πολυ πισω κ 4 αντε 5 φορες την ημερα, δεν ξερω πως να το εξηγησω. Αλλα στην ερωτηση σου, σταδιακα υποχωρησε, η κατα την αποψη μου εγινε μια ανατομικη αλλαγη κ προσαρμοστηκε. Εκανα κ εγω ολες τις εξετασεις, υπερηχο, για θυρεοειδη, αξονικη, εξεταση οισοφαγου με βαριο, ακτινογραφια θωρακα, φαρυγγοσκοπηση, ο,τι υπαρχει. Δεν βρεθηκε τπτ, μετα το εριξαν στο ψυχολογικο, που οκ, συμφωνω οτι μπορει να προκαλεσει πολλα, αλλα δεν μπορουσα να το δεχτω, απελπισμενη ομως πηρα για λιγες μερες αγχολυτικα τα οποια τπτ δεν μου εκαναν κ φυσικα τα σταματησα. Εκανα μονο μερικες ασκησεις με το κεφαλι, γυρω γυρω απο τον λαιμο ελπιζοντας οτι αν ειναι μυικο ισως σφιξει λιγο. Εσυ υπαρχουν φορες που θα καταπιεις φυσιολογικα η το κανει παντα? Πιστευω οτι καποιο κοκαλακι η τενοντας η μυς δυσλειτουργει κ το δημιουργει. Επειδη διαβασα ο,τι εχει γραφτει, εκει καταληγω. Υπαρχουν κ ατομα που εκδηκωθηκε απο τα 13 τους στο εξωτερικο, συνεβη σε τραγουδιστες επειδη εξασθενισαν οι χορδες τους. Παντως οποια κ αν ειναι η αιτια, οσο ενοχλητικο κ αν ειναι, πρεπει να το αποδεχτουμε κ να προχωρησουμε. Μπορει να φυγει μπορει κ να μην φυγει, αν κ εγω πιστευω πως θα φυγει αργα η γρηγορα.
  20. johnnyman

johnnyman New Member

Καλησπέρα και πάλι. Υπάρχουν κάποιες φορές λίγες βέβαια που μπορεί να μην το κάνει 1-2 φορές είτε όρθιος είτε ξαπλωμενος.
    Εγώ φέτος κλείνω 5 χρόνια που το έχω..
    Άμα βάλει το χέρι σου λίγο πιο πάνω από το μήλο του Αδάμ το καταλαβαίνεις εύκολα.
    Εννοείται ότι ακούγετε κιόλας.
    Εγώ έκανα αξονικη, λάρυγγοσκοπηση και 2 υπερυχους.
    Όλα ήταν καθαρά..
    Πιστεύω είναι κάτι ανατομικό δεν εξηγείται αλλιώς..

Share This Page