1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ενοχληση και σκαλωμα στον λαιμο κατα την καταποση

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by johnnyman, Jul 26, 2013.

Watchers:
This thread is being watched by 19 users.
  1. marios1926

marios1926 New Member

Συγγνώμη αν το γράφω σε λάθος τόπο αυτό απλά είμαι καινούριος και δεν ξέρω. Ευχαριστώ πολύ.
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Μάριε επειδή μου το έστειλες και σε pm σου απάντησα εκεί.
    marios1926 likes this.
  3. ~N3

~N3 New Member

καλημερα! εγω εχω κατι διαφορετικο και ταυτοχρονα περιεργο.

νιωθω πως υπαρχει σαλιο μεσα στο λαιμο μου το οποιο δεν μπορω με τιποτα να καταπιω.

εαν σταματησω να αναπνεω για μερικα δευτερολεπτα, απ την συγκεκριμενη περιοχη ακουγεται σαν να σκανε συνεχεια φουσκες (προφανως απ το σαλιο) χωρις να το προκαλω εγω σκοπιμα!

το αποτελεσμα ειναι να ακουγονται αυτοι οι ηχοι συνεχεια, ακομα και την ωρα που κοιμαμαι.

για να το περιγραψω καλυτερα, ειναι σαν να ειμαι συναχομενος και για να εξελθει ή εισελθει (συνηθως εξελθει) ο αερας, να πρεπει να παρακαμψει το σαλιο που υπαρχει στο λαιμο μου.

τι μπορει να ειναι; ειμαι 27 χρονον και δεν εχω παει ακομη σε ΩΡΛ.
  4. Kathy

Καλημέρα. Αυτό θα δείξει μόνο με ενδοσκόπηση γι' αυτό θα πρέπει οπωσδήποτε να σε δει ένας καλός ΩΡΛ.
  5. ~N3

~N3 New Member

εσεις εχετε ξανακουσει τετοιο περιστατικο; απο την εμπειρια σας τι νομιζετε οτι μπορει να εχω;
  6. Kathy

Καλημέρα. Την εμπειρία την έχει μόνο ένας ΩΡΛ και εγώ δεν είμαι ΩΡΛ όμως ακόμη κι εκείνος δε μπορεί με βεβαιότητα και δίχως να εξερευνήσει την περιοχή ενδοσκοπικά να πει τι συμβαίνει. Μπορεί να ευθύνεται για όλα αυτά η σταφυλή η οποία μπορεί να είναι διογκωμένη, μπορεί να υπάρχει κάποιος πολύποδας, μπορεί να είναι ιγμορίτιδα ή κάποιο κρυολόγημα που να επιμένει και να δημιουργεί αυτή την αίσθηση στον λαιμό. Μπορεί πάλι το πρόβλημα να είναι και οδοντιατρικό! Θα πρέπει να τα κοιτάξεις όλα αυτά προκειμένου να βρεθεί η αιτία και να δοθεί οριστική λύση στο όποιο πρόβλημα.
  7. Τιάνα

Τιάνα New Member

Το ίδιο πρόβλημα εδώ και 6 μήνες έχουμε εγώ και η κόρη μου (11 χρονών). Νιώθουμε κάτι στο λαιμό να μας ενοχλεί συνέχεια. Πήγαμε στους 2 ΟΡΛ, αλλεργιολόγο, παθολόγο και τίποτε. Έκανα αναλύσεις για θυρεοειδή και είναι εντάξει.Έκανα και ενδοσκόπηση και έδειξε ότι είναι φουσκωμένη νομίζω επιγλωττίδα. Ήπιαμε αντιβιώσεις, κορτιζόνη, αντιαλλεργικά, για μύκητες στο λαιμό, για φλέγμα, για γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Τίποτε δεν βοήθησε. Είναι πολύ ενοχλήθηκο, νιώθω ότι καταπίνω συνέχεια το φλέγμα και πολύ συχνά δεν μπορώ να μιλήσω ως που πρέπει να βήξω για να καθαρίσει ο λαιμός μου. Δεν καπνίζω και δεν πίνω.Δεν ήμασταν ούτε είμαστε άρρωστες, τονίζω. Τι άλλο να κάνουμε?
  8. Kathy

