1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΑΦΑΙΡΕΣΗΣ ΟΖΟΥ

Discussion in 'Παθησεις Θυρεοειδούς και άλλων αδένων.' started by ΕΛΛΗ, Feb 6, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. ΕΛΛΗ

ΕΛΛΗ New Member

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ Η ΕΝΧΕΙΡΗΣΗ ΑΦΑΙΡΕΣΗΣ ΟΖΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΑΦΑΙΡΕΣΗΣ ΟΖΟΥ

Βασικά σήμερα δεν υπάρχει επέμβαση αφαίρεσης όζου, αλλά μόνο η θυρεοειδεκτομή.
    Η επέμβαση δεν είναι επικίνδυνη, γίνεται με γενική αναισθησία, από γενικό χειρουργό, που θα πρέπει όμως να είναι εξοικειωμένος με τον θυρεοειδή.
    Οι επιπλοκές αφορούν τα νεύρα του λάρυγγα και ειδικά της φωνής, και τους παραθυρεοειδείς που ρυθμίζουν το ασβέστιο του αίματος.

Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι δουλεύοντας ο χειρουργός με εξελιγμένες μορφές ειδικών νευροδιεγερτών οι επιπλοκές εξαλείφονται!! ;)
  3. Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΟΖΟ ΣΤΟ ΘΕΡΕΟΕΙΔΗ. ΑΝ ΤΟΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ? ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΔΕΝ ΈΧΟΥΝ ΙΩΔΙΟ? ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙ? ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΟΤΑΝ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΟΥ ΘΥΡΕΠΟΕΙΔΗ Η ΘΑ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ?
  4. sambalisG

Κυρία Τσιλιμιγκάκη, η επέμβαση για την αφαίρεση όζου δεν μπορεί να προκαλέσει κίνδυνο σε έγκυο!!
    Η χορήγηση ραδιενεργού Ιωδίου γίνεται μονο στην περίπτωση που διαγνωσθεί ιστολογικά η ύπαρξη καρκίνου" θυρεοειδούς αλλά τότε θα πρέπει να εκτιμηθεί περισσότερο η ασφάλεια της αδελφής σας, και πρόκειται για μία αγωγή που είναι προσωρινή και η περίοδος ύπαρξης του ισοτόπου στο σώμα της είναι μικρή.

Η φαρμακευτική αγωγή μετά την επέμβαση είναι απλώς η χορήγηση της ορμόνης που ήδη παράγει ο θυρεοειδής αδένας!!!:smile:
  5. demetrius

demetrius Member

Σημερα η μητερα μου εκανε υπερηχογραφημα θυρεοειδους στο ιδιο μηχανημα που εκανε και πριν 7 μηνες περιπου..παρα το ευθυροξ 88mg που επαιρνε καθημερινως οι δυο οζοι μεγαλωσαν..ο ενας μαλιστα εχει περασει τα 2 εκατοστα! 2,2 χ 2,4 αν θυμαμαι καλα και ο αλλος ειναι περιπου στο 1,5 Χ 1,8

στο πισω μερος του μυαλου μας πρεπει να εχουμε την χειρουργικη λυση πλεον,.ετσι δεν ειναι;
    υγ.ανησυχω και εγω δυο ευρεθηκα να εχω ενα οζο τον Ιουλιο γυρω στο 1 εκατοστο..μαγικες λυσεις δεν υπαρχουν..αμα δεν ελεγχεται φαρμακευτικως δυστυως παμε για βγαλσιμο
  6. sambalisG

Η σωστή τακτική είναι να γίνει FNA (fine needle aspiration) δηλ.παρακέντηση δια βελόνης για να ξεκαθαριστεί σε ένα σημαντικό ποσοστό η πιθανότητα νεοπλασίας.
    Το ότι έχουν γίνει εξετασεις αιματολογικές όπως ...Τ3,Τ4,TSH,TG, antiTG, antiTPO, παραθορμόνη κλπ, το θεωρώ δεδομένο!
  7. demetrius

demetrius Member

ναι εχουν γινει...αν και τις τελευταιες δεν τις ειδα απο κοντα..μεχρι στιγμης η μητερα μου ειναι ευθυρεοειδικη
    για την FNA με προβληματιζει η επιδεξιοτητα και η εμπειρια του "βελονιστη" δλδ αν καταφερει να κανει ευστοχη ληψη του δειγματος
    στο greekmeds.gr σε σχετικη συζητηση ειχαμε αποφανθει πως η fna δεν εγινε μετα τις πρωτες εξετασεις διοτι μαλλον ο γιατρος εκρινε οτι ηταν νωρις
    ε!τωρα ειναι η στιγμη να την κανουμε..ουτως η αλλως η Λακωνια μονο ενα ενδοκρινολογο εχει στην Σπαρτη
    το οδυνηρο μερος του προβληματος ειναι το ψυχικο κοστος του ασθενουςς..διοτι ο εκαστοτε ειδικος γιατρος συνηθως βλεπει τον ασθενη ως επιμερους κομματι του οργανισμου και οχι την ψυχοσωματικη ολοτητα..θελει τακτ να μιλησεις σε δικο σου ανθρωπο για νεοπλασια...
    γιατρε ευχαριστω πολυ για τις υποδειξεις σας!

υγ.μολις ξανακοιταξα τα guidelines για οζους, εγω που εχω μονηρη οζο 9X12X12 mm πρεπει αν ειμαι σε επιφυλακη θαρρω...
    Last edited by a moderator: Feb 25, 2009
  8. ΕΛΜΑ09

ΕΛΜΑ09 New Member

ΓΙΑΤΡΕ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!! ΕΙΜΑΙ 37 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΕΝΑ ΟΖΟ ΕΜΦΑΝΗ, ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟΝ ΛΑΙΜΟ ΜΟΥ. ΟΙ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ, ΔΗΛ Ο ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΤΟ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΗΜΑ ΕΔΕΙΞΕ ΜΙΚΤΗ ΗΧΟΓΕΝΕΙΑ ΟΖΟΥ ΜΕ ΣΥΜΠΑΓΗ ΚΑΙ ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΑ ΚΥΣΤΙΚΩΣ ΕΚΦΥΛΙΣΜΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ 3,79χ2,44χ2,18 εκ.Ο ΟΖΟΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΚΥΡΙΩΣ ΠΕΡΙΦΕΡΙΚΗ ΑΓΓΕΊΩΣΗ ΚΑΙ ΥΠΟΤΥΠΩΔΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΤΩΝ ΣΥΜΠΑΓΩΝ ΤΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ, Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟΗΘΗ ΟΖΟ. ΣΠΙΝΘΗΡΟΓΡΑΦΗΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΓΙΑΤΙ ΘΗΛΑΖΩ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ?ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΕΜΒΑΣΗ Ή ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΟ ΣΥΡΡΙΚΝΩΣΩ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΗΔΗ ΚΑΚΟΗΘΗΣ Ο ΟΖΟΣ?ΑΝ ΚΑΝΩ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΩ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΟΖΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΟΝ ΥΓΙΗ ΜΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ?TETOIA ΜΕΓΕΘΗ ΟΖΩΝ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΕ ΤΙ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΗΘΗ ΤΕΛΙΚΑ Ή ΕΞΕΛΙΣΣΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΚΟΗΘΗ (ΕΝΩ ΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΚΑΛΟΗΘΕΙΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.....

Share This Page