1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πληροφορία Εμπειρία Λαπαρασκοπικής Χολοκυστεκτομής

Discussion in 'Παθήσεις Χοληφόρων και Παγκρέατος.' started by eantonop, Dec 29, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. eantonop

eantonop New Member

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου σχετικά με τα προβλήματα που είχα με πέτρα στη χολή, την επέμβαση (από τον κύριο Σάμπαλη) και την μετεγχειρητική πορεία.

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ
    Πριν από 8 περίπου μήνες, παρατήρησα ότι μετά το φαγητό είχα φουσκώματα, χωρίς πόνους.
    4 μήνες πριν, μετά το φαγητό (αν αυτό περιείχε ζωϊκά λιπαρά), άρχισα να νοιώθω μία ενόχληση περίπου στην περιοχή του διαφράγματος. Η ενόχληση ήταν εσωτερική και αντανακλούσε στην πλάτη. Την ονομάζω ενόχληση γιατί δεν ήταν τόσο έντονη ώστε να την ονομάσω πόνο.
    2 μήνες πριν, κάνοντας προληπτικά έναν υπέρηχο, βρέθηκε πέτρα στη χολή.
    1 μήνα πριν, η ενόχληση είχε γίνει πόνος. Όταν έτρωγα έστω και ελάχιστα λιπαρά (π.χ. ένα κομάτι κασέρι όσο μισό σπιρτόκουτο ή χόρτα), υπέφερα για όσο διαρκούσε η διαδικασία της πέψης. Ο πόνος πλέον ξεκινούσε από την περιοχή του διαφράγματος και επεκτεινόταν σε ένα δακτύλιο. Σα να πονούσαν όλα μαζί χολή, συκώτι, σπλήνα, πλάτη.

Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ
    Δεν πήγαινε άλλο. Αποφάσισα λοιπόν να κάνω κάτι. Ο Μπάμπης μου σύστησε τον κύριο Σάμπαλη. Μόλις την επομένη της επικοινωνίας μου μαζί του, δώσαμε ραντεβού στο Λευκό Σταυρό στην Αθήνα.
    Μου εξήγησε αναλυτικά, τα της επέμβασης. Τι θα πρέπει να κάνω πριν, τη θα συμβεί τις πρώτες ημέρες, τι θα πρέπει να κάνω μετά.
    Αποφασίσαμε να κάνουμε την επέμβαση δύο ημέρες μετά στο Λευκό Σταυρό.

Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ
    Έκανα εισαγωγή στο Λευκό Σταυρό, το πρωί της Δευτέρας. Έγιναν οι προεγχειρητικές εξετάσεις.
    Η επέμβαση έγινε νωρίς το μεσημέρι.
    Η οργάνωση και ο επαγγελματισμός του προσωπικού στο Λευκό Σταυρό ήταν άψογα.
    Τα πάντα δούλεψαν σαν καλοκουρδισμένο ρολόι.
    Θυμάμαι να με πηγαίνουν στο χειρουργείο και μετά να με επιστρέφουν από αυτό. Τίποτα άλλο!
    Δεν αισθάνθηκαν πόνο. Δεν αισθάνθηκα ζαλάδες ή πονοκεφάλους.

Η ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ
    Έμεινα στο νοσοκομείο ένα βράδυ και βγήκα το νωρίς το μεσημέρι της επόμενης του χειρουργείου.
    Περπάτησα 4 ώρες μετά την έξοδό μου από το χειρουργείο!
    Κατά τη διάρκεια της βραδιάς, μου είχαν βάλει ορό και μου έδιναν ενδοφλέβια παυσίπονο και αντιβίωση.
    Οι ενοχλήσεις ήταν ελάχιστες και μόνο από το σημείο που ήταν η τομή στον ομφαλό όταν σηκωνόμουν από το κρεβάτι.

ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ
    Με την έξοδο από το νοσοκομείο, έλαβα αναλυτικές έγγραφες οδηγίες για το τι πρέπει να τρώω και τι πρέπει να προσέχω.
    Οι επόμενες 15 ημέρες κίνησαν ομαλά.
    Τις πρώτες 2 με 3 ημέρες με πονούσε η τομή στον ομφαλό μόνο όταν προσπαθούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι. Μετά πέρασε και αυτό.
    Έτρωγα ελαφριά (κοτόσουπες και κρεατόσουπες).
    Δεν έτρωγα λιπαρά σε όποια μορφή.
    Εντύπωση μου προκάλεσε ότι δεν αισθάνθηκα κανέναν πόνο εσωτερικά εκεί που ήταν η χολή.

ΣΧΟΛΙΑ
    Θετική εντύπωση μου προκάλεσε η συμπεριφορά, η συνέπεια και το ενδιαφέρον του κυρίου Σάμπαλη και των συνεργατών του.
    Ακόμη και οι άνθρωποι μου, έχουν να λένε για το πόσο καλός κι ευγενικός άνθρωπος είναι.
    Η επέμβαση και το τι ακολούθησε είναι ακριβώς όπως περιγράφονται. Χωρίς εκπλήξεις!
    Ακόμη θετικότερη εντύπωση, αλλά όχι έκλπηξη, μου προκάλεσε το γεγονός ότι έλαβα αποδείξεις για όλα τα έξοδα. Μέχρι το τελευταίο λεπτό! Εύγε!!!

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κύριο Σάμπαλη και τους συνεργάτες του.

Αν έχετε κι εσείς πρόβλημα με τη χολή, μη διστάζετε. Κάντε τη σωστή κίνηση.

Με εκτίμηση,
    Η.Α.
  2. Τάκης

Τάκης Guest

Καλή ανάρρωση!

Ο κ.Σάμπαλης και μόνο που δημιούργησε αυτό το Forum με σκοπό να βοηθάει τους ανθρώπους, τα λέει όλα!!

Οι γιατροί που ενδιαφέρονται για τον άνθρωπο "πραγματικά" είναι λίγοι απο οτι λένε. Εγώ θα πρόσθετα οτι σπανίζουν στις μέρες μας!!

Ένα μεγάλο ευχαριστώ απο όλους μας κ.Σάμπαλη!!!
  3. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

:redface::emozionato::redface:

Share This Page