Καλησπέρα σας. Ο ΩΡΛ τη σταφυλή σας την έχει κοιτάξει; Πολλές φορές το υπερβολικό μέγεθος της σταφυλής είναι αυτό που δημιουργεί αυτά τα προβλήματα όταν όλα τα υπόλοιπα είναι καλά.
  9. Λουκας

Λουκας New Member

Johnnyman έχω και εγώ ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με σένα.... Τελικά τι έγινε με το πρόβλημα σου; Υπάρχει καμία εξέλιξη, ή ακόμη συνεχίζει;
    Last edited: Jun 30, 2015
  10. johnnyman

johnnyman New Member

Καλημέρα φίλε μου.. Το πρόβλημα που έχω παραμένει έως έχει... Δεν είδα καμία βελτίωση. Επισκέφτηκα εκ ννέου ενδοκρινολογο με έστειλε για υπερυχο και δεν βρήκαν τπτ όλα καλά.. Σκέφτομαι να πάω και πάλι σε ωρλ.. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.. Η ενόχληση αλλάζει ανάλογα με την στάση του κεφαλιού και προς τα που είναι γυρισμένο κτλ..

Εσύ φίλε μου τι έκανες?
  11. Xanthippi

Xanthippi New Member

Τα ίδια συμπτώματα παιδιά έχω κάνει γαστροσκόπηση(Έχω ΓΟΠ έχω πάρει ένα σωρό laprazol τίποτα ) ενδοσκόπηση στο λαιμό εχω εξετασει το θυροειδή τίποτα όλα καλά ευτυχώς δλδ. σχεδόν 5 χρόνια τώρα και μένα μου εμφανίσθηκε αμέσως μετά που πήρα το δεύτερο χάπι μιας αντιβίωσης ήμουνα κρυωμένη μου ανέβηκε γαστρικό υγρό και από τότε νιώθω αυτό το πράγμα που είναι μια δεξιά μια αριστερά μια στη μέση με κόβει προσπαθω να το καταπιω δεν κατεβαίνει, ο λαιμός μου το πρωι είναι ξηρός και τσούζει πολλές φορές αλλά οι γιατροί μόνο φάρμακα ξέρουν να γράφουν δεν εξηγούν τίποτα . Ο ωριλά λέει ότι είναι πρόβλημα του στομαχιού ο γαστρεντερολόγος λέει ότι είναι θέμα ωριλά. Και αμα δεν βρουν τίποτα από τις πρώτες κλασσικές εξετάσεις είναι ψυχολογικό. Στείλε με τότε σε ψυχολόγο, πήγα και εκεί μόνη μου και σε ψυχίατρο να παίρνω φάρμακα χωρίς λόγο καμμία διαφορά και σε νευρολόγο όλοι κάνουν δοκιμές . Είναι κουραστικό δεν αλλλαζει με τη διάθεση μου αλλά μόνο με τι θα φάω τι θα πιω τι στάση έχει ο λαιμός μου όπως λέτε. Νιώθω πολλές φορές ότι είναι φλέμμα που θέλω να βγάλω έχω την γεύση της βλέννας συνεχεια μεχρι τον οισοφάγο, είμαι βεβαια 5 χρόνια μπουκωμένη και φυσάω όλη μέρα τη μύτη μου κοντεύω να πνιγώ τώρα άρχισα πρωτη φορα αντισταμινικα 5 μέρες πειραξαν το στομαχι μου τα σταματησα(δεν έκαναν καμμία διαφορά ) θα τα αρχισω παλι σε λίγες μέρες, το φαγητό μου κολλάει στο λαιμό σε αυτό το σημείο(κυρίως το κεηκ, κανελα, ελιές το εξωτερικό περίβλημα απο ντομάτα ή ελιά, κουνουπίδι ωμό, φρυγανιά), ο ωριλά μου είπε προχθες οτι ο λαρυγγας μου ειναι χαλια απο παλινδρομηση και οι κογχες της μυτης μου μωβ και δεν αναπνεω καθολου ναι το ξερω αυτο μου έδωσε απλα αντισταμινικο και ενα Laprazol .Ξέρω ότι υπάρχουν και άλλες εξετάσεις(αξονική και κάποιες άλλες ειδικές που διαβάζω κατα καιρούς) που κανείς ωριλά δεν έχει κάνει δλδ πρέπει να γίνω γιατρός και να κάνω μόνη μου εξετάσεις Δεν νομίζω ότι κάτι θα γίνει τελικά αν εχω διαφορα θα γράψω , αν κάποιος άλλος δοκίμασε κάτι άλλο ας μας πει....
  12. WeCan

