1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ενοχληση και σκαλωμα στον λαιμο κατα την καταποση

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by johnnyman, Jul 26, 2013.

Watchers:
This thread is being watched by 19 users.
  1. Manos Kriti

Manos Kriti New Member

Elpizw na kanate endoskopisi sto lemo dn einai kati exw kanei polles fores xwris sprei ksilokainis....giatre mpravo sas pou kathodigite etsi polu swsta..!!! Exw perasei polu vari istoriko me to lemo mou exoume apoklisei opiodipote pathologiko paragonta plewn apla einai enamisis minas pou exw kanei farigoplastiki logo mias terastias stafilis pou eixa kai i gia logous alergias megalose etsi i epeidi ipia ta krasakia mou ena vrady prin arxisw na exw sumptomata pnigmou....plewn theorw oti mou xei minei psixologiko perasa polla mexri na ftasw edw pou eimai k eixa turanithei polu... Pigena sxedwn kathe mera ston orila mou gia elenxo lariga giati nomiza oti pnigome i dn mporw na anapnefsw...akoma paw merikes fores....exw kanei olla ta rast...exw kanei karkinikous dixtes exw kanei kaliergia farrigikou epixrismatos exw kanei anosologikes exw kanei uperixous olla kathara ektos tou oti exw liga lefka emosferia anevasmea kiafto oxi sunexia....i erwtisi mou einai i eksis ginete ektos tou psixologikou tomea na exw enoxliseis akoma apto xeirourgeio...???simiotewn oti olla ta parapanw sumptomata pou erwtoun ta exw twra plewn einai enoxlita eknevristika k oso ta skeftese toso se enoxloun pio polu.....
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Λογικά ενάμιση μήνα μετά, τα συμπτώματα θα έπρεπε να έχουν υποχωρήσει. Κατά πάσα πιθανότητα -αφού έχουν αποκλειστεί με τις διάφορες εξετάσεις που έγιναν πιθανά προβλήματα- οφείλεται στις αλλαγές που έγιναν στη σταφυλή. Εδώ και ενάμιση μήνα βρίσκεστε αντιμέτωπος με μία νέα πραγματικότητα και καλείστε από δω και πέρα να τη ζήσετε. Είναι σαφώς καλύτερη από πριν αλλά δεν παύει να είναι μία νέα αίσθηση που θα πρέπει ο οργανισμός να συνηθίσει. Δώστε λίγο χρόνο στον εαυτό σας δίχως να το σκέφτεστε και εάν και εφόσον τα συμπτώματα συνεχιστούν τότε συζητήστε το εκ νέου με τον ΩΡΛ σας.
  3. Manos Kriti

Manos Kriti New Member

Polu para polu swsta...texnika kai mono o lemos mou den einai idios me prin kai prepei na to dextw...apla den eimai kai anthropws tis upomonhs eyxaristw para polu gia tin ilikrinia kai mono pou dixnete ...giati polu giatroi xwris na thelw na tous katigorisw prws theou giaati me exoun boithisi para polu den theloun mallon na mou to eksigisoun etai opws eseis ntompra...!!
  4. Kathy

Να είστε καλά !!! :)
  5. Manos Kriti

Manos Kriti New Member

Eiseis na eiste kala kai panta na leitourgite etsi...einai polu xrisimo...:sorrriso:
  6. Manos Kriti

Manos Kriti New Member

erwtiseis sxetika me to thema mou tha me voithousate polu an mou apantousate...ti mporei na sumvei me makroxronia lipsi antiistaminikwn gia paradigma pernw bilaz twra 1.5 mina peripou gia to logo tou oti eixa emfanisei thilakitida stous omous mou...ta spiria eksafanistikan me ti therapia tou dermatologou ostoso otan eftase i wra na kopsw to bilaz emfanistike sto aristero mou afti mia mikri otitida k mou sunestise o orilas na sunexisw to antiistaminiko prokeimenoy na figei....ostoso eithela na mou kanei akouwgrama meta mia vdomada to afti to opio eixe ti mikri otiida eixe ena stadiaka meiomeno diagrama ews otou eftase 30 monades pio katw apto deksi afti...o orilas mou sunestise kortizoni..:(me tihn opoia exw proigoumena:) dhladh me ollo to istoriko tis stafilhs mou k prin xeirourgithw k meta epeidi ekana alergia se kapoia antiviosi sunexisame therapoia me kortizoni me foveres doseis prin ginei to xeirourgio k me sunistomenes doseis meta apo afto.. Tha me voithousate me tin apopsi sas efxaristw ek twn proterwn!!!
  7. Kathy

