1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Ελικοβακτηριδιο του πυλωρου και καρκίνος στομαχου

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by Insomniac, Jan 30, 2014.

Watchers:
This thread is being watched by 7 users.
  1. Insomniac

Insomniac Member

Είναι δυνατον αυτό το μικροβιο να εξεληχθει σε καρκινο του στομαχου ??
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Δυστυχώς σχετίζεται με την αιτιοπαθογένεια του καρκίνου του στομάχου. Ο κίνδυνος αναπτύξεως καρκίνου του στομάχου σε ασθενείς με χρόνια γαστρίτιδα από το Ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού υπολογίζεται ότι είναι έξι φορές μεγαλύτερος από τον υπόλοιπο πληθυσμό ιδιαίτερα όταν αποικίζει το στομάχι στην παιδική ηλικία!
    sambalisG likes this.
  3. Insomniac

Insomniac Member

Σας ευχαριστω.

Η γαστροσποπιση του 2011 εδειξε την υπαρχξη του μικροβιου η θεραπευτικη αγωγη που ακολουθησα με test κοπρανων εδειξε ότι εφυγε αλλα η γαστροσκοπιση μετα από μερικους μηνες εδειξε ότι δεν ειχε εκριζωθεί το 2012 τον Οκτωβριο
    Δεν ξερω γιατι ο γιατρος δεν εδωσε άλλο θεραπευτικο σχημα και αυριο που θα ξανακανω γαστροσκιπιση και ενδοσκοπικο υερηχο είμαι 14 μηνες με το μικροβιο χωρις αγωγη...

Τελικα δεν ξερω αν θα επρεπε να παω σε άλλο γιατρο ....
  4. Kathy

Εγώ πάλι πριν από πολλά χρόνια απαλλάχτηκα μετά απ' τα δυόμισι χρόνια επίμονης θεραπείας και αλλάζοντας 5 διαφορετικά σχήματα!
    Τελικά έπιασε το τελευταίο και το πιο αστείο! :_risata:
    Insomniac likes this.
  5. Insomniac

Insomniac Member

Ο ενδιάμεσος ελεγχος με ποιο τροπο γινοταν ??? Υπαρχει περιπτωση επανεμφανισης ?
  6. Kathy

Τότε δεν υπήρχαν στα φαρμακεία τα breath test και ο έλεγχος γίνονταν πάντα με γαστροσκόπηση και βιοψία. Μόνο μία ιδιωτική κλινική έκανε breath test που το είχα δοκιμάσει αλλά για να είμαι ειλικρινής περισσότερη ασφάλεια ένιωθα όταν έκανα γαστροσκόπηση.
    Επανεμφάνιση όχι, μόνο κάποιο νέο ελικοβακτηρίδιο που θα μεταδοθεί από διάφορα μέσα όπως ποτήρι, κουτάλι, φιλί κλπ....
    Insomniac likes this.
  7. Insomniac

Insomniac Member

Ευχαριστω.
  8. Kathy

Να είστε καλά! :)
  9. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημερα. Για ποιο λογο θα κανετε ενδοσκοπικο υπερηχογραφημα?
  10. Insomniac

Insomniac Member

Λογω μορφωματος προ τριετιας που είναι σταθερου μεγέθους ακομα μετα από συσταση χερουργου

Οριστε και οι σημερινες αποκκρυπτοντας ονόματα που πιθανον δεν εχω δικαιωμα να αναφερω

Attached Files:

11. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απο οτι βλεπω και εγω ολα καλα. Ευχαριστουμε.
  12. Insomniac

Insomniac Member

Κι εγω ευχαριστω πολύ.

Μου εδωσε θεραπεια 30 ημερων ο γιατρος με συνδιασμο φαρμακων και θα δουμε και τις βιοψίες που πηρε αν εχουν να πουν κατι αλλο
    sambalisG likes this.
  13. Insomniac

Insomniac Member

Μια ερωτηση ..Αυτό το μικροβιο είναι μεταδοτικο ή μεσω αερα ή κοινης χρησης συσκευών που εχουν σχεση με το στομα όπως κουταλια κλπ ??

Ευχαριστω
  14. Kathy

Καλησπέρα σας.
    Συνήθως μεταδίδεται από την κατανάλωση φαγητού ή τροφίμων που έχουν μολυνθεί από το μικρόβιο. Τα μολυσμένα τρόφιμα που δεν πλύθηκαν ή ψήθηκαν καλά όπως και τα κουταλομαχαιροπίρουνα, πιθανόν να μεταδίδουν το ελικοβακτηρίδιο.
    Επίσης, το νερό από μολυσμένη πηγή είναι και αυτό μία αιτία.
    Η επαφή με κόπρανα ή εμετούς από μολυσμένο άτομο και τέλος το σάλιο μερικών μολυσμένων ανθρώπων που μπορεί να περιέχει το ελικοβακτηρίδιο.
  15. Insomniac

Insomniac Member

Ευχαριστω πολύ !!!Αρα μαλλον θελω ειδικα κουταλομαχαιροπιρουνα στο σπιτι
  16. Kathy

Όχι, δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνετε κάτι τέτοιο αρκεί να πλένονται καλά και να μη γίνεται κοινή χρήση με ποτήρια μέχρι εξαλείψεως του μικροβίου. Μην ξεχνάτε εξάλλου ότι αυτό μπορεί να συμβεί ανά πάσα ώρα και στιγμή ακόμη και στα καλύτερα εστιατόρια!
  17. Insomniac

Insomniac Member

Σας ευχαριστω....Τα πιο πολλα πλενοντε στα κλασικα πλυντήρια πιατων αλλα δεν ξερω αν αυτό αρκει..Εξω από το σπιτι σαφεστατα δεν μπορούμε να κανουμε κατι παραπανω .
  18. Kathy

Φυσικά και αρκεί αλλιώς θα ήμασταν όλοι μόνιμα με ελικοβακτηρίδιο. Μην ξεχνάμε και την άμυνα του οργανισμού μας!
    Insomniac likes this.
  19. Insomniac

Insomniac Member

Καλησπερα .Οριστε και η σημερινη Παθολογοανατομικη εκθεση

Attached Files:

• 110.png
      110.png
      File size:
      256.5 KB
      Views:
      15
  20. Kathy

Δε φαίνεται να υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Οι όποιες αλλοιώσεις είναι λογικό να υπάρχουν λόγω της χρόνιας γαστρίτιδας.
    Όσο για το HP σας έδωσαν σχήμα εκρίζωσης;
    Insomniac likes this.

Share This Page