1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Ενδοσκοπησεις

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by Insomniac, Nov 4, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. Insomniac

Insomniac Member

Εκανα σημερα ενδοσκοπιση για εντερο και στομαχι.Του εντερου ειναι ΟΚ αλλα του στομαχου λεει για :

Μικρη διαφραγματοκηλη , ενδοσκοπικη εικονα βραχεος οισοφαγικου barret-Πολυποειδες μορφωμα αντρου (Εκτοπο παγκρεας?)
    Μου πηραν και βιοψιες.

Τι μπορει να σημαινει ?

Ευχαριστω.

Attached Files:

• 1.jpg
      File size:
      141.2 KB
      Views:
      27
    • 2.jpg
      File size:
      142.7 KB
      Views:
      19
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Πολύ πιθανα πασχετε απο παλινδρομική νόσο που προκαλεί οισοφαγίτιδα.
    Καλο θα είναι να περιμένουμε τις βιοψίες.
    Οσονα φορά το μόρφωμα, ισχύει και για αυτο η αναμονη βιοψίας (αν πήραν)..
  3. Insomniac

Insomniac Member

Ευχαριστω πολυ.Ναι πηραν και απο το μορφωμα βιοψια.

Το οισοφαγικο barrett τι ειναι ?? Διαβασα κατι στο Ιnternet για προκαρκινικη κατασταση.
    Last edited by a moderator: Nov 8, 2010
  4. sambalisG

Πράγματι θεωρείται, αλλά μεγάλη σημασία έχει ο βαθμός δυσπλασίας.
    Αν υπάρχει όμως τοτε η επέμβαση είναι μονόδρομος.
  5. Insomniac

Insomniac Member

Ευχαριστω.Η οισοφαγοεκτομη που διαβασα τι ειναι ?
  6. sambalisG

Είναι εγχείρηση αφαίρεσης οισοφάγου:eek:!!!
    Αλλά δεν έχετε λόγο να "μπλέκεστε" έτσι!
  7. Insomniac

Insomniac Member

Ευχαριστω πολυ.
  8. Insomniac

Insomniac Member

Με προτροπη του χειρουργου που εδειξα τις εξετασεις εκανα σημερα και μια ακτινογραφια στομαχου με βαριο εν αναμονη των βιοψιων.
    Απο οτι μου ειπε ο ακτινολογος δυστυχως μαλλον δεν ειναι εκτοπο παγκρεας.
    Γραφει :

Ευχερης διαβαση στομαχου 12δακτυλου
    Μικρου βαθμου διαφραγματοκηλη
    Ελλειματικω αλοιωση στο μειζον τοξο του πθλωρικου αντρου σε εκταση 2 εκ περιπου (πολυπωδες)
    Προπτωση πυλωρικου σωληνα
    Εντυπωμα στον βολβο του 12δακτυλου
    Εγκολπωμα στην 2η μοιρα του 12δακτυλου

Αν τελικα χρειστει αφαιρεση ο πολυποδας στο αντρο γινεται ενδοσκοπικα ή με κανονικη εγχειρηση στομαχου ?

Ευχαριστω.
  9. Insomniac

Insomniac Member

Οι βιοψιες της γαστροσκπησης ειναι ΟΚ.

Ο γιατρος ο χειρουργος μου ζητησε να κανω ενα ενδοσκοπικο υπερηχο στομαχου για να δει αν ο πολυποδας εστω και καλοηθης , πρεπει νε βγει.Δυσκολευομαι πολυ να βρω καπου να το κανουν χωρις τα 1000 πανω κατω ευρω.

Αντιθετα ο γαστοεντορολογος ειναι καθησυχαστικος και λεει επανελεγχο σε ενα χρονο.