Εφόσον υπήρξε ωτίτιδα δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πήρατε αμέσως αντιβίωση....
    Η αιφνίδια απώλεια ακοής χρίζει συνήθως ενδοτυμπανικής και ενδοφλέβιας κορτιζόνης μέσα σε 48 ώρες αλλιώς χάνεται για πάντα μεγάλο μέρος της ακοής. Πρέπει οπωσδήποτε στην παρούσα φάση να γίνει λήψη κορτιζόνης διότι κάθε ώρα που χάνεται είναι πολύτιμη....
  8. Manos Kriti

Manos Kriti New Member

Eitan polu mikri i otitida i opoia epatha k ekrine o ωρλ oti prepei na sunexistei to antistaminiko pou eperna den eitan sovari otitida fantastite oti se 3 imeres eixe figei...epeisis oi kortizones mou kanane megali lefkokutarosi k me peiraksan genika k giafton to logo epeidi kserei olokliro to istoriko mou na to afisoume 7imeres k meta ksanakanoume ....epeisis na simiosw oti dn eitan efnidia i meriki apolia tis akois mou itan stadiaki mia xara akouga k akouw apla kati psilous eixous xanw i mallon exana...k pistevw oti apo tin mera pou ekana to akouwgrama akouw kalutera... me afto pou mou eipate twra tha sas efxaristisw para polu kai anti na paw tin tetarti tha paw smra triti...oriste pou feneste pali xrisimi...xilia efxaristw dn iksera oti prepei na to suntomefsw toso polu...
  9. Kathy

Ελπίζω να πήγαν όλα καλά!
  10. Manos Kriti

Manos Kriti New Member

Giatre pigan olla kala eftixws to akouograma vgike polu kalutero kai dn xreiastike na parw kortizoni eftixws....:_lol:Eyxaristw kai pali...!!!
    Kathy likes this.
  11. johnnyman

johnnyman New Member

καλημερα γιατρε!!ελπιζω να ειστε καλα!!μετα απο ενα χρονο συνεχιζω να εχω αυτο το συμπτωμα του σκαλωματος οταν καταπινω σαλιο..μονο οταν τρωω και πινω νερο δεν παρουσιαζεται το συμπτωμα!ειχα κανει την λαρυγγοσκοπιση που με ειχατε πει κ ο γιατρος δεν βγηκε τπτ.ο λαρυγγας ηταν τελειως καθαρος.η λαρυγγοσκοπιση εγινε με καμερα απο την μυτη η οποια κατεβενε στο λαρυγγα..επισης αλλες φορες ειναι πιο εντονο αλλες οχι...αμα εχω γυρισμενο το κεφαλι αριστερα η δεξια η κ ακομα πανω η κατω κ παλι το συμπτωμα δεν παρουσιαζεται καταπινω κανονικα!τι μπορει να φταιει απορω....παει πουθενα αλλου το μυαλο σας?ευχαριστω παρα πολυ!
  12. Kathy

Καλησπέρα. Τη σταφυλή την πρόσεξε; Συνήθως μία μεγαλύτερη σε μέγεθος απ' το φυσιολογικό σταφυλή προκαλεί τέτοια συμπτώματα. Αν η σταφυλή είναι εντάξει όπως και όλα τα υπόλοιπα τότε το μόνο που μένει είναι πλέον ο ψυχολογικός παράγοντας...
  13. johnnyman

johnnyman New Member

δεν με ειπε κατι για την σταφυλη.υπαρχει περιπτωση να μεγαλωσε στα καλα καθουμενα?εξωτερικα παντως δεν βλεπω καποια διαφορα..ευχαριστω!
  14. Kathy

Αυτό δε μπορείς να το καταλάβεις εσύ αλλά ο γιατρός. Θέλω να πιστεύω ότι αν η σταφυλή ήτανε μεγαλύτερη απ' το φυσιολογικό θα το παρατηρούσε αν και κάποιοι δεν της δίνουν σημασία και ας είναι υπεύθυνη κάποιες φορές γι' αυτά τα συμπτώματα....
  15. johnnyman

johnnyman New Member

λογικα θα το παρατηρουσε οπως λετε..να θυμισω οτι αυτη η ενοχληση αρχισε οταν μια μερα εφαγα αποτομα κ ενιωσα λιγο καψιμο στο λαιμο.μετα απο μια εβδομαδα αρχισα να εχω αυτο το θεμα στην καταποση...απο τοτε πανε 3 χρονια....δεν ξερω τι αλλο να κανω..ωρες ωρες ειναι πολυ ενοχλητικο κ αλλες φορες λιγοτερο...
  16. tony133

