1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Εμφάνιση Κύστεων

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by mariaaimilia, Nov 24, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 5 users.
  1. mariaaimilia

mariaaimilia New Member

Είμαι 51 ετών και εδω και 1 χρόνο βρίσκομαι στην εμμηνόπαυση. Τα τελευταία 15 χρόνια εμφανίζω κύστεις και απο τις δύο πλευρές του μπικίνι.΅Εχω χειρουργήσει αρκετές απο αυτές (έχω μπει στο χειρουργείο 5,6 φορές) και η βιοψία έχει δείξει σταφυλόκοκκο.Παρ' όλα αυτά οι κύστεις ξαναεμφανίζονται και στην αρχή τουλάχιστον είναι οδυνηρές. Εχω πλέον παραιτηθεί, σταμάτησα να πηγαίνω στους διάφορους γιατρούς, και χειρίζομαι το πρόβλημα μόνη μου με καυτά νερά, betadin, fucidin.Στο παρελθόν διάφοροι γιατροί μου έχουν δώσει αντιβίωση, (ceclor, vibramycin,). Επίσης έχω κάνει θεραπεία με φάρμακο που δεν θυμάμαι το όνομα του, αλλά είναι πολύ γνωστό και για τις παρενέργειες που έχει, τρομερή ξηρότητα στους βλεννογόνους, τερατογεννεση, κλπ. Εχω κάνει ορμονολογικές εξετάσεις οι οποίες είναι φυσιολογικές. Οταν οι κύστεις επιτέλους σπάνε, βγαίνει πύον, που δεν μυρίζει άσχημα και αίμα. Μα είναι δυνατόν εδω και 15 χρόνια να μην έχει υπάρξει λύση σ'αυτό το πρόβλημα? Εχω επισκεφθεί, χειρούργους, παθολογους, δερματολόγους και ενδροκρινολόγους............. Θα εκτιμούσα πολύ την άποψη σας.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα!
    Το πρόβλημα που αναφέρετε είναι συνήθες και δυσεπίλυτο!
    Συνήθως οφείλεται σε λοίμωξη της περιοχής και των αδένων αυτής (ιδραδενίτις, σμηγματογονική λοίμωξη κλπ) από κάποιο μικρόβιο (κυρίως καποιο είδος σταφυλοκοκκου).
    Αντιμετωπίζεται συμπτωματικά... (οπως αναφέρατε) παροχέτευση αποστημάτων κλπ, αλλά θέλει εκτομή των κυστικών στοιχείων και αν είναι δυνατόν εκρίζωση του μικροβίου με χορήγηση αντιβιωτικού επί μακρόν!! (3μηνο συνήθως).
    -Το φάρμακο που αναφέρετε είναι το roacutan??
  3. mariaaimilia

mariaaimilia New Member

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ναι το φάρμακο είναι το ρουακοτάν και έχω ήδη κάνει θεραπεία 3 μηνών με αυτό........ επίσης έχω κάνει θεραπεία μηνών και με βιμπραμισιν.
  4. atoli

atoli New Member

Κατ΄αρχήν σας συγχαίρω για το εξαιρετικά χρήσιμο site, που απαντά σε ένα σωρό θέματα υγείας που απασχολούν τον καθένα μας.Λοιπόν,το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με την mariaaimilia, με κύστεις στην ίδια περιοχή του σώματος, με ταλαιπωρεί κι εμένα επί δέκα και πλέον χρόνια. Είμαι γυναίκα 47 ετών, με ελάχιστη τριχοφυϊα στην περιοχή.Το είδαν δύο δερματολόγοι σε φάση έξαρσης και μου δώσαν αντιβίωση και τοπική αλοιφή.Αποτελέσματα μόνο προσωρινά. Εκείνο που με απασχολεί είναι αν αντιμετωπίζεται ριζικά επειδή φοβάμαι ότι όσο παραμένει μπορεί να εξαπλωθεί και σε άλλα σημεία του σώματος. Όταν εμφανίστηκε το πρώτο ήταν στο δεξιό μηρό και μετά από λίγα χρόνια βγήκε και στην αριστερή πλευρά, ακριβώς απέναντι.Τώρα είναι μετά από ένα χρόνο και πλέον πάλι σε έξαρση, αλλά πιο έντονα από ποτέ (περίπου 3 cm διάμετρο, βυσσινί χρώμα και διογκωμένο πολύ). Ακόμη, κάτι που θα ήθελα να μου απαντήσετε είναι αν το ότι ποτέ δεν έχουν σπάσει από μόνα τους αλλά ούτε και χειρουργικά, τα κάνει πιο επικίνδυνα.Όταν είναι σε ύφεση το ψηλαφώ με το χέρι και εντοπίζω ένα μικρό μπιλάκι σε μέγεθος μικρού μπιζελιού. Και κάτι ακόμη: Άν αφαιρεθεί όλη η κύστη, η επέμβαση θα είναι ανοικτού τύπου ή ράβεται?
    To ρωτάω επειδή πρόσφατα έκανε ο γιος μου κύστη κόκκυγος και κάνουμε καθημερινές αλλαγές με ειδικές γάζες και αρκετή ταλαιπωρία και σκεφτόμουν μήπως έχουν κάποια ομοιότητα οι επεμβάσεις αυτές. Περιμένω την απάντησή σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  5. sambalisG

