1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Δυσκαταποσία- δυσφαγία που επιμένει σχεδον 3 εβδομάδες τώρα

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by socratis, Mar 11, 2015.

Watchers:
This thread is being watched by 7 users.
  1. socratis

socratis New Member

Καλησπέρα σας,

Θα περάσω κατευθείαν στο πρόβλημα για να μην σας απασχολώ πολύ
    έχω γαστρίτιδα,οισοφαγίτιδα και διαφραγματοκήλη χρόνια τώρα και παίρνω λαπραζολ τακτικά (με κάποια διαλείμματα) .εχω μεν περιορισει το διαιτολογιο και προσεχω,αλλα η αλήθεια είναι πως αφενός έτρωγα γρήγορα όλα αυτά τα χρόνια και σίγουρα όχι 5 φορές και από λίγο .Τον τελευταίο χρόνο όμως μολονότι δεν αντικατοπρίζεται ούτε στις πρόσφατες εξετάσεις πριν δυο εβδομάδες που έκανα(μετα βέβαια απο θεραπεία δίμηνη που προηγήθηκε ένα μήνα πριν της εξέτασης) και δείξαν ήπια γαστρίτιδα,μικρή διαφραγματοκήλη, οισοφαγίτιδα πρώτου βαθμού διαρκώς αυτά που μπορώ να φάω χωρίς να με πειράζουν μειώνονταν
    ώσπου περίπου 3 εβδομάδες πριν έπαθα ξαφνικά δυσκαταποσία!νιώθω κόμπο στο λαιμό όταν τρώω,νιώθω πως πνίγομαι,με αποτέλεσμα όταν τρώω να κατεβάζω τις μπουκιές με νερό και να έχω κόψει τις περισσότερες στερεές τροφές ή τις πολύ πηχτές. Όμως και σούπες όταν τρώω επιδεινώνονται τα συμπτώματα της οισοφαγίτιδας...με αυτά και με αυτά έχω χάσει 7 κιλά(είχα βέβαια και παραπανίσια καμια 15αρια :) ) ,τρώω ελάχιστα την ημέρα και συνήθως λιωμένα(και αυτά με μεγάλη δυσκολία,νιώθω πως στην περιοχή του λαιμού όταν καταπίνω απλά δεν κατεβαίνουν !κάποιες φορές μάλιστα πνίγομαι και ο πανικός κάνει την εμφάνισή του)και πάντα με νερό

επειδή αντιμετωπίζω και άλλο σοβαρό(σοβαρότερο ίσως πρόβλημα,αλλά άσχετο με την κατάσταση που περιγράφω εδώ) αυτό έχει περάσει σε δεύτερο πλάνο(μολονότι τις εξετάσεις γαστροσκόπησης και βιοψίες τις έκανα ) όμως δεν μπορεί να συνεχιστεί και έτσι.
    σημειώνω (μήπως παίζει κάποιο ρόλο)πως έχω και χρόνια φαρυγγίτιδα,αλλά δεν νιώθω να είναι ιδιαίτερης έντασης αυτήν την περίοδο(όχι ότι είμαι και καλά,απλά γι ανα μου φύγει και αυτή η ιδέα θα πάω να κοιτάξουν και τον φάρυγγα αύριο,ο γαστρεντερολόγος μου που μου έκανε την γαστροσκόπηση δεν τον είδε ιδιαίτερα ερεθισμένο τον λαιμό και γι αυτο απορρίπτει την σκέψη να είναι αυτός η αιτία,αλλά θα πάω να δούνε μήπως)
    έχω ξεκινήσει 3 εβδομάδες τώρα θεραπεία με λαπραζόλ χωρίς βελτίωση όμως

αυτά. ποιες κινήσεις μπορώ να κάνω τώρα; διάβαζα για μανομετρία υψηλής ανάλυσης,όμως που μπορεί να γίνει αυτή στην μακεδονία; ή κάπου κοντά τελος πάντων,διότι δεν ξέρω κάποιον γιατρό/νοσοκομείο να την κάνει.γενικώς τώρα απλά θα περιμένω να περάσει; τι προτείνετε;
    ελπίζω να με βοηθήσετε

σας ευχαριστώ πολύ

ο γαστρεντερολόγος αναρωτιέται μήπως είναι ψυχολογικό,αλλά δεν έχει αλλάξει κάτι εδώ και χρόνια για να προκύψει τέτοιο ζήτημα,δεν έχω κάποια αλλαγή στην ζωή μου που να δικαιολογεί ψυχολογικό πρόβλημα,ούτε αισθάνομαι "διαφορετικά"
    Last edited: Mar 11, 2015
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλημέρα. Όσο αφορά το στομάχι και απ' τη στιγμή που έχεις κάνει όλες τις κατάλληλες εξετάσεις και που σε παρακολουθεί γαστρεντερολόγος θεωρώ ότι στομαχικά είσαι καλυμμένος. Αυτό που μένει να κάνεις είναι να σε δει ένας καλός ΩΡΛ, να ελέγξει τη σταφυλή σου και καλό θα είναι να σου κάνει και μία ενδοσκόπηση. Αν όλα αυτά δείξουν ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα τότε ναι, είναι πολύ πιθανό να είναι ψυχολογικό. Δεν έχει σημασία αν αυτή την περίοδο δεν τραβάς κάποιο ζόρι. Μπορεί η κατάσταση με το στομάχι σου να σε έχει αγχώσει υπερβολικά και να μην το καταλαβαίνεις. Το ψυχολογικό ευθύνεται πολλάκις για όλα τα παραπάνω συμπτώματα που αναφέρεις. Μην ξεχνάμε ότι και η νευρική ανορεξία από κει προέρχεται.....
    socratis likes this.
  3. socratis

