1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Εγχείριση θολοπλαστικής (Nissen) σε δημόσιο νοσοκομείο

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by stylevoyager, Mar 27, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. stylevoyager

stylevoyager New Member

Γεια χαρά σε όλους,
    Είμαι 24 χρονών και πάσχω απο διαφραγματοκήλη με τα γνωστά δυσάρεστα συμπτώματα. Πρόσφατα κάποιος χειρουργός που είδα αξιολόγησε την περίπτωσή μου ως χρήζουσα επέμβασης και πρότεινε να με χειρουργήσει λαπαροσκοπικά. Σίγουρα θέλω να κάνω την επέμβαση ωστόσο επειδή ο συγκεκριμένος γιατρός χειρουργεί σε ιδιωτικά κέντρα, μου έδωσε ένα προυπολογισμό για την εγχείρηση γύρω στα 6000 ευρώ (αν βγάλουμε άλλα 8000 που τα καλύπτει το ταμείο μου). Ειλικρινά δεν έχω πρόβλημα να τα δώσω αλλά δεν χάνω κάτι να ρωτήσω και εδώ κατά πόσον μπορώ να εμπιστευθώ γιατρούς σε συγκεκριμένα νοσοκομεία της Αθήνας όπου δεν θα χρειαστεί να επιβαρυνθώ τόσο. Σας ρωτώ λοιπόν αν γνωρίζετε σε ποια δημόσια νοσοκομεία μπορεί να γίνει η λαπαροσκοπική επέμβαση και γιατί όχι, τι φήμη έχουν και αν οι ασθενείς που την έκαναν είναι ικανοποιημένοι! Ευχαριστώ!
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Προσωπικά δεν έχω γνώση για ποιά κρατικά νοσοκομεία ειδικεύονται σε λαπαροσκοπική κατά Nissen αντιπαλινδρομική επέμβαση!!!
    (Επίσης το ποσό που σας ζητούν μου φάνηκε και λίγο...υπερβολικό)!!::)
  3. bolanis

bolanis New Member

Σίγουρα υπάρχουν ικανοί συνάδελφοι στα Δημόσια Νοσοκομεία (εξάλλου και εμείς από εκεί ξεκινήσαμε) όμως ας δούμε το θέμα από την αρχή, είναι σίγουρο ότι χρειάζεστε την επέμβαση; Σήμερα κατά κύριο λογο η θεραπεία της παλινδρόμησης είναι φαρμακευτική και διαιτολογικη, ένδειξη για επέμβαση έχουμε όταν δεν υπάρχει ανταπόκριση στη θεραπεία και οι βλάβες στον οισοφάγο επιδεινώνονται. Θα συμφωνήσω ότι και το κόστος μάλλον είναι υψηλό ειδικά αν το ταμείο καλύψει τη νοσηλεία και τα υλικά.
  4. stylevoyager

stylevoyager New Member

Ενδείξεις

Καλημέρα σε όλους,

Οι ενδείξεις που υπάρχουν για την εγχείρηση είναι ότι μετά από 3 χρόνια συστηματικής φαρμακευτικής αγωγής οι ενοχλήσεις επιμένουν και παρουσιάζουν και αισθητή επιδείνωση το τελευταίο διάστημα. Επίσης είμαι μόλις 24 ετών, το οποίο σημαίνει ότι μπορεί αργά ή γρήγορα να εμφανίσω barett, το οποίο από μόνο του με τρομάζει. Η ακτινογραφία του οισοφάγου λίγο πολύ επιβεβαιώνει την ύπαρξη διαφραγματοκήλης ενώ οι γαστροσκοπήσεις δείχνουν οισοφαγίτιδα 2ου βαθμού. Το κυριότερο όμως είναι ότι εγώ ο ίδιος δεν νιώθω καλά και νιώθω εξαρτημένος από τα φάρμακα και γενικά περιορισμένος στις διατροφικές μου συνήθειες οι οποίες αποκλείουν μεταξύ άλλων και πάρα πολλές υγιεινές τροφές. Η καθημερινή μου έγνοια είναι το πώς θα κατορθώσω να περάσω μια μέρα χωρίς καούρες και ενοχλήσεις και μάλιστα με διπλή δόση ομεπραζόλης. Αυτό ίσως τελικά με σπρώχνει να απαλλαγώ για πάντα από το πρόβλημα χειρουργικά.
  5. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Νομίζω πως οι ενδείξεις που αναφέρετε είναι ήδη υπεραρκετές σε σχέση με το πρόβλημα αλλά και ειδικά με το νεαρόν της ηλικίας σας.:eek:
    Ενδεικτικά θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε υποβληθεί σε 24ωρη pHμετρία και μαννομετρία σισοφάγου!!
  6. stylevoyager

stylevoyager New Member

Αρχικά ευχαριστώ για την υποστήριξη σας και τις πολύτιμες πληροφορίες που προκύπτουν μέσα από το φόρουμ. Τώρα σχετικά με την ερώτησή σας όχι, δεν έχω υποβληθεί σε phμετρία ούτε σε μαννομετρία. Έχω κάνει γαστροσκόπηση και ακτινογραφία με σκιαγραφικό υλικό. Φαντάζομαι όμως ότι όταν αποφασίσω να κάνω την επέμβαση θα κάνω όλες τις εξετάσεις γιατί όλες πιστεύω συμπληρώνουν την κλινική μου εικόνα και είναι χρήσιμο αυτό.
  7. stylevoyager

stylevoyager New Member

Αρχικά ευχαριστώ για την υποστήριξη σας και τις πολύτιμες πληροφορίες που προκύπτουν μέσα από το φόρουμ. Τώρα σχετικά με την ερώτησή σας όχι, δεν έχω υποβληθεί σε phμετρία ούτε σε μαννομετρία. Έχω κάνει γαστροσκόπηση και ακτινογραφία με σκιαγραφικό υλικό. Φαντάζομαι όμως ότι όταν αποφασίσω να κάνω την επέμβαση θα κάνω όλες τις εξετάσεις γιατί όλες πιστεύω συμπληρώνουν την κλινική μου εικόνα και είναι χρήσιμο αυτό.
  8. ΑΧ

me endiaferi afto.ixa mono to repsimo pou egine pio edono meta apo sistimatika ipovrixia psaremata pou kano malon logo piesis pou to voithise pistevo.kai mou vrikan diafragmatokili 4 cm.tha ithela mia apopsi sou se afto.

Share This Page