Καλημέρα (συγνώμη για την καθυστέρηση λόγω διακοπών)!
    ΚΑλό θα είναι να αντιμετωπιστεί σε ύφεση εκτός φλεγμονής, διότι τότε θα γίνει ριζική αφαίρεη (εκτομή και πλαστική συρραφη).
    Να γνωρίζετε πως η παθηση αυτή δεν πηγαίνει σε ολο το σώμα αλλά μόνο στις βουβωνικές χώρες λόγω τοπικής λεμφαγγειακής διασποράς.
  6. letta_gr

letta_gr New Member

Καλησπέρα και από εμένα. Ταλαιπωρούμαι κι εγώ από κύστη στη μικροβουβωνική χώρα. Την είχα περίπου 1,5 χρόνο, χρώματος βυσσινί, το αντιμετώπιζα μόνη όμως (προσωρινά βέβαια). Πριν λίγες ημέρες άνοιξε και μου έγινε επέμβαση με τοπική αναισθησία και αρκετά βαθειά τομή (βάθος περίπου 2 cm). Στη συνέχεια μου έγινε ένα ράμμα (χαλαρό όπως μου αναφέρθηκε), προκειμένου να εκρέει το πύον. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν έχει καθαριστεί καλά το σημείο και κάποια τοιχώματα της κύστης παραμένουν. Το πρόβλημα είναι ότι φεύγω για διακοπές και δεν ξέρω τι να περιμένω σε περίπτωση επιπλοκής. Ούτε και πώς να το αντιμετωπίσω. Τι να κάνω αν εμπυηθεί?? SOS!!
  7. sambalisG

Ειναι καλό που έχει μείνει ανοικτό να παροχετεύει.
    Θα πρέπει να γίνονται συνέχεια αλλαγές και να διατηρείται ανοικτό έως ότου κλείσει μονο του.
  8. Δυστυχώς αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα.. Έχω πάει σε 2 γιατρούς και μου είπαν για δοθιήνες .έχω πάρει αντιβιώσεις, fucidin κτλπ αλλά εδώ και 10 χρόνια περίπου δεν λέει να φύγει.....Με έχει κουράσει πλέον.Αυτό που με ανησύχησε που διάβασα πιο επάνω είναι πως είπατε ότο βγαίνουν μόνο στην βουβωνική χώρα αλλά εγώ έχω και κάτω απο το στήθος.
    Βγαίνουν, σπάνε, ξαναβγαίνουν και αυτό γίνεται χρόνια.
    Διάβασα και στο google πως μπορεί να μολυνθεί και να πάει μέσα στο αίμα και έχω φρικάρει :_s:

ΥΣ.... Επίσης παρατήρησα πως όταν φοράω βαμβακερά φανελάκια ηρεμούν.....αν βάλω σουτιέν με δαντέλα ή πολυεστέρα κτλπ έχω θέμα....
    Και κάποτε μου είχε πεί ένας φίλος που αντιμετώπιζε τέτοιο θέμα, πως ο γιατρός του είπε να μην φοράει πολυεστέρες κτλπ και να προσέχει τα λάστιχα απο τα σλιπάκια και σκέφτομαι μήπως αυτό τελικά πειράζει.....

πάλι ΥΣ.... απο το άγχος μου δεν ξέρω αν είμαι και στην σωστή ενότητα....Δεν ξέρω καν αν οι δοθιήνες υπάγονται στις κύστες......
    Last edited: Nov 17, 2015

Share This Page