1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ενόχληση στο λαιμό

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by maraki arg, May 6, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. maraki arg

maraki arg New Member

Λοιπόν,το πρόβλημά μου έχει ξεκινήσει εδώ και ένα μήνα περίπου.Πριν ένα μήνα πήγα έκανα εξέταση θυρεοειδή,όλα μια χαρά,μετά από 1 εβδομάδα περίπου άρχισε να με ενοχλεί κάτι στο λαιμό,στην αρχή δεν εδωσα σημασία.Αφού είδα όμως ότι συνεχίζεται πήγα στα επείγοντα σε ΩΡΛ,μου έβαλε καμερα αλλά δεν είδε κάτι και μου έγραψε μια αντιβίωση αλλά δεν την πήρα.Όταν όμως μου έβαλε ένα spray εγω το ένιωθα να κινείται πιο έντονα.Πέρασαν λίγες μέρες και ξαναπήγα στα επείγοντα,μου έκαναν εξετάσεις αίματος δεν έδειξαν κάτι,με έβαλαν να κάνω και γαστροσκοπηση αλλα δεν μου εβαλαν αρκετή ξυλοκαινη και εγω τα αισθανόμουν όλα,η εξέταση δεν έγινε έτσι όπως έπρεπε να γίνει αλλα μέχρι εκεί που μπήκαν δεν ειδαν κάτι.Πέρασε αρκετός καιρός που δεν με ενόχλησε και ολοι μου είπαν οτι μαλλον ηταν ολα στα μυαλό μου. Μέχρι που έφτασε η σημερινή μέρα και με ξανενοχλει,με ενοχλει κυριως όταν πινω νερο και αναψυκτικό,ειδικά με το αναψυκτικό το νιώθω να κινείται,όταν τρωω δεν με ενοχλεί. Πραγματικά εχω απελπιστει. Θα χαίρομουν αν μου λέγατε την δικη σας άποψη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλημέρα. Δε μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να κινείται στον λαιμό όταν έχει εισέλθει σε αυτόν κάμερα η οποία δε βρήκε κανένα εμπόδιο ή ξένο σώμα. Μήπως έχεις μεγάλη σταφυλή και καταπίνοντας παρασύρεται μέρος της ;;; Είναι η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω εκτός κι αν είναι ψυχογενές που δίνει πολύ συχνά τέτοια συμπτώματα.
  3. maraki arg

maraki arg New Member

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για την απάντησή σας. Κάτι που ξέχασα να γράψω είναι ότι μου έκαναν και ακτινογραφία και δεν βρήκαν πάλι κάτι,αλλά εγώ στην αρχή το αισθανόμουν λίγο πιο κάτω από τις φωνητικές χορδές και στη συνεχεια το ένιωθα να κατεβαίνει πιο κάτω
  4. Kathy

Προφανώς ψάχνανε για ξένο σώμα κάτι το οποίο έχει αποκλειστεί συνεπώς όλη η περιοχή είναι καθαρή. Δεν τίθεται θέμα ανησυχίας λοιπόν. Περισσότερο ψυχογενές μου φαίνεται.
  5. maraki arg

maraki arg New Member

Μάλιστα,σας ευχαριστώ πάρα πολύ
  6. Kathy

Παρακαλώ, να είσαι καλά !!!
  7. maraki arg

maraki arg New Member

8. maraki arg

maraki arg New Member

Καλησπερα,το προβλημα μου συνεχιζεται,για την ακριβεια ετσι αισθανομαι εγω.Πηγα ξανα σε γαστρεντερολογο του ειπα αναλυτικα τι αισθανομαι.Μου εδωσε κατι χαπια που λεγονται Zurcazol,τα παιρνω εδω και μια εβδομαδα αλλα δεν ειδα καποια διαφορα.Μου εδωσε αυτα για να δουμε μηπως εχω γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση,αυριο μου ειπε να τον παρω τηλεφωνο για να του πω αν ειδα καποια διαφορα,το μονο που παρατηρησα ειναι οτι αισθανομαι κατι σαν φλεμα στο λαιμο,αλλα δεν μου ερχεται για να το βγαλω.Τι μου προτεινετε;
  9. Kathy

Θα πρέπει να το συζητήσεις με τον γαστρεντερολόγο μήπως και σου προτείνει γαστροσκόπηση αφού είναι η μόνη εξέταση που δεν έχεις κάνει ολοκληρωμένα και με βιοψία...

Share This Page