1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Ελικοβακτηριδιο του πυλωρου και καρκίνος στομαχου

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by Insomniac, Jan 30, 2014.

Watchers:
This thread is being watched by 7 users.
  1. Insomniac

Insomniac Member

Καλημέρα ...Μου εχε δωσει ο γιατρος από 31/1 που ειχα κανει την γαστροσκοπιση και μου ειπε σε δυο μηνες να κανω το τεστ αναπνοης μαλλον το breath test να δουμε αν εχει γινει εκριζωση .
    Την προηγουενη φορα μετα από θεραπεια ειχα κανει τεστ κοπρανων αλλα ενώ βγηκε αρνητικο η επαναλιψη της γαστροσκοπισης σε 6 μηνες ειχε δειξει ότι υπηρχε το μικροβιο
    Δεν ξερω ποσο αξιοπιστα είναι αυτά τα τεστ ...

Κι εσεις ειχατε πει : "αλλά για να είμαι ειλικρινής περισσότερη ασφάλεια ένιωθα όταν έκανα γαστροσκόπηση."

Εδώ βλεπω ότι το τεστ αναπνοης δεν είναι και τοσο ακινδυνο ουτε παντα αξιοπιστο

http://www.iatropedia.gr/articles/read/954

Ευχαριστω.
    Last edited: Feb 27, 2014
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καταρχήν να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά. Σχετικά με την εξέταση των κοπράνων. Λόγω της ευκολίας της θεωρείται ένας τρόπος διάγνωσης της λοίµωξης στα παιδιά. Η µέθοδος αυτή έχει µειωµένη ευαισθησία µετά από χορήγηση αντιβιοτικών, γιατί το επίπεδο των αντιγόνων µειώνεται και σε ασθενείς που δεν επιτεύχθηκε εκρίζωση του ΕΠ. Άρα υπήρχαν πιθανότητες το αποτέλεσμά σας να μην είναι το σωστό.
    Σχετικά με το breath test είναι µία αναίµακτη και σχετικά γρήγορη µέθοδος µε υψηλή ευαισθησία και ειδικότητα. Τα τελευταία χρόνια πωλείται και στα φαρμακεία. Πριν το πραγματοποιήσετε καλό θα είναι να αποφύγετε την ομεπραζόλη, βισμούθιο και αντιβιοτικά. Μετά το τέλος του σχήματος που περιέχει αντιβίωση θα πρέπει να περιμένετε κάποιο χρονικό διάστημα προτού κάνετε το breath test ώστε να καθαρίσει τελείως ο οργανισμός σας απ' οποιαδήποτε χημική ουσία.
    Σαφέστατα η πιο σίγουρη μέθοδος είναι η βιοψία από γαστροσκόπηση αλλά υπάρχουν πολλά άτομα που δεν την ανέχονται. Εγώ πάλι την ανεχόμουν μια χαρά αφού παράλληλα παρακολουθούσα και την κατάσταση του στομάχου μου.
    sambalisG and Insomniac like this.
  3. Insomniac

Insomniac Member

Ευχαριστω πολύ

Όταν λετε : Πριν το πραγματοποιήσετε καλό θα είναι να αποφύγετε την ομεπραζόλη, βισμούθιο ποια είναι αυτά τα φαρμακα ?

Κι εγω δεν εχω ιδιαιτερο πρόβλημα σε γαστροσκοπησεις αφου γινοντε με μεθη.
  4. Kathy

Η ομεπραζόλη και το βισμούθιο είναι ουσίες που επουλώνουν το γαστροδωδεκαδακτυλικό έλκος. Αυτές οι ουσίες περιέχονται και μέσα στα σχήματα για την καταπολέμηση του ΕΠ παράλληλα με τις αντιβιώσεις.
    Κάποια απ' τα φάρμακα που περιέχουν ομεπραζόλη είναι: ELKOSTOP, LANEX, LENAR, το γνωστό σε όλους LOSEC και πολλά άλλα ενώ το βισμούθιο περιέχεται στο DE-NOL.
    Insomniac likes this.
  5. Insomniac

Insomniac Member

Ευχαριιστω πολύ ....Για πιεση , σακχαρο και χολιστερινη παιρνω φαρμακα
  6. Kathy

