1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Εκκολπωματιτιδα?

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by Μανουσος, Oct 26, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. Μανουσος

Μανουσος New Member

Γεια σας . Ειμαι 34 ετων και πριν 5 μηνες εκανα κολονοσκοπηση για ελεγχο χαμηλης φερριτινης (26)με αιματοκριτη 48 και σιδηρο 116. Να σημειωσω οτι πασχω απο διαφραγματοκηλη 3 εκ. και ΓΟΠ , αιμορροειδοπαθεια 2ου βαθμου και ειμαι και εθελοντης αιμοδοτης. Ειχα κανει και γαστροσκοπηση το ιδιο διαστημα οπου διαπιστωθηκε οισοφαγιτιδα 1ου βαθμου και μαλιστα υπηρχαν υπονοιες για οισοφαγο Barrett αλλα τελικα δεν εχω ( εκανα και 2η γαστροσκοπηση μεσα σε 2 μηνες για να ειμαι σιγουρος). Στην κολονοσκοπηση βρεθηκαν μονο πολλαπλα εκκολπωματα. Ειμαι σε αγωγη με Nexium εδω και 5 μηνες , μαλιστα ο γιατρος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να τα παρω για τοσο πολυ , ομως εγω φοβηθηκα μηπως δημιουργηθει μεγαλυτερο προβλημα στον οισοφαγο και δεν τα εχω σταματησει.(Υπαρχει προβλημα αν τα παιρνω για μεγαλο χρονικο διαστημα?). Πηρα και Duspatalin για το εντερο μου για 1 μηνα.
    Πριν 2 μηνες ενιωσα πονο πολυ χαμηλα στην κοιλια , στο κεντρο και λιγο αριστερα και πηρα Rifacol (2 την ημερα για 6 ημερες) και στις 2 ημερες μου ειχε περασει ο πονος. Απο εχθες με ξαναπιασε πονος στο ιδιο σημειο( κυριως οταν εγω πιεζω την κοιλια εκει και ειμαι ξαπλωμενος , οχι συνεχεια) και ο γαστρ/γος μου μου ειπε να ξαναπαρω Rifacol και να μην ανησυχω πολυ και οτι ο πονος εχει σχεση και με αγχος. Τελικα , εγω εχω παθει εκκολπωματιτιδα και τις 2 φορες ή απλα φλεγμονη του εντερου? Ανησυχω μηπως καταληξω στο χειρουργειο απο τα εκκολπωματα και ειμαι πολυ νεος και δεν το θελω αυτο.
    Να σημειωσω οτι μετα απο υπερηχο που εκανα στην κοιλια βρεθηκαν 3 μικρες πετρες στη χοληδοχο κυστη ( 5,5 , 6,5 και 8 εκ.) αλλα δεν ειχα ποτε συμπτωματα απο τη χολη μου και μου ειπαν να μην βγαλω τη χολη μου προς το παρον , απλα να κανω 1 υπερηχο καθε χρονο γαι να ελεγχω τις πετρες. Επισης εχω κανει ακομα και διαβαση λεπτου εντερου με καψουλα , χωρις να εχει βρεθει κατι παθολογικο , οπως επισης και υπερηχο ουροδοχου κυστης και προστατου , επισης χωρις ευρηματα και αξονικη θωρακος & ανω-κατω κοιλιας , με μοναδικα ευρηματα τα ηδη γνωστα εκκολπωματα , ενα μη πιεστικο αιμαγγειωμα 2,5εκ. στον Ο1 σπονδυλο και μικρους παραορτικους λεμφαδενες , ο μεγαλυτερος 0,6εκ. που δεν θεωρουνται παθολογικοι οπως γραφει το πορισμα της αξονικης. Οι αιματολογικες μου ειναι ολες καλες , εχω κανει σχεδον ολες τις αιματολογικες που υπαρχουν(!) , εκτος της φερριτινης που κυμαινεται απο 25 εως 51 τους τελευταιους 5 μηνες , μαλιστα ηταν 25 , πηγε 51 μετα απο 1 μηνα και ξαναεπεσε 25 πριν 3 μηνες , οταν και σταματησα να την ελεγχω.
    Σας παρακαλω πεστε μου τελικα , πιστευετε οτι πρεπει να ανησυχω για πιθανο χειρουργειο στο εντερο ή οχι? Και ποσο συχνα μπορω να παρω Rifacol και για ποσο χρονικο διαστημα χωρις να εχω προβλημα?
    Το τελευταιο διαστημα νομιζα πως ειχα ηρεμησει αλλα τωρα ανησυχω παλι και δεν ξερω αν πρεπει να κανω κατι αλλο και τι.
    Ευχαριστω και συγγνωμη για το μεγαλο κειμενο.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλησπέρα.
    Οξεία εκκολπωματίτιδα αν είχατε πάθει θα είσασυαν σε νοσοκομείο νοσηλευόμενος λόγω του πολύ μεγάλου, έντονου και συνεχούς πόνου που θα είχατε.
    Απο κει και πέρα, αν θα πάθετε ή όχι δεν μπορεί κανεις να σας πιστοποιήσει για αυτό. Πιθανα να παθαίνετε κρίσεις σπαστικής κολίτιδος, αλλά θα πρέπει ο γαστρεντερολόγος σας, να σας παρακοιλουθεί και να σας δώσει διατροφικές οδηγίες.
    Τα εκκολπώματα σε νεαρά ηλικία, πολλές φορές καταλήγουν σε προγραμματισμένη επέμβαση μετά απο κρίσεις, λόγω πιθανης σοβαρής επιπλοκής.
    Απο τα άλλα που αναφέρατε, το θεμα των λίθων στην χολή, δεν αντιμετωπίζετε με παρακολούθηση με υπερηχογραφήματα (εκτός αν έχετε μετοχές σε κανενα κέντρο υπερήχων:biggrin:). Η αντιμετώπιση είναι χειρουργική και μάλιστα λαπαροσκοπικά, διότι η λιθίαση της χοληδόχου κύστεως εγκυμονει πολλούς κινδύνους και επιπλοκές.!
  3. Μανουσος

