1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Ελκώδης Κολλίτιδα

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by jamesdx, Dec 6, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. jamesdx

jamesdx New Member

Καλησπέρα,είμαι 29 χρονών και μου διεγνώθει ότι έχω ελκώδη κολλίτιδα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται κάποια διατροφή και να προσέχω διάφορες τροφές. Αυτό χρειάζεται ευφόρου ζωή και να της βγάλω άπο το διαφροτρολογιό μου, γιατί ομολογώ ότι με αγγώνει διάφορες τροφές όπως σαλάτα, γάλα, να της παραλείψω από την διατροφή μου.Επίσης αλκοόλ δεν κάνει καθόλου; Η ελκώδης κολλίτιδα είναι θεραπεύσιμη; και πόσο έχει σχέση με καρκίνου του παχέος εντέρου;
  2. ef poulios

ef poulios New Member

Η ελκώδης κολίτιδα είναι μια μη ειδική φλεγμονώδης πάθηση του παχέος εντέρου, που παρουσιάζεται κυρίως με περιόδους υφέσεων και εξάρσεων χωρίς όμως να μπορούμε να μιλάμε για πλήρη ύφεση. Με σωστή συμμόρφωση στις οδηγίες των ειδικών, ένα μεγάλο ποσοστό ασθενών με κρίση κολίτιδας ανταποκρίνεται γρήγορα στη συντηρητική αγωγή. Η πιθανότητα για καρκίνο είναι υπαρκτή μετά από τα πρώτα 6-8 χρόνια σε μικρό ποσοστό, το οποίο αυξάνει με το χρόνο. Γι’αυτό και οι ασθενείς υποβάλλονται σε κολονοσκόπηση με βάση πρωτόκολλα. Ο τακτικός έλεγχος οδηγεί σε γρήγορες διαγνώσεις και αποτελεσματικές θεραπείες.
    Η δίαιτα δε καθορίζει τη φυσική εξέλιξη της νόσου, αλλά μπορεί να λειτουργήσει υποβοηθητικά και συντελεί στο να βρίσκεται ο οργανισμός σε μια καλή διατροφική ισορροπία.
    Η διατροφή στην ελκώδη κολίτιδα, σε μη έντονη κρίση ,πρέπει να βασίζεται σε μια ισορροπημένη δίαιτα, η οποία πρέπει να είναι πλούσια σε πρωτείνη, καλά λιπαρά και πολυμερείς υδατάνθρακες.
    Μια τέτοια δίαιτα θα δίνει την απαραίτητη ενέργεια για να διατηρείται ο οργανισμός σε μια καλή κατάσταση. Η δίαιτα μπορεί να περιλαμβάνει κρέας, ψάρι, κοτόπουλο, ψωμί και δημητριακά ολικής αλέσεως, εάν δεν υπάρχει δυσανεξία στη λακτόζη γαλακτοκομικά προιόντα, ελαιόλαδο, φρούτα και λαχανικά.
    Εάν είστε φυτοφάγος μπορεί να εμπλουτίσετε το διαιτολόγιο σας σε πρωτείνη με προιόντα σόγιας, γαλακτοκομικά (προσοχή στη δυσανεξία στη λακτόζη).
    Εάν ο ασθενής έχει εντοπίσει συγκεκριμένες τροφές που ερεθίζουν το έντερο ή επιδεινώνουν τα συμπτώματα, εννοείται η αποφυγή τους. Παραδείγματα είναι ότι σε μερικούς ασθενείς ο καφές, η προιόντα με καφείνη, ωμά λαχανικά, ή δίαιτες πλούσιες σε φυτικές ίνες μπορεί να επιδεινώνουν τη διάρροια ή το κοιλιακό άλγος. Ασθενείς με δυσανεξία στη λακτόζη δε πρέπει να λαμβάνουν γαλακτοκομικά προιόντα. Μια λίστα με προιόντα που έχουν αναφερθεί κατά καιρούς ότι προκαλούν επιδείνωση συμπτωμάτων χωρίς όμως σαφείς επιστημονικές αποδείξεις είναι τα ακόλουθα:
    Οινοπνευματώδη ποτά
    Καφείνη
    Γαλακτοκομικά (ιστορικό δυσανεξίας στη λακτόζη)
    Ξηρά φασόλια και γενικά όσπρια
    Αποξηραμένα φρούτα
    Ξηροί καρποί
    Φρούτα, λαχανικά με σπόρια
    Διατροφή πλούσια σε φυτικές ίνες
    Πικάντικη εώς καυτρή διατροφή
    Ποπ-κορν
    Προιόντα που περιέχουν σορβιτόλη
    Ωμά λαχανικά
    Τα παραπάνω είναι ενδεικτικά από πληροφορίες ασθενών. Καλό είναι να κρατάτε σημειώσεις από τις τροφές που σας ενοχλούν και να φτιαχτεί με τον καιρό το δικό σας διαιτολόγιο με το τι σας ενοχλεί. Να παρακολουθείται το βάρος σας. Προσοχή επίσης θέλει ,να είναι επαρκής η ποσότητα της βιταμίνης Β12,και του φυλικού οξέος. Το τελευταίο διάστημα γίνεται λόγος για τη λήψη προβιοτικών προιόντων π.χ. γιαούρτια, που μπορεί να έχουν θετική δράση.
  3. jamesdx

jamesdx New Member

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Το αποτέλεσμα της βιοψίας της ορθοσκόπησης είναι: " Αλλοιώσεις συμβατές με ΙΦΝΕ του παχέος εντέρου και ιδιαίτερα του τύπου της ενεργού ελκώδους κολίτιδας σε οξεία φάση".