Τι διαφορα εχει απο την γαστροσκοπηση ?
  10. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Με τον ενδοσκοπικό υπέρηχο ο ενδοσκόπος μπορεί να δει και να κάνει διάγνωση διαφόρων παθήσεων του γαστρεντερικού σωλήνα και άλλων οργάνων που γειτονεύουν με αυτόν.
    Η απλή γαστροσκόπηση ελέγχει μόνο το εσωτερικό του οισοφάγου και του στομάχου.
  11. Insomniac

Insomniac Member

Ευχαριστω πολυ.Θα ψαξω να βρω που μπορω να το κανω αμμεσα και χωρις ... 1000 ευρω.
  12. Kathy

Παρακαλώ. Θα πρέπει όμως να ρωτήσετε εάν το ταμείο σας συνεργάζεται με κάποια διαγνωστικά κέντρα που να πραγματοποιούν τέτοιους υπερηχους. Έτσι το κόστος θα είναι μικρότερο!:smile:
  13. Insomniac

Insomniac Member

Δυστυχως σε κανενα διαγνωστικο δεν την κανου.
    Ουτε σε ολα τα μεγαλα ιδιωτικα νοσοκομεια οπως το Ιατρικο. Ουτε ιδιωτικες κλινικες οπως Λευκος Σταυρος , Γενικη κλινικη κλπ.
    Metropolitan για παραδειγμα θελει 1050 ευρω και Υγεια 700.Επισης Ιασω general πανω απο 800!!!
    Κρατικο τιμολογιο............75 ευρω.

Θα μπορουσαμε να πουμε οτι αυτος ο υπερηχος υπερισχυει σαν εξαταση απο την γαστροσκοπιση ή εχει αλλο σκοπο ?
  14. Kathy

Εξ όσων γνωρίζω με τον υπέρηχο η διάγνωση είναι πιο ακριβής επειδή ακριβώς ο ενδοσκόπος έχει καλύτερη αλλά και μεγαλύτερη οπτική επαφή φτάνοντας και στα γειτονικά όργανα. Γι'αυτό και το κόστος είναι αρκετά μεγαλύτερο!!!
  15. Insomniac

Insomniac Member

Και παλι ευχαριστω.Τελικα ολα ειναι "οτι πληρωσεις παιρνεις" !!!
  16. Kathy

Να'στε καλά. Έτσι ακριβώς είναι όπως τα λέτε...
  17. Insomniac

Insomniac Member

Ειναι τραγικο να πληρωνω 700+ ευρω τον μηνα για Ιατρικα και συνταξη και να εχω τιποτα απολαβες !
  18. Kathy

Δυστυχώς εσείς και πολλοί πολλοί άλλοι........
  19. Insomniac

Insomniac Member

Τα ραντεβου για γαστροεντερολογο σε δημοσια νοσοκομεια που κανουν ενδοσκοπικο υπερηχο στομαχου ειναι τριμηνα!!!
    Εκτος και οπως εκανα εγω με 60 ευρω πηγα σε επιμελητη Α δημοσιου νοσοκομειου και την αλλη Παρασκευη θα κανω με καλυψη του Ταμειου μου την εξεταση.Ολα τελικα θελουν...τον Γερμανο τους !:okkiale::okkiale:
    Last edited by a moderator: Nov 24, 2010
  20. Insomniac

Insomniac Member

Ο ενδοσκοπιηκος υπερηχος που ειχα κανει αρχες Δεκεμβριου 2010 ειχε δειξει τα παρακατω.
    Ο γιατρος μου ειπε επαναληψη σε ενα χρονο αλλα ο χειρουργος θεωρει πολυ το διαστημα.
    Υπ οψιν οτι εχω πολυ βαρυ κληρονιμικο ca και απο τους δυο γονεις και παππουδες σε κοιλιακα οργανα.

Υπαρχει λογος να τον κανω πιο γρηγορα ???
    Για ευνοητους λογους εχω σβησει το ονομα και την υπογραφη του γιατρου που εκανε την εξεταση.
    Ευχαριστω παρα πολυ.

Attached Files:

Share This Page