1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Δυο συριγγια σημαινει χειροτερη επεμβαση?

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by manman, Nov 20, 2007.

1. manman

manman New Member

Γεια σας συγχαρητήρια για την καλη δουλεια που κανετε στην ιστοσελιδα σας και μακαρι να ειχατε και μεγαλυτερο <<ανταγωνισμο>>!!!

Ειμαι και εγω παθων εμφανίστηκε μια κυστη κοκκυγος πριν 5-6 χρονια. Μου ερεθιστικε κανα δυο φορες αυτα τα 5-6 χρονια που εχει εμφανιστει αλλα τιποτα αλλο σαν να μην υπαρχει καν!!!
    .Δεν ποναει δεν ενοχλει δεν νομιζω πως καν βγαζει υγρο την θυμαμαι μονο οταν την ακουμπαω με το χερι που αισθανομαι κατι σαν σπυρακι.

Να φανταστείτε πρωτη φορα την κοιταξα σημερα αφου εκλεισα ενα ραντεβου να την βγαλω γιατι ετσι λενε ολοι οτι πρεπει και απο οτι καταλαβα καλα λενε.

Ειναι λοιπον δυο τρυπουλες οπως ειναι ακριβως του συραπτικου αρκετα ψηλα οριακα μεσα στην σχισμη των γλουτων. Ουτε κοκκινες ουτε μπορω να καταλαβω το μεγεθος τους αν ειναι μεγαλο προς τα μεσα τα πλαγια κτλ...

και ρωταω λοιπον

Το οτι την αφησα τοσο καιρο σημαινει οτι την <<ΠΑΤΗΣΑ>> οπως λεει ενας φιλος μου και οτι πιθανοτατα θα ειναι τεραστια εσωτερικα!!!???
    το οτι εχει δυο τρυπουλες επισης σημαινει οτι ειναι μεγαλη...?
    ειναι καθολου θετικο το οτι δεν με ενοχλει ποτε και οτι ειναι σαν να μην υπαρχει η απλα δουλευει υποχθόνια οπως λεει παλι φιλος μου...
    ...???
    Αν την κανω 6 Δεκεμβριου εχω ελπιδες να περασω χριστουγενα σαν ανθρωπος η καλο πασχα οπως λεει ο ιδιος φιλος...???

Ξερω αρχικα πρεπει να αλλαξω φιλο αλλα επειδη αυτος ταλαιπωρήθηκε παρα πολυ με μια κυστη του κανανε μια τρυπα σαν πορτοκαλι ..λεει... του αναγνωριζω τον φοβο ...μονο και που το ακουει γινεται πρασινος και αυτο τρομαζει και εμενα πιο πολυ...

ευχαριστω
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: Δυο συριγγια σημαινει χειροτερη επεμβαση?

Το ότι έχετε συρίγγια δικαιολογεί το ότι δεν σας πονάει, διότι παροχετεύεται!
    Ομως μπορεί η κύστη υποδόρια πράγματι να είναι μεγάλη, όμως η επέμβαση δεν είναι και τόσο δραματική όσο σας περιγράφουν! (τουλάχιστον μιλώντας απο την δική μου εμπειρία)!!!
    Οσον αφορά για την ημερομηνία, φυσικά και θα είσαστε καλά τα Χριστούγεννα!!! ;)
  3. manman

manman New Member

Ευχαριστω για την απαντηση σας.

Να κανω μια ακομη ερώτηση ...αθλητική δραστηριότητα απο πολυ χαλαρα οπως περπατημα μεχρι τένις να υποθεσω οτι θα επιτρεπετε μετα απο το ολοκληρωτικο κλείσιμο της πληγης ...υποθεση που μπορεί να τραβηξει μεχρι ποτε(χειροτερο σεναριο)?

Η επεμβαση θα γινει 28 Νοεμβριου τελικα για να ειμαι 100% σιγουρος οτι θα ειμαι αρκετα καλα τα χριστουγεννα.Φυσικα Θα σας γραψω και για την μεταχειρουργικη μου εμπειρια ωστε να πλουτισω ...την συλογη σας :)
  4. sambalisG

Πολύ σωστά το θέτετε το θέμα και πράγματι τέτοια δραστηριότητα δεν θα πρέπει να γίνει!
    Απο κει και πέρα όμως και εφ'οσον έχετε προγραμματισμένη επέμβαση, καλό θα ήταν να ρωτήσετε και τον χειρουργό σας για όλα τα ανωτέρω! ;)
  5. manman

manman New Member

Εγινε λοιπον η επεμβαση την Πεμπτη 28/11 και απο οτι μου ειπε ο χειρουργος η κυστη δεν ηταν τεραστια αλλα αρκετα μεγαλη ωστε να πλησιαζει το κοκαλο!!!. Μου ειπε για να μην ταλαιπωρηθώ οτι θα ραψει την πληγη (En block) και σε 10 μερες θα την ανοιξει για να μην υποτροπιάσει ...κανοντας ετσι πιο ευκολες της αλλαγες αφου η πληγη τοτε θα ειναι πιο μικρη και σε διαδικασια επούλωσης .

