1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

e coli στην καλλιέργεια σπέρματος

Discussion in 'Ουρολογικά Θέματα.' started by pikolol, Dec 3, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. pikolol

pikolol New Member

Καλησπέρα στο forum! Εκανα πρόσφατα σπερμοδιάγραμμα θέλοντας να ελένξω το σπέρμα μου καθώς έχω κιρσοκήλη και σκέφτομαι να κανω την επεμβαση. Το σπερμοδιαγραμμα βγηκε φυσιολογικο με ανεβασμενα τα πυοσφαιρια και ο γιατρος μου συνεστησε να κανω καλλιεργεια σπερματος. Στην καλλιεργεια σπερματος απομονωθηκε e coli >10^5 cfu/ml(κατι το οποιο δεν ειχε βρεθει σε αντιστοιχη καλλιεργεια ενα χρονο πριν). Ο ουρολόγος μου έγραψε Prulifloxacin για ένα μήνα, μετα σταματημα της αντιβιωσης για εναν μηνα και επανεξεταση. Επειδη εχω θορυβηθει απο αυτα που διαβαζω στο ιντερνετ θα ηθελα να μαθω αν το μικροβιο ειναι σοβαρο και τοσο επιμονο οσο λενε; Επίσης η ουσια της αντιβιωσης ειναι αρκετα δραστικη για αυτη την περιπτωση; Καθως ερχονται και γιορτες θα μπορω να καταναλωνω αλκοολ; Υπαρχει κατι αλλο που θα επρεπε να προσεξω; Καθε συμβουλη δεκτη! Ευχαριστω εκ των προτερων
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Αντιβίωση με αλκοόλ ΠΟΤΕ !!! Το συγκεκριμένο μικρόβιο είναι σύνηθες και σχετικά ακίνδυνο αλλά χρειάζεται θεραπεία. Κάνε ό,τι σου είπε ο γιατρός σου και όλα θα πάνε καλά.

Share This Page