socratis New Member

καταλαβα,σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση και το ενδιαφερον

θα κλεισω συντομα ραντεβου με εναν ΩΡΛ να βγαλουμε ακρη :)

παντως για μανομετριες κ.λπ ειναι λογικα υπερβολη αφου εκανα γαστροσκοπηση,γιναν και οι βιοψιες και ο γαστρεντερολογος δεν βλεπει κατι πολυ σοβαρο που να δικαιολογει το προβλημα; σωστα;
  4. Kathy

Πολύ σωστά! Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αναλώνεσαι με περαιτέρω εξετάσεις για το συγκεκριμένο θέμα αφού η γαστροσκόπηση και η βιοψία είναι οι ιδανικότερες.
    socratis likes this.
  5. socratis

socratis New Member

τελικα δεν πηγα στον ΩΡΛ,ειμαι καλυτερα και αρχιζα να τρωω και παλι αν και με καποια δυσκολια ! :) οχι οτι ειμαι πληρως καλα,αλλα πιστευω πρωτα ο Θεος συντομα να μαι
  6. Kathy

Όλα καλά λοιπόν και προπαντός δε χρειάζεται άγχος. Τώρα θα βοηθήσει πολύ και η άνοιξη σε ό,τι αφορά τη διάθεση και την καλή ψυχολογία. :)
    socratis likes this.
  7. socratis

socratis New Member

αυτός ο ήλιος,πόσο μου έλειψε,όλα τα αλλάζει

να 'στε καλά
  8. kostas967

kostas967 New Member

(ο γαστρεντερολόγος αναρωτιέται μήπως είναι ψυχολογικό) :eek::eek::eek::eek::ngazzat::ngazzat::ngazzat::ngazzat: ήμαρτων παναγία μου τη άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα,το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να αλλάξεις γαστρεντερολόγο,τίποτα από αυτά που έχεις δεν είναι ψυχολογικό,έχεις μία καραμπινάτη γαστροισοφαγική παλλινδρόμιση (οισοφαγίτιδα,διαφραγματοκήλη) που στην περίπτωση σου δεν θεραπέυεται με χάπια ούτε με αλλαγή του τρόπου ζωής σου διατροφή κλπ ,τα χάπια το μόνο που κάνουν είναι να καλύπτουν τα συμπτώματα (όχι πάντα)με αποτέλεσμα όταν τα κόβεις τα συμπτώματα να επανέρχονται,η χρόνια φαρυγγίτιδα που ανέφερες είναι εμφανέστατα σύμπτωμα της γαστροοισοφαγικής παλλινδρόμισης σου,το πρόβλημα σου είναι ανατομικό,μερός από το στομάχι σου περνάει από το διάφραγμα μέσα στον θώρακα (διαφραγματοκήλη) με αποτέλεσμα να έχεις παλλινδρόμιση η οποία σου δημιουργεί την οισοφαγίτιδα και τα συμπτώματα της δυσφαγίας,όσα χάπια και να πάρεις δεν θα λύσεις το πρόβλημα σου ποτέ,ο μόνος τρόπος αν θέλεις να ξεμπερδέψεις είναι η χειρουργική αντιμετώπιση, εκτός και αν αποφασίσεις να πέρνεις χάπια για μια ζωή με τεράστιες παρενέργειες και χωρίς να σου εγγυώνται προστασία από τόν καρκίνο του οισοφάγου ο οποίος είναι αποτέλεσμα μακροχρόνιας γαστροοισοφαγικής παλλινδρόμισης.
    Mary_m and sambalisG like this.
  9. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Πολύ σωστα του απαντάτε, αλλά τα θεματα που εθεσε ήταν τον Μάρτιο του 2015 και δεν ξερω αν θα το δει τωρα!!:rolleyes:
    kostas967 and Mary_m like this.
  10. Mary_m