WeCan New Member

Λοιπόν τα ίδια προβλήματα έχω και εγώ να μην τα πολύ λογώ δεν είμαι τόσο ακραία όσο η Xanthipi απο πάνω αλλά ναι με ενοχλεί πολύ κοντά στα δύο-τρία χρόνια...στην περίπτωση μου έτυχε να κάνω τρύπα στον οισοφάγο από πούρο που μύριζα πολύ ώρα σε ένα κλάμπ που είχα πάει οι γιατροί μου είπαν ότι δεν παίζει ρόλο όμως εγώ ενοχλόμουν εκεί μέσα και αυτός ήταν στην παρέα μου και δεν μπορούσα να του πώ κάτι .Τέλος πάντων μέσα στο νοσοκομείο που νοσηλεύτηκα έβγαλα αυτό το πρόβλημα πιστεύω οτι έπαιξε ρόλο η τρύπα στον οισοφάγο σε αυτό...το είπα μέσα στο νοσοκομείο αλλά κανείς και τίποτα δεν μου είπε οτι κάτι έχω!Πήγα σε έναν καλό ωρλ θα έλεγα ο οποίος μου είπε και κάτι ξεχωριστό που ίσως δίνει μια μικρή βοήθεια το ένα κόκκαλο είναι πιο μεγάλο από το άλλο στον λαιμό με αποτέλεσμα όταν καταπίνω και κάνει την κίνηση στον λαιμό τα κόκαλα να κάνουν κρακ γιατί δεν ολοκληρώνουν σωστά την κίνηση! είναι το μόνο διαφορετικό που άκουσα από τους γιατρούς εκεί έξω και τον είδα και πολύ σίγουρο ! βέβαια δεν ξέρω παιδιά δεν εγγυούμαι τίποτα!!
  13. johnnyman

johnnyman New Member

Το προβλημα μου εμενα συνεχιζει ακομα και σημερα....δεν ξερω τι αλλο να κανω... :(
  14. Panagiotis1992

Panagiotis1992 New Member

Καλημέρα. Έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με εσένα εδώ και 2χρόνια.Μου ξεκίνησε ύστερα από μια περίοδο εντονου στρες.Αρχικα αισθανόμουν κόμπο στο λαιμό,και μετά από όλο αυτό ήρθε αυτός ο ενοχλητικός θόρυβος.Αλλες φορές είναι έντονο και άλλες όχι.Εχει να κάνει με το πως γυρνάω το κεφάλι μου.Οταν μου εμφανισθηκε πήγα σε ωρυλα,μου έκανε ενδοσκοπηση και μου είπε ότι ο λαιμός μου είναι καθαρός.Σε εκείνο το σημείο θεώρησα ότι είναι ψυχολογικό το θέμα.Το πρόβλημα όμως συνεχίστηκε 2χρόνια μετά.Ετσι λοιπόν λίγες μέρες πριν,πήγα στον γιατρό με ξανά εξέτασε,με βρήκε πάλι καθαρό,και μου είπε για να μου φύγει η ιδέα να κάνω και μια αξονικη.Εκανα και την αξονικη,τίποτα πάλι.Μου είπε κάτι για τους συνδέσμους και το κόκκαλο στο λαιμό το οποίο μπορεί να έχει σχέση,και ότι έτσι όπως ήρθε,έτσι μπορεί να φύγει.Το θέμα είναι ότι αυτό το πράγμα ώρες ώρες είναι αρκετά ενοχλητικό.Οσο σκέφτομαι ότι αυτό το πράγμα μπορεί να το έχω για όλη μου τη ζωή,τρελαίνομαι.Αυτο το πράγμα κιόλας με κάνει να το σκέφτομαι όλη την ώρα,και αυτό δεν βοηθάει.Ξεχασα να αναφέρω ότι μετά την εξέταση,για 2 με 3 ημέρες είχε σταματήσει ο θόρυβος,αλλά μετά ξανά ξεκίνησα το τσιγάρο και ο θόρυβος επανήλθε.
  15. johnnyman