Μην ανησυχείτε, αυτά δεν επηρεάζουν την εξέταση. Εσείς πριν κάνετε το breath test θα έχετε φροντίσει να είστε άνευ σχημάτων το λιγότερο για 2 εβδομάδες ώστε να έχουν απομακρυνθεί τελείως οι ουσίες απ' τον οργανισμό σας.
    Insomniac likes this.
  7. Insomniac

Insomniac Member

Σας ευχαριστω. Η εξετση νομιζω πρεπει να γινει ενώ θα είμαι νηστικος . Νερο ή λιγος καφες επιτρεπεται την ημερα της εξετασης ?
  8. Kathy

Δυστυχώς εδώ τα πράγματα είναι αρκετά αυστηρά. Πρέπει να είστε νηστικός για τουλάχιστον 6 ώρες. Και το νερό ακόμη μπορεί να επηρεάσει το αποτέλεσμα αφού θα αλλάξει τη σύσταση της ουρίας που θα λάβετε.
    Γενικά καλό θα είναι το στομάχι να είναι τελείως άδειο και η εξέταση να γίνει πρωί.
    Insomniac likes this.
  9. Insomniac

Insomniac Member

Σας ευχαριστω
  10. Kathy

Να είστε καλά!
    Καλημέρα σας!
    Insomniac likes this.
  11. Irini

Irini Member

Καλή σας μέρα. Εκανα γαστροσκόπηση όπου βρέθηκε οτι έχω σπάνια ελικοβακτηρίδια. Μου έδωσαν αγωγη 10ημερων με ισχυρη αντιβιωση και μου ειπαν, στο νοσοκομειο που εκανα την εξέταση, οτι θα ξανακανω γαστροσκοπηση σε ενα χρονο για να δουμε αν εχει εξαλειφθει το μικροβιο και αν εχει εξελιχθει η εντερικη μεταπλαση επιθηλιου που εχω στο αντρο στομαχου. Θα ήθελα την αποψή σας για τα παραπάνω. Αν δεν αντιμετωπιστει το μικροβιο και το εχω για ενα χρονο τι μπορει να προκαλέσει; Επίσης, το μικροβιο σχετιζεται με τη μεταπλαση; και τι σχεση εχουν -αν εχουν με την αναπτυξη κακοηθειας;
    Σας ευχαριστώ πολύ.
  12. Insomniac

Insomniac Member

Δεν σου ειπαν για καποια εξεταση μετα την θεραπεια για να δουν αν υπαρχει ακομα το ελικοβακτηριδιο ? Εγω εχω κανει την μια φορα test κοπρανων και την αλλη test αναπνοης.
    Θεωρω χωρις να ειμαι γιατρος οτι επανεξεταση με γαστροσκοπιση μετα απο ενα χρονο ειναι μεγαλο χρονικο διαστημα...
  13. Kathy

Καλημέρα! Το ελικοβακτηρίδιο σε βάθος χρόνου δημιουργεί το γνωστό σε όλους μας έλκος. Θα συμφωνήσω με τον Insomniac παραπάνω και θα πω πως η επανεξέταση θα πρέπει να γίνει πιο σύντομα, ίσως και στο πρώτο τρίμηνο διότι υπάρχει περίπτωση το συγκεκριμένο σχήμα να μην αποδώσει με αποτέλεσμα να χρειαστείς και κάποιο δεύτερο διαφορετικό εννοείται... Αυτό όμως θα το ξέρεις με μία επανεξέταση είτε γαστροσκόπησης (με βιοψία εννοείται) είτε του breath test, αν και η γαστροσκόπηση είναι η πιο σίγουρη μέθοδος.
    Insomniac likes this.
  14. Irini