tony133 New Member

EXO KAI EGO AKRIVOS ME AYTON POY ARXISE TO POST TA IDIA. MEXRI KAI TO KRAK STO LAIMO EINAI IDIO. KAI EGO ETROGA APOTOMA.AISTHISI MONIMOY FLEMATOS ME TO SALIO.KSIRO STOMA MONIMA.DEN EXO LEFTA GIA EKSETASEIS.VRIKAME KAPOIA AKRI;TROMAKSA KAI MONO POY EIDA OTI O FILOS TO XEI TOSO KAIRO.SAS PARAKALOYME VOITHISTE MAS
  17. Kathy

Λυπάμαι πάρα πολύ για όλη αυτή τη δύσκολη κατάσταση στην οποία βρίσκεστε όλοι αλλά θα πρέπει να καταλάβετε ότι το συγκεκριμένο φόρουμ έχει συμβουλευτικό χαρακτήρα και δεν μπορεί να υποκαταστήσει την ιατρική εξέταση από ειδικό όπως λέει και ο ιδρυτής του φόρουμ και γεν. χειρουργός κ. Σάμπαλης. Για όλη αυτή τη συμπτωματολογία υπάρχει μια σειρά εξετάσεων που θα πρέπει να γίνει απ' τον καθένα προκειμένου να βρεθεί το αίτιο. Θα πρέπει να διαβάσετε απ' την αρχή το συγκεκριμένο ποστ στο οποίο και έχουν συζητηθεί εμπεριστατωμένα όλα τα ενδεχόμενα.
    sambalisG likes this.
  18. SteliosKati

SteliosKati New Member

Kalhspera thelw na rwthsw giati diavazw ta parapanw kai exw anxothei. Egw xthes vghka hpia kai arxisa na kanw emetous me apotelesma shmera h stafilh mou na to katalavenw oti vriskete pio katw mias kai me enoxlei sthn omilia kai akoumpaei sthn glwsa mou kai einai orato kai ston kathreuti. Yparxei periptosei na perasei ama tou dwsw ligo xrono h prepei apeuthias na paw se kapoion giatro? Giati exw anxothei kai den thelw na tou dwsw parapanw aksia isws apo oso tou aksizei. Euxaristw
  19. Kathy

Καλημέρα. Το πιο πιθανό είναι να έχει πρηστεί λόγω των επαναλαμβανόμενων εμετών η σταφυλή σου και όχι μόνο αφού σίγουρα και λόγω των αναθυμιάσεων τόσο απ' το αλκοόλ όσο και απ' το γαστρικό οξύ έχει ερεθιστεί και ο λαιμός σου χαμηλά αλλά και ο οισοφάγος. Καλό θα ήταν για λίγες μέρες να αποφύγεις το αλκοόλ και να περιμένεις να δεις αν θα επανέλθει η σταφυλή στη θέση της που είναι και το πιο πιθανό. Αν όχι τότε να σε δει ΩΡΛ για να εκτιμήσει την κατάσταση.
  20. marios1926

marios1926 New Member

Καλησπέρα σας! Επειδή έχω τρελλαθεί από το άγχος αν μπορει κάποιος ας μου απαντήσει. Είμαι 23 χρονών. Πριν 4 μήνες ανακάλυψα ένα γρομπολάκι κάτω από το σαγόνι. Αγχόθηκα και πήγα σε ένα παθολόγο μου είπε ότι είναι λεμφαδένας και με έστειλε για υπερυχογράφημα για να μου φύγει το άγχος. Πήγα στον γιατρό που με έστειλε και μου είπε ότι έχω 4 λεμφαδενίσκους καλοήθης μορφολογικης .........(και κατι άλλο που δεν θυμάμαι) αιτίας διαμέτρου 4,4 - 5,5 χιλιοστών στην υπογενίδιο περιοχή. Να σημειώσω ότι μου έμεινε εμμονή και συνέχεια τους πειράζω τους λεμφαδένες με τα δάχτυλα μου. Όταν πήγα στην περιοχή που μένω πήγα σε άλλο γιατρό και μου είπε ότι δεν είναι τίποτα και πολύ πιθανό να είναι από τα μούσια που έχω. Έκανα αιματολογικές εξετάσεις για να μου φύγει και το άγχος και βγήκαν καλές. Εσείς τι λέτε;

Share This Page