1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Ενδοκρινολογικό πρόβλημα ή όχι.

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by Tinos, Nov 9, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. Tinos

Tinos New Member

Καλησπέρα σας. Αποφάσισα να σας γράψω, γιατί πλέον έχω φτάσει σε απελπιστικό level.

Θα τα γράψω όσο μπορώ εν συντομία για να μην κουράσω, αν και είναι πολλά.
    Είμαι 31 ετών 180 67 κιλά.

Όλα ξεκίνησαν πριν δύο χρόνια, πρήστηκαν οι λεμφαδένες γύρω από το λαιμό μου και το σαγόνι και ήταν επώδυνοι αρκετά, δεν έδινα σημασία μέχρι που άρχισα να έχω δέκατα 37,6 με 37,9 και να αισθάνομαι μια γενική κόπωση, ίλιγγο λες και πήγαινα πάνω κάτω και έχανα κιλά χωρίς να έχω αλλάξει κάτι στην διατροφή μου. Πήγαμε σε παθολόγο, μου έδωσε αντιβίωση χωρίς να μπορεί να καταλάβει από τι έχει προέλθει όλο αυτό. Ξεπρήστηκαν για 2 εβδομάδες και μετά πάλι τα ίδια. Πήγα στο νοσοκομείο, διαπίστωσαν από της εξετάσεις πως είχα πολύ χαμηλά ουδετερόφιλα και πως δεν είχα άμυνα και μετά από παρότρυνση γνωστού δεν έμεινα μέσα μην κολλήσω τίποτα. Ξεκίνησε ένας αγώνας δρόμου με εξετάσεις από λοιμωξιολόγο, τίποτα όλα καθαρά, μου έκαναν παρακέντηση σε αδένα και έδειξε αντιδραστική λεμφαδενοπάθεια. Υποχώρησαν από μόνοι τους και σταμάτησα να ασχολούμαι και εγώ παρόλη την κόπωση που ένοιωθα. Και αρχίζουν ξαφνικά μετά από δύο μήνες περίπου, λιποθυμικά επεισόδια χωρίς κανένα σύμπτωμα μόνο ο ίλιγγος, οισοφαγική παλινδρόμηση σε ότι και αν έτρωγα η έπινα, τυμπανισμός στην κοιλία σε σημείο δυσφορίας, διάρροιες ενώ από παιδική ηλικία είμαι δυσκοίλιος, κόπηκε τελείως η όρεξη μου και ξαφνικά κολπική μαρμαρυγή με 240 παλμού όπου στο νοσοκομείο πάλευαν επί ώρες να επαναφέρουν τους παλμούς και δεν με έπιανε τίποτα. Το μόνο που βρέθηκε ήταν αρκετά χαμηλό κάλιο και ζάχαρο ενώ εκείνο το διάστημα τρεφόμουν κανονικά με μπρόκολα μπανάνες και κρέας. Βρέθηκε και η TSHστο 7,8 και ενοχοποιήθηκε ο θυρεοειδής, μιας που όλη μου η οικογένεια έχει θέμα με το θυρεοειδή απλά εγώ δεν πάω τους γιατρούς και τα νοσοκομεία δεν το έψαξα ποτέ στο παρελθόν. Μου έδωσε ένας ενδοκρινολόγος το efthyroxκαι ένα μήνα μετά άρχισα να έχω ρινορραγία περίπου δύο ώρες μετά την λήψη του, ενημέρωσα τον ενδοκρινολόγο και μου υποστήριξε πως δεν είχε να κάνει με την αγωγή, ξαφνικά πάλι κολπική μαρμαρυγή πάλι νοσοκομείο πάλι από την αρχή και ενώ η TSHήταν 2,5 η τ3 ήταν 6.9 (φυσιολ. Τιμές: 3,1 – 6,8) , αυτή την φορά μου το προκάλεσε το χάπι, άλλαξα ενδοκρινολόγο και ο καινούργιος υποστήριξε πως όλα προέρχονται από το θυρεοειδή, πως ήταν ακατάλληλο το χάπι που μου είχαν δώσει και πως παθαίνω Τ3 θυρεοτοξίκωση και πως η μόνη λύση είναι να αφαιρέσω το θυρεοειδή. Από εργαστηριακό έλεγχο και εξετάσεις που μου έδωσε να κάνω βρεθήκαν ότι έχω: οστεοπενία, έλλειψη βιταμίνης D στο 6,2 , από σπινθηρογράφημα αναφέρει στο συμπέρασμα: Μετρίως τοξική βρογχοκήλη, καλό είναι να συνεκτιμηθεί υπερηχιγραφικά η πιθανότητα παρουσίας θερμού όζου στον ΔΕ λοβό. Ήταν κάθετος για επέμβαση και το ανέβαλα η αλήθεια είναι. Κάπου εκεί πήγα να κάνω το πρώτο μου μπάνιο στην θάλασσα και έπαθα αλλεργικό σοκ με οίδημα σταφυλής, κανείς γιατρός δεν μπορούσε να βρει από τη προήλθε, μέχρι που ήπια έναν κρύο καφέ και πάλι οίδημα σταφυλής, έφυγα για Αθήνα όπου διεγνώσθη αλλεργικός στο κρύο όπου είμαι ακόμα και σήμερα. Πίεση βαράει 18αρια 19 αριά αν δεν πάρω το χάπι, και όλοι οι άλλοι ενδοκρινολόγοι που έχω πάει χτυπιούνται πως δεν πρέπει να βγει ο θυρεοειδής, πως η διάγνωση είναι λάθος και πως δεν είναι από εκεί.

Επιπλέον ευρήματα στης άπειρες εξετάσεις που μου έχουν κάνει :

Τεστοστερόνη 892 με Φ.Τ 249 – 836.

Στα ούρα άμορφο άλας άφθονο συνεχόμενα.

Αντίσταση στην ινσουλίνη.

Έλλειψη βιταμίνης Β12: 178 με ΦΤ 191-663.

Έλλειψη Φυλλικού οξέος: 1,5 με ΦΤ 4,6 – 18,7

Πλέον νιώθω καθημερινά ξαφνικά μια πτώση του οργανισμού μου με έντονη υπνηλία και αδυναμία, συσπάσεις τους μύες, πίεση υψηλή, δυσφορία, ξαφνικά μουδιάσματα στο κεφάλι και στο πρόσωπο, ζαλάδες, πονοκεφάλους, και ξαφνικά νιώθω λες και με κτυπάει ρεύμα από τον αυχένα στο πλάι έως και την βάση του λαιμού. Επισκέφτηκα και ψυχολόγο μιας που άρχισα να πιέζομαι απίστευτα ψυχολογικά με όλα αυτά αλλά και μήπως τα προκαλώ εγώ κ δεν συντρέχει λόγος παθολογίας αλλά τελικά δεν.

Μου έχουν σπάσει τα νεύρα μου πλέον, έχω σταματήσει να πηγαίνω στους γιατρούς γιατί δεν μπορώ άλλο εξετάσεις και είμαι και άνεργος με αποτέλεσμα οικονομικά μετά από όλα αυτά να είμαι πάτο. Σας παρακαλώ να μου πείτε την άποψη σας και σε τι ιδιόκτητα να απευθυνθώ.

Share This Page