1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πληροφορία ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΥΣΤΗΣ ΚΟΚΚΥΓΟΣ

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by Kwnstantinos Beg, Nov 12, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 5 users.
  1. Kwnstantinos Beg

Kwnstantinos Beg New Member

Καλη σας μερα, εγχειρηστηκα για αφαιρεση κυστης κοκκυγος χθες το μεσημερι (11/11).Φανταζομαι πως πολυ απο σας θα εχουν σκοπο να κανουν αυτη την επεμβαση αλλα το αναβαλλουν γιατι φοβουνται και ειπα να γραψω την εμπειρια μ για να σας ενθαρρυννω.Πραγματικα, η επεμβαση δεν ειναι τιποτα..ο πονος ελαχιστος εως μηδαμινος...Δεν ανεφερα πως υποβληθηκα στην επεμβαση με ανοικτη μεθοδο και νυστερι με τοπικη αναισθησια..Σημερα ειμαι σπιτι μου, δεν καθομαι πολυ πιο ανετα απο οτι περιμενα..Η επεμβαση κρατησε μιση ωριτσα..Βεβαια η δικη μου κυστη δεν ηταν πολυ μεγαλη..Για την τομη δεν ξερω αλλα η κυστη ειχε διαστασεις περιπου 2εκατοστα μηκος και λιγοτερο απο 1 εκατοστο παχος..Οσοι προκειται να κανουν αυτη την επεμβαση και θελουν να ρωτησουν κατι, ευχαριστως να βοηθησω οσο μπορω..Δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας!!
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Σίγουρα η παρέμβασή σου αυτή θα βοηθήσει αρκετό κόσμο που επισκέπτεται το forum αυτό. Είναι γεγονός ότι πολλοί-ες φοβούνται να πραγματοποιήσουν αυτή την επέμβαση για πολλούς και διάφορους λόγους. Εύχομαι μετά από την εμπειρία σου που την μοιράστηκες μαζί μας να το ξανασκεφτούν! ;)
    Καλή ανάρρωση σου εύχομαι!
  3. Kwnstantinos Beg

Kwnstantinos Beg New Member

Ευχαριστω πολυ! Σημερα,10 μερες μετα την επεμβαση δεν εχω καμια ενοχληση!
  4. Kathy

Χαίρομαι πολύ! Μακάρι να ήταν τόσο ανώδυνο για όλο το κόσμο!
  5. emmano

emmano New Member

και εγώ είμαι παθούσα και μόνο καλά έχω να πω. έχουν περάσει περίπου δύο μήνες μετά την επέμβαση και παρόλο που συνεχίζω να κάνω αλλαγές δεν με έχει ενοχλήσει καθόλου. Μόνο η οργάνωση της επέμβασης σε συνδυασμό με το ότι είχα ακούσει με κούρασε ψυχικά αλλά ευτυχώς έβρισκα παρηγοριά στο φόρουμ σας. Και για αυτό σας ευχαριστώ πολύ.
    Ανυπομονούσα να τελειώσει η ανάρρωση για να γράψω την εμπειρία μου.
    Δεν θα συμβούλευα κανέναν να πάρει μια απόφαση λόγω του τι γράφεται στο ίντερνετ αλλά σε περίπτωση που το κάνει καλό θα είναι να λάβει υπόψιν του και τις μη κραυγαλαίες υποθέσεις.
  6. emmano

emmano New Member

ξέχασα να αναφέρω ότι η πληγή ήταν αρκετά μεγάλη
  7. Kathy

Αγαπητή emmano και η δική σου η παρέμβαση είναι ιδιαίτερα χρήσιμη και χαίρομαι πραγματικά που το συγκεκριμένο forum σε βοήθησε αρκετά. Εξάλλου αυτός είναι και ο σκοπός του! ;)
    Εύχομαι τόσο η δική σου η εμπειρία όσο και του φίλου μας του Κωνσταντίνου να βοηθήσει κι άλλους ανθρώπους που διστάζουν να επισκεφτούν ακόμη και τον χειρουργό!
  8. kostasrousmath

kostasrousmath New Member

Κύστη Κόκκυγος - ημίκλειστη μέθοδος

Γεία σας και από εμενα,
    σας εύχομαι καλή χρονια με υγεία πανω απ' όλα.