Απο αυτα που ειχα διαβασει εγω ειχα μια μικρη αντιρηση και τον ρωτησα αν ετσι αυξανω πολύ της πιθανοτητες για να ξαναβγει.Μου ειπε οτι ισως να ειναι ετσι αλλα θα κανουμε κατι ενδιαμεσο απο την τελειως ανοιχτη πληγη (ανοιγοντας την μετα) και θα ταλαιπωρηθω πολυ λιγοτερο ουσιαστικα χωρις να αυξανουμε πολυ αυτες τις πιθανοτητες(ελπιζω να το εχει ξανακανει :p).

Οσο αφορα την ιδια την επεμβαση δεν πονεσα καθολου ουτε πριν ουτε μετα το μονο εκνευριστικό ηταν οι πρωτες ωρες μετα την επεμβαση και μεχρι να νιωσω καλα τα ποδια μου απο την επισκληριδιο κατα τα αλλα τιποτα απολυτος.

Πονο δεν εχω νιωσει καθολου μεχρι σημερα ουτε καν λιγο ...ουτε καν ενα τσίμπημα κάθομαι αρκετα ανετα(σε μαξιλαρη με τρυπα πισω...αλλα και χωρις αυτο) ξαπλωνω πολυ πιο ανετα και ανασκελα και πλαγια και μπρουμητα περπαταω σκυβω και γενικα ειμαι σε εξαιρετικη κατασταση, τοσο εξαιρετικη που αν ισχυει το παίδεμα οπως το περιγραφουν καποιοι με την ανοιχτη πληγη ειμαι διατεθειμένος να ρισκαρω λιγο την επανεμφάνιση και την ιδια διαδικασια , αφου δεν καταλαβαινω τιποτα

Αυτα ειχα να πω θα ενημερωσω για την εξελιξη γιατι ειναι καλο να γραφονται και καλες εμπειριες(ελπιζω να τελιωσει καλη) για να παιρνουν θαρος αντι να αποθαρρύνονται τελείως η παθοντες.

Αν θελετε θα με ενδιέφερε και ενα σχολιο για αυτη την μεθοδο...

ευχαριστω
  6. sambalisG

Γενικά πιστεύω πως η "ανοικτή" μέθοδος είναι η καλύτερη, πράγμα που επιβεβαιώνεται και απο την παγκόσμια βιβλιογραφία.
    Πάντως σας ευχαριστούμε για την ενημέρωση και καλή συνέχεια!
  7. vibel

vibel New Member

"ανοικτη μεθοδος"?

Γιατρε οταν μιλατε για "ανοικτή" μέθοδο, σε τι ακριβως αναφερεστε? Προκειται να υποβληθει σε χειρουργικη επεμβαση για περιεδρικο συριγγιο ο γιος μου που ειναι μολις πεντε μηνων. Συνισταται την ανοικτη μεθοδο?
  8. sambalisG

Στις προηγούμενες δημοσιεύσεις η συζήτηση αφορούσε επέμβαση για κύστη κόκκυγος και όχι για περιεδρικό συρίγγιο!
  9. life

life Member

Αν η επέμβαση γίνει με τοπική ανισθησία, τότε αυτή είναι επισκληρίδιος; Για τι είδους ακριβώς αναισθησία πρόκειται; Διάβασα κάπου ότι χρησιμοποιείται καθετήρας σε τέτοιες περιπτώσεις. Ισχύει και για επεμβάσεις κύστης κόκκυγος αυτό; Ευχαριστώ πολύ.
  10. sambalisG

Τοπική αναισθησία σημαίνει "τοπική" έγχυση στην περιοχή του προβλήματος αναισθητικού χρησιμοποιώντας σύριγγα με βελόνη.
    Επισκληρίδιος σημαίνει τοποθέτηση καθετήρος στον επισκληρίδιο χώρο του νωτιαίου μυελού στην σπονδυλική στήλη και μεσα απο αυτόν , έγχυση αναισθητικού με σκοπό την "αναισθητοποίηση" περιοχής απο ένα επίπεδο της "μεσης" και κάτω. Χρησιμοποιείται για επεμβάσεις κυτρίως της κάτω κοιλίας και των άκρων
    Η κύστη κόκκυγος προτιμάται να γίνει ή με τοπική ή με γενικη αναισθησία, και όχι επισκληρίδιο ή "ραχιαναισθησία" λόγω γειτνιάσεως με την περιοχή!!!;)
  11. life

life Member

Σας ευχαριστώ πολύ!

Share This Page