1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Εγκυμοσύνη και όζος

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by Royla, Jul 17, 2007.

1. Royla

Royla New Member

Γεια σας.

Είμαι 32 ετών και πριν 2 μήνες ανακάλυψα τυχαία έναν όζο στο θυρεοειδή μου (με υπέρηχο), ολοστρογγυλό και 6 εκ. περίπου.
    Ο ιατρός μου είπε να τον αφαιρέσω (λόγω του μεγέθους του), αλλά την περίοδο εκείνη διένυα τον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και έτσι μου είπε μετά την λοχεία.

Πρέπει όντος να τον χειρουργήσω; Πότε πρέπει να το ξανακοιτάξω; Μήπως όταν ηρεμήσουν οι ορμόνες μου ο όζος υποχωρήσει και έτσι δεν χρειαστώ χειρουργείο;
    (Σημ. τελικά δεν θήλασα)

Το κάπνισμα εγκυμονεί περισσότερους κινδύνους για εμένα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: εγκυμοσύνη και όζος

Καλως ήλθατε στο forum!!!
    Αν πραγματικά πο ότι κατάλαβα μιλάτε για 6 εκατοστά όζο, πράγματι θα πρέπει να αφαιρεθεί!!!
    Οι όζοι του θυρεοειδούς αδένος τέτοιου μεγέθους ΔΕΝ ελέγχονται φαρμακευτικά και δεν υποχωρούν (λόγω μεγέθους)!

Οι λόγοι που αφαιρούνται πάνατα είναι ότι εγκυμονεί κίνδυνος ανάπτυξης νεοπλασίας εντός αυτού, πράγμα που καθιστά την αφαίρεση επιτακτική!!!

Η επέμβαση του θυρεοειδούς είναι μία απλή μέν αλλά τεχνική επέμβαση που πρέπει να γίνεται με ασφάλεια!!!!

Δεν έχετε λόγο να φοβάστε την επέμβαση, ΑΛΛΑ την πάθηση!!!! ;) ;)

Το κάπνισμα εγκυμονεί κινδύνους (οι όμως για τον θυρεοειδη)!

Share This Page