johnnyman New Member

Eτσι οπως τα λες φιλε μου.εγω που πηγα παλι ρε ωρλ με ειπε να κανουμε παλι λαρυγγοσκοπηση και αμα ειναι καθαρος ο λαιμος να κανουμε αξονικη..δεν ξερω τι να κανω.περα απο αυτη την ενοχληση νιωθεις κατι αλλο στο λαιμο σαν γλιτσα,κολλημενο φλεμα κτλ?να πω οτι εγω δεν καπνιζω.
  16. Panagiotis1992

Ναι κάποιες φορές αισθάνομαι το φλέμα που λες,όχι σε σημείο όμως να είναι ενοχλητικό.Όμως όπως σου είπα καπνίζω,άρα δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι προέρχεται από αυτό ή από το τσιγάρο.Όταν είμαι απασχολημένος με κάτι ή για παράδειγμα είμαι έξω και διασκεδάζω δεν το παρατηρώ καθόλου.Εάν όμως παρατηρήσω τον εαυτό μου ή συγκεκριμένα την κατάποση μου,τότε το καταλαβαίνω.Το κακό σε όλο αυτό είναι ότι κατά διαστήματα το σκέφτομαι πάρα πολύ,με αποτέλεσμα να μου δημιουργεί κακή ψυχολογία και να επηρεάζει την ζωή μου.Έκανα τα πάντα,μέχρι και αξονική όπου δείχνει με μεγάλη λεπτομέρεια τους συνδέσμους και τα κόκαλα του λαιμού.Εύχομαι φίλε έστω και με ένα θαύμα μια ημέρα να σηκωθούμε και να μην έχουμε αυτόν τον ενοχλητικό θόρυβο στον λαιμό.Τι άλλο να πω.Με βλέπω να φτάνω σε σημείο να παίρνω αγχολυτικά.Επίσης ο γιατρός που με εξέτασε,όπου εδώ να σημειώσω ότι είναι ένας από τους καλύτερους,μου είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ψυχολογικό,καθώς βάζοντας το χέρι του στο σημείο που κάνει τον θόρυβο ο λαιμός μου,το κατάλαβε και εκείνος το συγκεκριμένο σκάλωμα.Εάν ήταν ψυχολογικό,θα το έβλεπα και θα το καταλάβαινα μόνο εγώ.Και έτσι η κατάσταση γίνεται ακόμα πιο περίεργη από την στιγμή που ο ψυχολογικός παράγοντας απορρίπτεται.Χίλιες φορές να ήταν ψυχολογικό το θέμα.Τελειώνοντας,από όλα αυτά που άκουσα αυτό που φαίνεται να είναι πιο κοντά στο πρόβλημα,είναι ότι το κόκκαλο του λαιμού είναι μεγαλύτερο από το άλλο.Όταν μου το είπε αυτό ο γιατρός,τον ρώτησα,πως γίνεται αυτό να συμβεί στα 22 μου.Τι δηλαδή ακόμα αναπτύσσεται ο λαιμός μου?Μου απάντησε ότι δεν γνωρίζει,και ότι έτσι όπως ήρθε έτσι μπορεί να φύγει.Τρέχα γύρευε δηλαδή!!!
  17. johnnyman

