1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ελιές από κόψιμο

Discussion in 'Παθήσεις δέρματος και υποδορίου' started by chacal, May 11, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. chacal

chacal New Member

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το forum σας,

Αποφάσισα να γράψω για το πρόβλημα μου διότι 2 χρόνια τώρα περίπου αρχίζει και μ’ απασχολεί όλο και περισσότερο.
    Δεν είναι λόγος ότι το αμέλησα αλλά να πω την αλήθεια ντρεπόμουνα να κάνω και μια επίσκεψη στο γιατρό.
    Λοιπόν, θα πάρω τα πράγματα από την αρχή.
    Εδώ και περίπου 3 χρόνια και μετά από παρότρυνση της κοπέλας μου, άρχισα να κουρεύω και άλλοτε ξυρίζω τις τρίχες στα γεννητικά μου όργανα, πότε με μηχανή, πότε με ξυραφάκι. Κάποιες φορές κοβόμουνα στη βάση του πέους μου.
    Παρατηρούσα ότι μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, πάνω σ’ αυτά τα κοψίματα δημιουργηθήκανε μικρές κρεατοελιές.
    Με τη πάροδο του χρόνου παρατηρούσα ότι μεγαλώνανε και καινούργιες ξεπηδούσανε σε σημεία που δεν υπήρχαν κοψίματα. Σαν να ήταν κάποιος ιός.
    Τώρα έχω περίπου 10 στο σύνολο, εκ των οποίων οι τρεις είναι πολύ μεγάλες και αντιαισθητικές.
    Έχουν ακανόνιστο σχήμα, σαν η μια να έχει φυτρώσει πάνω στην άλλη. Τα χρώματα κυμαίνονται από ανοιχτό καφέ σε σκούρο. Το μεγαλύτερο σύμπλεγμα, γιατί συμπλέγματα έχουν γίνει τώρα, πιάνει γύρω στο 1cm2
    Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι, ας γράψει, για την επικινδυνότητα του προβλήματος μου και εάν είναι δυνατή η αφαίρεση, είτε χειρουργικά είτε και με laser.

Μπορείτε να βρείτε και μια συνημμένη φωτογραφία

Ευχαριστώ πολύ

Σ.Π

View attachment IMG_0268.jpg

View attachment IMG_0270.jpg
  2. axiarchos

axiarchos New Member

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι πρέπει να δει τις βλάβες δερματολόγος. Με κάθε επιφύλαξη οι βλάβες αυτές μοιάζουν με κονδυλώματα.
  3. Constantinos

Constantinos Member

Από τις φωτογραφίες και από το ιστορικό μοιάζει να είναι ή molluscum contagiosum (το πιο πιθανό) ή κονδυλώματα. Και τα δύο είναι λοιμώδους αιτιολογίας.
    Θα σου συνιστούσα να επισκευθείς κάποιο δερματολόγο-αφροδισιολόγο ο οποίος θα πάρει βιοψία μία από τις βλάβες και θα αφαιρέσει τις υπόλοιπες ανάλογα με το αποτέλεσμα της βιοψίας είτε με laser είτε με κάποια άλλη μέθοδο.
    Επίσης θα πρέπει και η σύντροφός σου να επισκευθεί τον γυναικολόγο της και να κάνει κολποσκόπηση και τεστ παπανικολάου με πιθανή ανοσολογική χρώση για να διαπιστωθεί αν έχει και αυτή κάποιο πρόβλημα που χρήζει θεραπείας.
  4. chacal

chacal New Member

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας,
    Μπορεί να εξελιχθεί σε κάτι ανησυχητικό? η μάλλον είναι κάτι ανησυχητικό? καρκινογενέσεις ?
    είναι μεταδοτικό? μπορεί δηλαδή να μη προκληθήκανε από τα κοψίματα αλλά από κάποιο ιό?
    Ευχαριστώ πολύ

Share This Page