1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ενοχλησεις στο στομαχι

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by Aristwidhs, Apr 7, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Aristwidhs

Aristwidhs New Member

Καλησπερα, εδω και 5 μηνες περιπου αισθανομαι διαφορες ενοχλησεις στη περιοχη της κοιλιας αλλες φορες κατω απο το στερνο και αλλες λιγο ποιο χαμηλα. Δεν αισθανομαι πονο αλλά μια ενοχληση που μου χαλαει τη ποιοτητα της καθημερινοτητας μου. Αλλες φορες εχω δυσπεψια κι αλλες φουσκωμα. Η περιοδος εναρξης των ενοχληματων ξεκιναει πολυ ηπια και σιγα σιγα ανεβαινει το επιπεδο της ενοχλησης η οποια κραταει για ενα διαστημα περιπου 15 ημερων και ολη την ημερα. Μονο το πρωι οταν ξυπναω σηκωνομαι ξεγνοιαστος αλλα μετα απο λιγα λεπτα ξεκιναει με διαρκεια ολη την ημερα παλι. Μερικες φορες με τη ληψη τροφης κοπαζει ελαφρα για λιγο αλλά μετα συνεχιζει. Ολη αυτη η φαση κραταει περιπου 15 ημερες μετα για κανα 10ημερο ηρεμω και μετα ξανα τα ιδια. Δεν εχω κανενα αλλο συμπτωμα οι κενωσεις μου ειναι κανονικες. Η διατροφη μου δεν ειναι και η καλυτερη οταν ομως τη βελτιωνω δε βλεπω βελτιωση. Επισης εχω στο λαιμο 2 σφαγηδητικους λεμφαδενες διογκωμενους 4 χρονια χωρις να εχω βρει την αιτια και φοβωμουν για λεμφωμα non hodgin και διαβασα πως κι αυτο προκαλει πεπτικες ενοχλησεις. Υπαρχει περιπτωση να συγχεωντε ? Που μπορει να οφειλοντε τελικα οι ενοχλησεις και τι εξετασεις πρεπει να κανω?
    Σας ευχαριστω εκ των προτερων
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Το πιο πιθανό είναι να έχετε γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Μία γαστροσκόπηση και λήψη δείγματος για βιοψία θα δώσει φως στην όλη υπόθεση.

Share This Page