1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Εχω Αποριες Για Την Αναισθησια !!

Discussion in 'Κύστη Κόκκυγος' started by αφροδιτουλα, Apr 15, 2011.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. γεια σας σε λιγοτερο απο ενα μηνα θα κανω επεμβαση κυστης κοκκυγος.. στο νοσοκομειο που θα κανω την επεμβαση την κανουν κυριως με επισκληριδιο αναισθησια, εγω ομως εχω σπονδυλολησθηση. θα μπορεσω να κανω επισκληρηδιο η πρεπει να κανω ολικη ναρκωση?? (ειμαι παρα πολυ αγχωμενη με την επεμβαση)
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα. Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να σε υποχρεώσει να κάνεις επισκληρίδιο αναισθησία. Για τους ορθοπεδικούς μέσα στο ίδιο το ΚΑΤ η επισκληρίδιος θεωρείται ρίσκο ακόμη και για άτομα που έχουν μία απλή σκολίωση!
  3. Σ ευχαριστω παρα πολυ... ελπιζω να με καταλαβουν γτ θα ειναι αδικο να παω για μια απλη επεμβαση κ να αποκτησω μεγαλυτερο προβλημα..
  4. Kathy

Ένα είναι το σίγουρο, κανείς δε μπορεί να σε πιέσει για επισκληρίδιο! Είναι γεγονός ότι κυρίως στις ιδιωτικές κλινικές είτε αυτό είναι γέννα είτε οποιαδήποτε άλλη επέμβαση, σε οδηγούν προς την επισκληρίδιο γιατί φυσικά το κόστος είναι μεγαλύτερο...!!!:cool:
    Μόνο αν είχες άλλα προβλήματα π.χ. καρδιάς, πίεσης, δύσπνοιας κλπ η επισκληρίδιος θα ήταν ιδανική, αλλά από τη στιγμή που φοβάσαι πολύ την επέμβαση αλλά και και με το πρόβλημα της μέσης σου τότε ίσως η ολική αναισθησία για τη περίπτωσή σου να είναι πιο ασφαλής!
    Ό,τι και να αποφασίσεις σου εύχομαι καλή επιτυχία και γρήγορη ανάρρωση!!!
  5. Σ ευχαριστω και παλι... :smile::smile::smile:
  6. Kathy

:smile:Παρακαλώ!
  7. Insomniac

Insomniac Member

Εμενα μου εκαναν εγχειρηση στα δαχτυλα με επισκληριδιο χωρις προβλημα παρολο που εχω σπονδυλοδεσια του Ο1 με δυο πιο πανω σπονδυλους.
  8. εχθες εκανα την επεμβαση και τωρα μολις επεστρεψα σπιτι μου..αν και την εκανα σε δημοσιο νοσοκομειο ολα πηγαν παρα πανω απο καλα... αν και η κυστη ηταν πολυ μεγαλη και βαθια 3 ωρες μετα το χειρουργειο με σηκωσαν να περπατησω κ φυσικα να καθησω.. η πρωτη αλλαγη δν πονεσε καθολου κι ολα πηγαν τελεια.. οσο για την αναισθισια εκανα ραχιαια τελικα η οποια δν ποναει καθολου κ ειναι ιδανικη απ οτι μου ειπαν...
  9. Kathy

Σου εύχομαι καλή και γρήγορη ανάρρωση!:smile:
  10. Insomniac

Insomniac Member

Περαστικα και καλη αναρωση Αφροδιτη.
  11. Σας ευχαριστω παρα πολυ....:emozionato::emozionato::emozionato::emozionato:
  12. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημερα.
    Η διαφορά της σύγχρονης γενικής αναισθησίας σε σχέση με την επισκληρίδιο, είναι οτι η δεύτερη αποτελεί επεμβατικη μέθοδο.!!!

Δεν εχει λόγο σήμερα, ένας απόλυτα υγιής ασθενής να μην υποβληθει σε ασφαλέστατη γενική αναισθησία, και να υποβληθει σε επισκληρίδιο.

Πιστεύω πως καλύτερη είναι η τοπική, αν πρόκειται κανεις να επιλέξει!!!!

Share This Page