Μανουσος New Member

Η αφαιρεση της χοληδοχου κυστεως δεν αυξανει την ΓΟΠ?

Μπορει η αφαιρεση της χοληδοχου κυστεως να ειναι η λυση οπως λετε ομως εγω εχω ΓΟΠ και διαφραγματοκηλη 3 εκ. Μαλιστα πολλες φορες η παλλινδρομηση ειναι πολυ εντονη και κατα καιρους παιρνω και Nexium για αρκετα μεγαλα χρονικα διαστηματα. Η αφαιρεση , λοιπον , της χοληδοχου κυστεως δεν θα μου προκαλεσει μεγαλυτερη και πιο εντονη παλλινδρομηση? Ευχαριστω εκ των προτερων για τις συμβουλες σας.
    Υ.Γ. Επισης μεχρι τωρα δεν ειχα ποτε ενοχλησεις απο τη χοληδοχο κυστη μου , τυχαιο ευρημα ηταν οι λιθοι.
    Last edited by a moderator: Nov 2, 2010
  4. Μανουσος

Μανουσος New Member

Μπορει η αφαιρεση της χοληδοχου κυστεως να ειναι η λυση οπως λετε ομως εγω εχω ΓΟΠ και διαφραγματοκηλη 3 εκ. Μαλιστα πολλες φορες η παλλινδρομηση ειναι πολυ εντονη και κατα καιρους παιρνω και Nexium για αρκετα μεγαλα χρονικα διαστηματα. Η αφαιρεση , λοιπον , της χοληδοχου κυστεως δεν θα μου προκαλεσει μεγαλυτερη και πιο εντονη παλλινδρομηση? Ευχαριστω εκ των προτερων για τις συμβουλες σας.
    Υ.Γ. Επισης μεχρι τωρα δεν ειχα ποτε ενοχλησεις απο τη χοληδοχο κυστη μου , τυχαιο ευρημα ηταν οι λιθοι.
  5. sambalisG

Αν το πρόβλημα σας είναι παλινδρόμηση που σας ταλαιπωρεί και υποτροπιάζει αμέσως μετά την λήψη φαρμάκων, τοτε θα πρέπει να σκεφτείτε σοβαρά την αντιπαλινδρομική επέμβαση.
  6. georgepap

georgepap New Member

Καλησπέρα σας

Θα μπορούσε κάποιος να μας αναφέρει γενικά ποιές τροφές ενδείκνυνται και ποιές όχι στη περίπτωση εκκολπωματίτιδας ? Διότι αν και είναι γνωστό ότι συνιστάται η κατανάλωση τροφών με φυτικές ίνες εντούτοις απ όσο ξέρω ΔΕΝ είναι όλα τα λαχανικά και φρούτα κατάλληλα.

Ευχαριστώ
  7. sambalisG

Εχει διαφορά σηματική η δίαιτα σε φάση εκκολπωματιτιδας και άλλη σε υπαρξη εκκολπωματων.
    Στην 1η φάση που ειναι φλεγμονη απαγορεύονται τα λαχανικά γενικώς, ενω στην αλλη φάση απλά δεν επιτρέπονται τροφές που δημιουργούν πιέσεις στο έντερο όπως όσπρια, βραστά λάχανα-μπρόκολλο-κουνουπίδι κλπ.
  8. georgepap

georgepap New Member

Μετά απο κρίση εκκολπωματίτιδας η οποία τώρα είναι σε ύφεση (δηλαδή απλές και ήπιες παροδικές ενοχλήσεις όπως φούσκωμα, μικροενόχληση κλπ) ποιά τρόφιμα ενδείκνυνται και ποιά όχι προκειμένου να περιοριστεί ο κίνδυνος νέας κρίσης ?

ευχαριστώ
  9. sambalisG

Κανονικά δεν επιτρέπονται τροφές που δημιουργούν μεγάλες πιέσεις στο έντερο όπως όσπρια και βραστα λάχανα κλπ. Αλλά η δίαιτα εξατομικεύεται συνηθως.

Share This Page