Λοιπόν, υποβλήθηκα σε επέμβαση αφαίρεσης κύστης κόκκυγος με ημίκλειστη μέθοδο, την Τρίτη πριν τα Χριστούγεννα!!!!

Η διάρκεια της επέμβασης κράτησε περίπου 20-25 λεπτά, αντε να πω μισή ώρα.Μου κανανε τοπική αναισθησία. Δεν κατάλαβα τίποτα, το μόνο που λίγο ενιωσα είναι όταν παιρνούσαν τα ράμματα ενα κατι σαν γγγγγγρρρρ (δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε) και αυτό μόνο.Μετα βέβαια που με πήγαν στο δωμάτιο δεν μπορούσα να κανω βήμα, ισως επειδή φοβόμουν κιόλας μην πάθω τίποτα.:p

Μετα από λίγο ήρθαν οι γιατροι, με είδαν και ήπια την αντιβίωση και πήγα σπιτάκι μου. Δεν μπορούσα να ανέβω σκάλες και μπήκα ανσασερ. Και αμέσως ξάπλωσα. Τις πρωτες μέρες (μεχρι την πρώτη αλλαγή) ήμουν πονούσα παρα πολύ θα πω, καθώς τραβουσαν τα ράμματα και ειδικά το βράδυ ενιωθα να "βαραίνει" παρα πολύ η πληγή-δεν ξέρω αυτη την αίσθηση....Και φυσικά ήμουν με το (δεν ξέρω αν πρέπει να το πω) ενα φάρμακο πολύ ισχυρό αντιφλεγμονώδες (;;;) και σου περνάει ο πονος με την πρώτη. Και φυσικά την αντιβίωση, όπως επίσης και ενα παραφυνέλαιο για να μπορω να πηγαίνω στην τουαλέτα.!!!
    Τα ράμματα ακόμη να τα κόψω, αλλα μπορώ να πω ότι καθομαι ανετα-βεβαια σε μαλακές καρέκλες- αλλα όχι πολύ ώρα. Ωρες φορές με πιάνει μια εντονη φαγούρα στην περιοχή της τομής και δεν ξέρω τι να γίνω.:risatonaD:
    Συνεχίζω ακόμη τις αλλαγες, αλλά επρεπε να γίνει.

Μην φοβηθείτε, δεν είναι τίποτα αυτοι οι πόνοι μπροστα στην ταλαίπωρία με τα συρρίγγια (εγω είχα 4).

Αυτα από μενα.Καλή Χρονια σας εύχομαι.!!!!!!
  9. Kathy

Καλή χρονιά σε όλους/όλες και από μένα!
    Μέσα λοιπόν από όλες αυτές τις εμπειρίες το συμπέρασμα είναι ένα: Εάν και εφόσον κριθεί απαραίτητη προχωράμε δίχως φόβο και ντροπή στην επέμβαση. Το να διαιωνίζεται μία επίπονη κατάσταση σίγουρα δεν είναι το καλύτερο πράγμα και θα πρέπει να δίνεται λύση άμεσα!
    kostasrousmath και η δική σου η εμπειρία είναι χρήσιμη και σ'ευχαριστούμε πολύ που την μοιράστηκες μαζί μας!
  10. Kalogirou

Kalogirou New Member

Έκανα εγχείρηση με ανοιχτή μμέθοδο και τοπική αναισθησια. Ειμαι στην 6 μερα ανάρρωσης . Σε 4 μμέρες μου τελειωνη η άδεια κ ακόμα δεν μπόρω κάτσω καλα πονάω. Βάζω επίθεματά αντί για γάζες. Δουλεύω σαν οδηγός σε 4 μμέρες σύνολο 10 είναι αρκετές για γυρίσω στην εργασία .... Η θα χάσω την δουλειά λόγο του ότι δεν έχω δυνατότητα άλλης άδειας ... ευχαριστω!!!!!
  11. Kathy

Σε δημόσιο νοσοκομείο την έκανες ;;;

Share This Page