1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

εμβοες

Discussion in 'ΩΡΛ' started by alex_ppthns, Jan 17, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. alex_ppthns

alex_ppthns New Member

Γεια σας, ειμαι 20 στα 21 χρονων φοιτητης στο πολυτεχνειο και αντιμετωπιζω το αλυτο εως τωρα προβλημα με τις εμβοες. ολα αρχισαν μεσα οκτωβριου , κατα την διαρκεια διαβασματος οντας φανερα στρεσσαρισμενος και με περιεργες αγχωτικες σκεψεις να περνανε απο το μυαλο μου. Την επομενη μερα πηγα στο νοσοκομειο για ακτινογραφια στηθους λογω στηθαγχης, οι εμβοες ειχαν ηδη αρχισει χωρις να τις καταλαβω εως το επομενο πρωι που ξυπνησα μαζι και με φρικτο πονοκεφαλο.
    Απο τοτε οι πονοκεφαλοι συνεχιζονται μαζι με πρβληματα συγκεντρωσης και ορασης επισης , ξεχναω λεξεις ,κανω ορθογραφικα λαθη και δυσκολευομαι να λυσω μαθηματικες πραξεις και προβληματα .Εχω φτασει στο απελπιστικο σημειο να εχω παραιτηθει απο τις σπουδες μου, οχι καποιας ψυχολογικης καταπτωσης (προσοχη) αλλα ανικανοτητας.

Οσον αφορα τις φαρμακευτικη αγωγη, πηρα :

-νασεξ (κορτιζονουχο σπρει ) λογω μπουκωματος για να αποκλεισω ιγμοριτιδα ,2 μερες αφοτου αριχσα να εχω τις εμβοες. Αποκλειστηκε αυτο το ενδεχομενο οταν εκανα εν τελει και την αντιστοιχη ακτινογραφια.
    Μου την συστησε ο 1ος ιατρος (ωρλ) που πηγα

-μεντρολ κορτιζονη σε χαπια, θεραπεια 13 ημερων που την σταματησα την 11 ημερα, μια εβδομαδα μετα απο το ξεκινημα των εμβοων. 2ος ιατρος (παθολογος)

-νασεχ κορτιζονουχο σπρει για την μυτη. 3ος ιατρος( ωρλ)

-10 μερες μετα αντιβιωση κλαρισιντ, θεραπεια 10 ημερων. για τον αποκλεισμο ενδεχομενης ωτιτιδας , 4ος ιατρος (ωρλ)

-σιμπελιουμ για τον εμποδισμο την ιλλιγων. βοηθησε μπορω να πω αν εξαιρεσουμε το γεγονος οτι κοιμομουν καπου στις 10 ωρες καθημερινα ...και την διεκοψα για αυτον ακριβως τον λογο. 5ος ιατρος (ωρλ, καθηγητης πανεπιστημιου )

-νευρομπιον βιταμινες μου τις συστησε τηλεφωνικως γνωστος μας ωρλ. 6ος ωρλ

-ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ. ψυχιατρικη βοηθεια λογω αγχους. νευρολογος που πηρε 40 ευρω για να μου πει αυτο .επισης μου προτεινε και αντικαταθλιπτικα φαρμακα. 7ος ωρλ

Επιπροσθετως, μολις πριν 4 μερες εκανα εξεταση β12 βιαταμινης(η οποια εθυνεται για συμπτωματα οπως εμβοες τριχοπτωση (που ειχα) και πολλες αλλες ψυχολογικες/νευρολογικες παθησεις). Tα αποτελεσματα ειναι 300 με φυσιολογικα ορια 200-1000 ΑΛΛΑ , η εξταση αυτη εγινε αφοτου επαιρνα για σχεδον 40 ημερες συμπλεγμα βιταμινων νευρομπιον, οποτε η ερωτηση μου ειναι η εξης: αν γνωριζετε ποσο ηταν τα αρχικα μου επιπεδα βιταμινης β12 δεδομενου οτι επαιρνα για 40 μερες επι καθε μερα ενα χαπι 100MG , 15 μερες μετα αφοτου αρχισαν οι εμβοες.( υπαρχει μηπως καποιος μαθηματικος τυπος η κατι τετοιο?)

Να προσθεσω οτι εχω κανει ακοογραμμα τυμπανομετρηση και ειναι ολα καλα.Εχω κανει εξτεαση θυρωειδη , διαβητη και εκει εξισου ολα καλα . Τελος εχω κανει και μαγνητικη βασης κρανιου ωτων ολα καλα και εκει.

Share This Page