1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ΕΓΧΕΙΡΙΣΗ ΑΦΟΥ ΦΥΓΕΙ Η ΦΛΕΓΜΟΝΗ?

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by Ζέτα, Jul 13, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. Ζέτα

Ζέτα New Member

:frown:Καλήσπερα,
    μετά απο μια κουραστική εβδομαδα με αρκετή ορθοστασία την μια μερα, με 14 ώρες στο γραφείο την αλλη, αρκετο περπάτημα κοκ, την περασμένη Τρίτη το απόγευμα, ξεκίνησε ενας εντονος πόνος, Τετάρτη χειροτέρεψα και αρχισα να νίωθω ενα πρήξιμο που την Πέμπτη είχε σχηματιστεί ένα βουνό στον αριστερό γλουτό μου!!! Παρασκευή ήρθε η διάγνωση ,ΚΥΣΤΗ ΚΟΚΚΥΓΟΣ! κανόνισα για αφαιρεση μεθαύριο αλλά στο μεταξύ άνοιξε και βγάζει πύον. Παίρνω αντιβίωση για την φλεγμονή και τον πυρετό και παυσίπονα αν και απο την στιγμή που άνοιξε ο πόνος έχει υποχωρήσει αρκετά. Συμφωνα με άλλο γιατρό που πήγα σήμερα πρέπει να γίνει διάνυξη ωστε να φύγει το πυον να υποχωρήσει η φλεγμονή και μετά απο 20 μέρες να κάνω αφαίρεση. Συμφωνείτε με αυτό?

Αν λόγω δουλειάς δεν την κάνω σε 20 μέρες αλλα μετά απο 1 με 1,5 μήνα θα με επηρεάσει με κάποιο τρόπο?
    Θα έχω πρόβλημα στην καθημερινότητα μου?
    Ακόμη, ο ένας γιατρός λέει για ημίκλειστη μέθοδο και ο άλλος για ανοικτή. και οι δύο λένε πως δεν φαίνεται να χρειάζεται πολύ βαθύ άνοιγμα.
    Τέλος, απ'οτι διαπιστώνω μέσω internet είναι ανδρικό προνόμιο αυτή η "πάθηση" οπότε γιατί σε μένα?

Σας ευχαριστώ!
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η άποψη της διάνοιξης και της αντιμετώπισης αργότερα με βρίσκει σύμφωνο!
    Απο κει και περα η προσωπική μου προτίμηση (λόγω εμπειρίας) είναι η ανοικτή μέθοδος!!
  3. Wroth

Wroth New Member

Ανδρικό προνόμιο δεν θα το λεγα...απλά ένας από τους παράγοντες είναι η τριχοφυία,σε συνδυασμο με καθυστική ζωη και άλλα σου προκαλούν την κύστη,άρα απλά οι γυναίκες έχετε λιγότερες πιθανότητες σε σχεση με έναν τριχοτό άντρα που κάνει την ίδια ζηώ ακριβώς.Και πάλι υπάρχουν και άλλοι λόγοι εμφάνισης...πχ από εκγυμοσύνη,ε οι άντρες δεν περιλαμβάνονται σε αυτή την κατηγορία...
    Να το αφήσεις λίγο από τη στιγμή που προσέχεις δεν νομίζω να κάνει μεγάλη διαφορά(η τουλαχιστον αυτό γνορίζω)..εγώ το άφησα περισσότερο και δεν είχε καμία σοβαρή διαφορά.
    Καλή τύχη.
  4. AGIPT

AGIPT New Member

ΕΡΩΤΗΣΗ

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΑΝ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ Η ΚΥΣΤΗ ΚΟΚΥΓΓΟΣ ΝΑ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΧΥ ΕΝΤΕΡΟ;;;ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΧΥ ΕΝΤΕΡΟ;;;
  5. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Συγνώμη αλλά που το είδατε αυτό γραμμένο??

Share This Page