Εδώ και ένα μήνα παίρνω τα δισκία Αsacol. Ένα το πρωί και ενα το βράδυ.

Το πολύ αίμα σταμάτησε και οι πολλές εκρήξεις. αλλά συνεχίζει να βγαίνει
    αίμα και για αυτό από σήμερα μου είπε ο γιατρός να παίρνω 3 χάπια την ημέρα. Επίσης μου είπε ότι αν συνεχιστεί το αίμα θα πρέπει σε τρεις βδομάδες
    να ξαναπάω γιατί θα χρειαστεί να πάρω κορτιζόνη.

Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις.

1) Η γνώμη σας για τα Asacol (mesalazine) ποια είναι, είναι τα συνηθέστερα χάπια που δίνονται στην προκειμένη περίπτωση; Η δοσολογία 3 την ημέρα
    μήπως είναι υπερβολική;

2) Χρειάζεται η χορήγηση κορτιζόνης αν συνεχίζει το αίμα στα κόπρανα;

3) Από εξετάσεις έχω κάνει μόνο ορθοσκόπηση και βγήκε η βιοψία. Είναι απαραίτητες άλλες εξετάσεις, ο γιατρός μου είπε και για δυο ακόμα εξετάσεις
    που δεν τις έκανα αλλά μου είπε πως δεν είναι τόσο απαραίτητες. Δεν θυμάμαι τις ονομασίες τους.

4) Πρέπει το αίμα να εξαλειφθεί εντελώς από τα κόπρανα;

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας!
  4. jamesdx

jamesdx New Member

Kαμιά απάντηση;
  5. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

(Μαλλον ..διέφυγε!!):redface:
  6. jamesdx

jamesdx New Member

Στην αρχή μου είπε ο γιατρός όταν είχα ενημερώσει για το αίμα
    να κάνω ορθοσκόπηση, στο οποίο σου βάζουν ένα σωλήνα και βλέπουν
    στην κάμερα και η βιοψία ήταν 40 εκατοστά του εντέρου με έλκη.

Η κολονοσκόπηση είναι διαφορετική εξέταση; Πρέπει να γίνει; Δεν μου
    είπε κάτι ο γιατρός. Μήπως είναι η ίδια απλά την λέμε με διαφορετική ονομασία;
  7. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Κολονοσκόπηση είναι η ενδοσκοπική εξέταση όλου του παχέος εντέρου!
  8. demetrius

demetrius Member

Η εξεταση σε ολοκληρο το κολον δεν βλεπω γιατι να ειναι περιττη..δεν δικαιουται ο ασθενης να ξερει τι συμβαινει και στα υπολοιπα μερη του κολου; (με ομικρον ε;;)
    η νοσος του κρον μαλλον ειναι πολυ χειροτερη
  9. jamesdx

jamesdx New Member

Ελκώδης Ξανά!

Δέκα μήνες τώρα συνεχίζεται το πρόβλημα στην αρχή για δυο μηνες είδα
    αρκετή βελτίωση με acasol (τρεις φορές την ημέρα) αλλά σιγά άρχισε πάλι στις κενώσεις να παρουσιάζεται αίμα και σιγά σιγά αυξήθηκε όπου τον τελευταίο μήνα άρχησαν αιματηρές διάροιες και εκκρίσεις.

Ήμουν διακοπές και άργησα κανά μήνα να επισκεφθώ γιατρό. Έχω αιματηρή
    διάροια και τρεις - τέσσερις εκκρίσεις την ημέρα.. Μου έγραψε να πάρω
    για μια εβδομάδα θεραπευτικά κλίσματα και αν δεν δούμε βελτίωση
    μου είπε θα μου χορηγήσει κορτιζόνη.

Κάποια άλλη λύση δεν υπάρχει; Κορτιζόνη για πόσο καιρό συνίστατο να παίρνω;

Επειδή με παρακολουθεί γιατρός ΙΚΑ και θα ήθελα δεύτερη γνώμη μήπως μπορείτε να μου συστήσετε κάποιον ιδιώτη γιατρό; Στείλτε μου αν μπορείτε με Pm αν ξέρετε κάποιον!
    Last edited by a moderator: Sep 10, 2009

Share This Page