Irini Member

Σας ευχαριστώ και εσας και τον Insomniac για την άμεση απάντηση. Και εγω από σχετική εμπειρια γνωστών μου αυτό ήξερα, οτι γινεται επανεξέταση μετά από την αγωγή αλλά στο νοσοκομείο επέμεναν οτι δεν χρειάζεται. Θα πάω και σε ιδιώτη γιατρο και σκέφτομαι να του ζητησω να μου κάνει αυτος το breath test για να ειμαι σιγουρη. Κατι που ισως ακουστει αστειο, όταν στη βιοψια αναφερει οτι παρουσιαζονται σπανιοτατα ελικοβακτηριδια σημαινει πολύ λίγα ή σπάνιου τυπου (αν υπάρχουν διαφοροι τυποι-δεν γνωριζω). Στην πρώτη περιπτωση μήπως είναι πολύ λίγα και μιας και βρεθηκαν σε μια μονο βιοψια θεωρησαν οτι θα με καλύψει η αγωγη;
  15. Insomniac

Insomniac Member

Εγω μιλησα από προσωπικη εμπειρια ...Πολύ καλο γιατρο εχει ο Ευαγγελισμος . Αν θελεις πιο πολλες πληροφοριες στειλε μου μηνυμα.
  16. Kathy

Καλημέρα. Το "σπανιότατα" έχει να κάνει με τον αριθμό που ανιχνεύτηκε κατά τη βιοψία. Από τη στιγμή που το μικρόβιο εγκατασταθεί στο στομάχι πολλαπλασιάζεται μέσα στο παχύ στρώμα βλέννας που καλύπτει το εσωτερικό του τοίχωμα. Όπως είπα και πιο πάνω η αγωγή μπορεί να καλύψει μπορεί και όχι με αποτέλεσμα να χρειαστεί άλλο σχήμα αντιβιοτικής θεραπείας γι' αυτό και πρέπει να γίνει επανέλεγχος είτε είναι σπάνια είτε είναι πολλά.
    Insomniac likes this.
  17. Irini

Irini Member

Σας ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνιση/εξήγηση. Θα ήθελα να ρωτησω και κατι άλλο. Στο νοσοκομειο μου είπαν να ακολουθησω 10ημερη αγωγη με αντιβίωση και laprazol, ενώ μια ιδιώτης γιατρος που μίλησα μαζί της μου πρότεινε 14ημερες αντιβιωση και 1 μηνα μετά μονο laprazol. Ποια ειναι η απόψη σας;
  18. Kathy

Συνήθως η σωστή θεραπεία γίνεται με τον πρώτο τρόπο όμως αρκετοί είναι εκείνοι οι γιατροί που προτείνουν παράταση του Laprazol. Πάντως πρέπει να λαμβάνονται και τα δύο μαζί.
    Insomniac likes this.
  19. Savva Ioulia

Savva Ioulia New Member

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το Forum σας....

Πριν από ένα χρόνο, εκανα γαστροσκόπηση και μου βρήκαν το ελικοβακτηρίδιο, το οποιο τελικά παρά την αντιβίωση, δεν ξεριζώθηκε. Ξαναέκανα πριν δυο μέρες γαστροσκόπηση, για να πάρουν δείγμα για το Paster, για να βρουν ακριβως ποιο αντιβιωτικό θα εξοντώσει το μικροβιο. Μου πηρα ομως και βιοψιες για να δουν αν το μικροβιο εχει δημιουργήσει βλάβες, που δεν φαινονται στην γαστροσκοπηση...Ψιλοανησύχησα, αν και ηταν ο γιατρός απόλυτα καθησυχαστικός. Τα αποτελεσματα της γαστροσκοπησης ηταν τα εξης:

Ζ-Line, περας γαστρικων πτυχων και εντυπωμα διαφραγματος στα 38 cm. Απουσια οπισοφαγιτιδας.Οισοφαγογαστρικη βαλβιδα ΙΙ ου βαθμου Hill. Θολος κατα φυσιν. Βλενννογονος σωματος. γωνίας και άντρου χωρίς ειδικές αλλοιωσεις. Βολβος, 2η μοιρα και φύμα Vater κατα φυσιν και 3η μοιρα κατα φυσιν.
    Αποτελεσμα- Οισοφαγογαστρικη βαλβιδα ΙΙου βαθμου κατα Hill

Εχω καποιο λογο να ανησυχω?
  20. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημερα σας.
    Δεν βλέπω κανεναν ιδιαίτερο λόγο ανησυχίας. Ειναι φυσιολογικά τα ευρήματα.:_applauso:

Share This Page