1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Δυνατός πόνος στον οισοφάγο

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by Despoinak, Feb 16, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Despoinak

Despoinak New Member

Καλημέρα σε όλους.
    Ξερω ότι θα μου πείτε να δω γαστρεντερολόγο άμεσα, και θα το κάνω, αλλά με εχει πιάσει φόβος έως πανικός θα 'λεγα για τη διάγνωση.
    Μέχρι πριν ενάμισι μήνα δεν είχα κανένα πρόβλημα, εκτός από σπάνιες και πολύ ελαφριές καούρες.
    Ξαφνικά από τον Ιανουάριο και μεχρι τώρα είχα τέσσερις φορές ανά 2-3 εβδομάδες έναν οξύτατο πόνο στο στέρνο που έφτανε μέχρι τον λαιμό και την μία φορά από αυτές μέχρι και στο δεξί αυτί. Κρατάει κάπου 3-4 λεπτά σταματάει για λίγο και έρχεται μια δευτερη φορά πάλι για λίγο.
    Όλες τις φορές συνέβει σχεδόν την ίδια ώρα, ενώ χαλάρωνα στον καναπέ, μιάμιση ώρα μετά το βραδινό φαγητό μου, που ήταν επίσης το ίδιο σε όλα τα επεισόδια (βραστό μπρόκολο με λάδι και λεμόνι) και το οποίο έτρωγα πάντα χωρίς πρόβλημα.
    Την τελευταία φορά μάλιστα όταν ηρέμησε αυτός ο πόνος στο στέρνο ένιωθα ότι μόλις το σάλιο που κατάπινα έφτανε στο σημείο του διαφράγματος, ηταν σα να έριχνες κάτι σε μια πληγή.
    Όλες τις άλλες ώρες της ημέρας είμαι σα να μη συνέβη τίποτα, εκτός από κάποιες φορές που ειναι σα να έχω ένα εμπόδιο στο λαιμό και στον οισοφάγο.
    Να σημειώσω ότι τον τελευταίο χρόνο πέρασα στη ζωή μου τεράστιο άγχος και πολλή μεγάλη στεναχώρια.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Ταιριάζει απόλυτα με οισοφαγιτια απο παλινδρόμηση. Απο κει και περα το ειπατε στην 2η σας πρόταση!!!:D
  3. Despoinak

Despoinak New Member

Αν κάποιος όμως κάνει το λάθος και ψάξει τα συμπτώματα στο διαδίκτυο, ταιριάζει και με άλλα :(
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
  4. sambalisG

Πολυ θα ηθελα να μου πειτε τι ενημερωση ειχατε και απο ποιά πηγη!!
  5. sambalisG

Πολυ θα ηθελα να μου πειτε τι ενημερωση ειχατε και απο ποιά πηγη!!
  6. Despoinak

Despoinak New Member

Εννοώ το google που παραπέμπει σε διάφορα site. Για τον πόνο στο στέρνο αναφέρεται μέχρι και καρκίνος, που δεν αποκλείεται βεβαια να υπάρχει σαν σύμπτωμα και σε τόσο σοβαρές καταστάσεις.
    sambalisG likes this.
  7. Mary_m

Mary_m New Member

Δέσποινα,
    περαστικά σου και εύχομαι όλα να πάνε καλά!!! γιατρός δεν είμαι, έχω περιγράψει την περίπτωση μου ως παθούσα....
    να μην στεναχωριέσαι και να ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού....

Share This Page