1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα Ενοχλησεις Στο Στηθος Και Γρομπαλακι

Discussion in 'Παθήσεις Μαστού (Καλοήθεις και Κακοήθεις)' started by thoma, Jun 28, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. thoma

thoma New Member

Γεια σας!Ειμαι 23 χρονων και απο το Σαββατο αρχισα να εχω ενοχλησεις στο στηθος,οχι πονο αλλα σαν πιεση στη καρδια που συνεχιζεται μεχρι σημερα.Επισης,βρηκα ενα γρομπαλακι στο στηθος μου,κατι σα ρεβυθι στο οποιο δεν εδωσα μεγαλη σημασια καθως περιμενω περιοδο και το στηθος μου ειναι πρησμενο.Σε συνδυασμο ομως με την ενοχληση στη καρδια με εχει ανησυχησει.Να σημειωσω πως πριν 3 μηνες ειχα κανει καρδιογραφημα και δε βρηκαν τιποτα.Πρεπει να ανησυχησω?
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα. Το γρομπαλάκι στο στήθος δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τη πίεση στη καρδιά. Καλό θα ήταν μετά τη περίοδο και εφόσον εξακολουθεί να υπάρχει να ελεγχθεί. Όσο για τη πίεση στο στήθος μήπως αυτό το διάστημα σε άγχωσε κάτι; Αν και αυτό συνεχίσει να σε ενοχλεί τότε μια επίσκεψη στον καρδιολόγο για μια επανεξέταση δε θα ήταν κακή ιδέα! ;)
  3. thoma

thoma New Member

Ναι μαλλον ειναι απο αγχος γιατι αρχισε απο τη στιγμη που εντοπισα το γρομπαλακι.Τωρα το εχω συνεχεια στο μυαλο μου,ζουλαω συνεχεια το στηθος μου και το μυαλο μου εχει παει στο χειροτερο.:confused::frown:
  4. Kathy

Όχι προς θεού, δε χρειάζεται πανικός ούτε ζούληγμα! Συνήθως το στήθος περιλαμβάνει τέτοια γρομπαλάκια. Μόνο στη περίπτωση που κάτι δεν υπήρχε και τώρα υπάρχει το κοιτάμε. Σε καμία περίπτωση όμως δεν τα σκαλίζουμε γιατί μπορεί να επιδεινωθούν και να μπεις σε περιπέτειες. Αν ψάξεις ίσως ανακαλύψεις και άλλα παρόμοια και στους δύο μαστούς. Αν πάλι σε ανησυχεί πολύ τότε καλό θα ήταν να τελειώσει η περίοδος και να πας μία βόλτα στον γυναικολόγο σου να το εκτιμήσει. Τότε σίγουρα το σφίξιμο στο στήθος και στη καρδιά θα υποχωρήσει!;)
    Last edited by a moderator: Jun 28, 2011
  5. thoma

thoma New Member

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!Μολις τελειωσει η περιοδος μου θα παω να το κοιταξω.Γενικα ο ενας μαστος ειναι πιο "λακουβωτος" απο τον αλλο και πριν τη περιοδο ποναει και πρηζεται περισσοτερο.Πιθανον να μην ειναι τιποτα το γρομπαλακι αυτο,ομως δε πρεπει να παιζουμε με θεματα υγειας.
  6. Kathy

Συμφωνώ απόλυτα! ;)

Share This Page