johnnyman New Member

τι να πω παναγιωτη μου δεν ξερω πραγματικα...εμενα παντως επιδινωνεται οταν τρωω συγκεκριμενα φαγητα κτλ.εσυ το παρατηρες αυτο σε σενα?υπαρχει περιπτωση αυτο που λες με το κοκκαλο του λαιμου να πιεζει καπου?εγω πιανω και κατι μικρα γρομπαλακια στο υψος του μηλου το αδαμ..
  18. Panagiotis1992

Γιάννη,εγώ τον τελευταίο καιρό ακούω αυτό τον θόρυβο ακόμα και όταν τρώω ή πίνω νερό.Όχι τόσο συχνά,αλλά το ακούω Μετά το φαγητό μπορώ να πω ότι το κάνει λιγότερο.Το παθαίνεις και εσύ αυτό?Τώρα,όσο αφορά αυτό που μου είπε ο γιατρός για το κόκαλο,στην ουσία δεν μου είπε ότι πιέζει κάπου,αλλά επειδή το ένα είναι μεγαλύτερο από το άλλο,κατά την κατάποση δεν ολοκληρώνεται σωστά η κίνηση,με αποτέλεσμα να σκαλώνει στο σημείο αυτό,και να ακούγεται ο θόρυβος από τα κόκαλα.Γι'αυτο το λόγο ακούγεται ανάλογα με το πώς στρέφεις το κεφάλι σου,και τι γωνία του δίνεις.Αισθάνεσαι κάποια πίεση εσύ στον λαιμό σου?Τα γορμπαλάκια που είπες ότι έχεις,δεν τα έχω,αλλά φαντάζομαι ότι θα είναι κάποιος αδένας.Τέλος θα ήθελα να σου πω,έχω παρατηρήσει ότι εάν προσπαθείς να μην το σκέφτεσαι,τόσο λιγότερο θα σε ενοχλεί,και θα σου περνάει απαρατήρητο.Ούτε να πειράζεις τον λαιμό σου και να τον σκαλίζεις,γιατί έτσι μπορεί να το επιδεινώνεις.Βέβαια ακούγοντας αυτό τον θόρυβο κάθε φορά,πώς είναι δυνατόν να μην το σκέφτεσαι,αλλά πρέπει να προσπαθήσεις.
  19. johnnyman

johnnyman New Member

Μπορει να κανει κ λιγοτερο μετα το φαγητο ναι..και να φανταστεις ολα αρχισαν ετσι ξαφνικα πριν 3-4 χρονια αμα θυμαμαι καλα..τι να πω..παντως αυτο με την σταση του λαιμου αλλαζει και σε μενα.καποιες φορες νιωθω πιεση στο λαιμο.επισης νιωθω μερικες φορες τσιμπιματα πολυ πισω στην γλωσσα...
    Δεν γινεται να μην το σκεφτεσαι το ηλιθιο ειδικα αμα σε ενοχλει....εσυ τα καταφερνεις??
    Σε τι γιατρους εχεις παει?εγω εχω κλεισει και ενα ραντεβου σε παθολογο απο βδομαδα..
  20. Panagiotis1992

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.Είναι πολύ δύσκολο να μην το σκέφτεσαι.Εγώ όταν είμαι απασχολημένος με κάτι,δεν το καταλαβαίνω σχεδόν καθόλου.Διαφορετικά με ενοχλεί αρκετά.Τσιμπήματα στην γλώσσα δεν αισθάνομαι.Όταν γυρνάω το κεφάλι μου και δεν ακούγεται αυτός ο θόρυβος,τότε αισθάνομαι μια μικρή ευαισθησία.Σε ρώτησα εχθές,εάν κατά την διάρκεια του φαγητού το ακούς έστω και ελάχιστα καμιά φορά.Το παθαίνεις?

Share This Page