Mary_m New Member

θα ήθελα να πω και τη δική μου περίπτωση. Έχω ήδη γράψει στο φόρουμ (κόμπος στο λαιμό) αλλά επειδή δεν μπορώ να κάνω ανάκτηση password, έχω κάνει δεύτερο λ/σμο.
    Ταλαιπωρούμαι 1,5 χρόνο με ένα κόμπο στο λαιμό. ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ!
    τελευταίο μήνα πριν κάνω γαστροσκόπηση είχα καούρες/ξινίλες/πικρή γεύση και άσπρη γλώσσα.
    ο ωρλ είπε ότι είναι λόγω παλινδρόμησης....κάνω την γαστροσκόπηση και τα αποτελέσματα είναι οισοφαγίτιδα 1' βαθμού, ήπια γαστρίτιδα και θετική στο ελικοβ/διο. Η γιατρός που έκανε την ανάλυση μου εξήγησε τους λόγους που νιώθω τον κόμπο στο λαιμό. Ο γαστρ/γος όμως συνεχίζει να επιμένει ότι όλα αυτά δεν οφείλονται στην παλινδρόμηση αλλά στο άγχος......παίρνω λαπραζόλ 3 μήνες (1 πρωί/βράδυ) και συνεχίζω άλλα 3 κουτιά (1 χάπι την ημέρα). τα συμπτώματα έχουν υποχωρήσει αλλά όταν θα φάω ντομάτα/πορτοκάλι/σοκολάτα/κρασί/πιπεράτα ή όταν φάω παραπάνω σε ποσότητα ο κόμπος γίνεται έντονος, έχω πικρή γεύση και με πιάνει ταχυπαλμία....σήμερα ξαναπήγα στο γαστρεντ. για επανέλεγχο είπε τα ίδια...αν ήμουν ευάλωτος χαρακτήρας θα πήγαινα σε ψυχιάτρο,, ευτυχώς είμαι δυνατή. Και ερωτώ είναι δυνατό με αυτά τα αποτ/τα από την γαστροσκόπηση να είναι ψυχολογικό;;;δηλαδή όλοι οι φυσιολογικοί άνθρωπο έχουν οισοφαγίτιδα;;;;;;;
    έχω καταλάβει ότι η ΦΑΛΑΠ είναι αργή σε θεραπεία....θέλει υπομονή!
  11. sambalisG

Εχω την εντυπωση οτι η αποψη του γιατρου σας ειναι λαθος.
    Η συμπτωματολογία σας σαφως οφείλεται σε παλινδρόμηση.
    Η περαιτερω τεκμηριωση γινεται με 24ωρη PHμετρία η οποία θα επιβεβαιωσει (νομιζω) αυτο που εχετε (παλινδρόμηση και ΦαρυγγοΛαρυγγική).
    Η λύση σαφώς ειναι η αντιπαλινδρομική επέμβαση και πιστέψτε με λύνει το πρόβλημα σε ποσοστά 97% διεθνως και ομιλώ και απο προσωπική εμπειρία (απο ασθενείς μου)
    Mary_m likes this.
  12. Mary_m

Mary_m New Member

Καλησπέρα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δεν έχω διαφραγμ.
    Και όπως έγραψα νιώθω καλύτερα με λαπραζόλ. Απάντησα γιατί καταλαβαίνω πώς νιώθει ο Σωκράτης...
    Δεν περιγράφεται αυτό που ένιωθα κάθε φορά που άκουγα ότι είναι ψυχολογικό....και ειδικά όταν υπάρχουν και αποτελέσματα από γαστροσκόπηση.
    Η εξέταση που αναφέρατε γιατρέ μου την είπε ο γαστρεντ...αλλά πρόσθεσε ότι είναι περιττό και ότι θα βγει "καθαρή"....τα σχόλια δικά σας...
  13. sambalisG

Τι να σας πω.... Πρεπει να αποφασισετε εσεις τι γραμμη και τι οδηγιες θα ακολουθησετε..!
    Mary_m likes this.
  14. faih

faih New Member

Καλησπέρα εδώ και ένα μήνα έχω πρόβλημα κατάποσης με τις στερεές τροφές και τα χάπια. Επισκέφθηκα αρκετούς ωριλά οι οποίοι μετά από ρινική ενδοσκόπηση δεν είδαν κάτι. Επισκέφθηκα επίσης γαστρεντερολόγο ο οποίος διέγνωσε, μετά από γαστροσκόπηση, ήπια ερυθρότητα στον οισοφάγο και οισοφαγική παλινδρόμηση. Με την φαρμακευτική αγωγή εδώ και 5 μέρες δεν έχω δει βελτίωση. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω και πόσο καιρό θα κρατήσει αυτό; Το πρόβλημα μου είναι η δυσκολία στην κατάποση και η δυσφαγία. Περιμένω απάντησή σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  15. kostas967

kostas967 New Member

Αυτό που πρέπει να κάνεις αν παλλινδρόμηση σου οφείλεται σε διαφραγματοκήλη και αδύναμο σφιγκτήρα είναι εγχειρηση,αν θες να τελειώνεις με το πρόβλημα σου,αλλιώς θα υποφέρεις για μία ζωή ότι και να κάνεις όσα χάπια και να παιρνείς.
  16. faih

faih New Member

Μάλιστα.. σε ευχαριστώ πολύ!
  17. Kathy

Η εγχείρηση στον οισοφάγο δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση και δεν την προτείνουμε ΠΟΤΕ σαν εναλλακτική προκειμένου να αποφύγουμε κάποιες ταλαιπωρίες....

Share This Page