1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση εχω κολιτιδα?

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by lina1989, Jun 25, 2015.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. lina1989

lina1989 New Member

Γεια σας! Ειμαι φοιτητρια στην αγγλια και προσπαθω να ερθω σε επαφη με γαστρεντερολογο αλλα δεν μου δινουν παραμπεμπτικο. Εδώ και 3 βδομάδες εχω πονους στο δεξι μερος της κοιλιας. Ειχα έρθει μια βδομδα διακοπες ελλαδα και πηγα σε γυναικολογο για γενικο ελεγχο. Απο το υπερηχογραφημα που μου εκανε εσωτερικα, ειδε οτι κατι δεν παει καλα με το εντερο μου γιατι ηταν πρησμενο κ μου ζητησε να παω σε γαστρεντερολογο. Δεν πηγα γιατι νομιζα οτι ηταν επειδη ειχα ωρες να παω τουαλετα. Μετα απο μερικες μερες ξεκινησαν πονοι στην κοιλια. Πηγα σε παθολογο μια μερα πριν φυγω πισω για αγγλια γιατι ο γαστρεντερολογος δεν απαντουσε και μου ειπε οτι έχω κολιτιδα. Οι πονοι συνεχιστηκαν κανονικα οποτε μετα απο μια βδομαδα πηγα σε γενικο ιατρο της αγγλιας. Ο γενικος ιατρος μου επιβεβαιωσε ότι έχω κολιτιδα δλδ IBS. Πηρα κατι φαρμακα για 4 μερες, αλλαξα την διατροφή μου σε ρύζι, μακαρονια κοτοπουλο σολωμό.Δεν εφαγα τιποτα γαλακτομικο ουτε φρουτα ουτε λαχανικα. Οι πονοι συνεχιζονται κανονικα και δεν ειχα καμια βελτιωση. Αμφιβαλλω στο αν εχω κολίτιδα. Δεν βγάζω αίμα ούτε mucus. Διαρροια δεν έχω. Δυσκολοιοτητα εχω απο το ρυζι ψωμι και μπανανες που τρωω τελευταια. Πηγα νοσοκομειο, δεν με εστειλαν σε γαστρεντολογο. Πηγα παλι σε γενικο ιατρο. Και μου λενε ότι δεν θα με στειλουν σε γαστεντερολογο. Θα κανω κατι εξετασεις αίματος την δευτερα. κ αν οι πονοι συνεχιστουν για αρκετο καιρο ακομα, τοτε θα μου κλεισουν ραντεβού για υπερηχο το οποιο θα γινει σε ένα μήνα. Πηγα να ρωτισω ποσο κανει ιδιωτικα. και μου ζητησαν 400 ευρω για υπερηχο τα οποια δεν εχω να διαθεσω. Θα ημουν ευγνομων αν μου λεγεται την αποψη σας τι θα μπορουσα να έχω. Οι πονοι ερχονται κ φευγουν, ανεξάρτητα αμα εχω φαει ή όχι και είναι σαν να με τρυπαει κατι με μαχαιρι μεσα μου. Εχασα και 4 κιλά.
    Ευχαριστω πολύ!
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα. Δυστυχώς η κολίτιδα τα κάνει αυτά. Στην αρχή πέρασε απ' το μυαλό μου σκωληκοειδίτιδα αλλά θα το είχαν διαγνώσει πέραν του ότι μέχρι τώρα θα σε είχε στείλει με φριχτούς πόνους στο νοσοκομείο. Σίγουρα χρειάζεται εκτίμηση από γαστρεντερολόγο και υπερηχογράφημα διότι η κολίτιδα χρειάζεται και θεραπευτική αγωγή και σωστό διατροφολόγιο.
  3. lina1989

lina1989 New Member

ευχαριστώ πολύ για την απαντηση σας! για υπερηχογράφημα ιδιωτικά μου ζητανε 400 pounds δηλαδη 560 ευρω περιπου. ενώ αν πάω κρατικά το νωρίτερο σε 1 μήνα θα μπορέσω να κάνω απο τότε που μου δώσουν παραπεμπτικό. Δεν μου δίνουν όμως παραπεμπτικό ουτε σε γαστρεντερολόγο ούτε για υπέρηχο όσο και να το ζητάω. χωρίς θεραπευτική αγωγή αντιμετωπίζεται? τώρα κλείνω σχεδόν 4 βδομάδες πόνους και μόνο για αιματολογικές εξετάσεις πηρα εγκριση προς το παρον
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι ελαφριά διατροφή. Να αποφεύγεις χορταρικά, όσπρια και γαλακτοκομικά για αρχή. Αν υπάρξει σχετική καλυτέρευση τότε προσθέτεις κάθε φορά και σιγά σιγά και από ένα απ' τα απαγορευμένα φαγητά. Εκεί θα δεις τι σε πειράζει και τι όχι. Μέχρι την εξέταση θα πρέπει να πειραματιστείς.

Share This Page