1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Διάρροιες

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by helen18, Oct 5, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. helen18

helen18 New Member

Καλημέρα σας.Μετά από μια γαστρεντερίτιδα το Καλοκαίρι,άρχισαν τα συμπτώματα που θέλω να σας γράψω.
    Αυτά είναι διάρροιες,γουργουριτά στην κοιλιά και αέρια,κάποιες κράμπρες που περνάνε όταν πάω στην τουαλέτα.Δεν έδωσα πολύ σημασία και έτρωγα ότι ήθελα,όπως καρπούζι,σταφύλια,αναψυκτικά,φυστίκια,ντομάτες κτλ.
    Κάποια στιγμή απόφάσισα να τα περιορίσω και ενεργιόμουν κανονικά.Όταν όμως ξανάρχισα να τρώω ελεύθερα με ξαναέπιασε διάρροια.
    Τώρα έχει προστεθεί και ένα φοβερό άγχος,το οποίο αισθάνομαι οτι δεν με βοηθάει καθόλου.Όταν προσέξω λίγο την διατροφή μου βλέπω κάποια βελτίωση,όταν όμως ατσαλοφάω,πάλι τα ίδια.
    Τελικά έχουν περάσει 2 μήνες και το πρόβλημα παραμένει με κάποια μικρά διαστήματα ύφεσης.
    Ξέχασα να σας πω οτι έχω επιτακτική ανάγκη για αφόδευση και μερικές φορές νομίζω οτι δεν έχω εκκενωθεί πλήρος.
    Ανυσηχυτικά συμπτώματα όπως αίμα ανορεξία ή χάσιμο κιλών,δεν έχω.
    Το μόνο που έχω είναι άγχος και φόβος,φοβάμαι να πάω στον γιατρό,αυτό το είχα πάντα.Είμαι και λίγο υποχόνδρια,σε μικρό βαθμό όμως.
    Φοβάμαι πάρα πολύ,σήμερα απ΄τον φόβο μου έκλαιγα.
    Είμαι 39 χρονών.
    Σας παρακαλώ μην μου γράψετε μόνο να πάω στο γιατρό,αλλά πές τε μου την άποψή σας για τα συμπτώματά μου.
    Βλέπετε κάποιο σύμπτωμα συναγερμού?
    Υπάρχει περίπτωση να είναι ευερέθιστο έντερο?
    Α, από παλιά με πείραζαν τα ρεβύθια και το σπανάκι,με έπιανε πόνος στην κοιλιά.
    Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα.
    Τα συμτπωματα σας, πολυ πιθανον να οφείλονται σε κολίτιδα.
    Κυρίως σύνδρομο ευερέθιστου εντερου κλπ.
    Παράλληλα όμως υπάρχουν και άλλου είδους κολίτιδες και εντερίτιδες, κυρίως φλεγμονώδεις οι οποίες και πρέπει να διερευνηθούν.

(Ειναι δυνατόν να μην σας πω να πάτε σε γιατρό??:biggrin:)!
  3. helen18

helen18 New Member

Ευχαριστώ για την απάντηση.Τελικά πήγα σε γιατρό και θα κάνω τελικά κολονοσκόπηση επειδή ο πατέρας μου είχε καρκίνο στο παχύ έντερο πριν 10 χρόνια στα 65 του.
    Φοβάμαι λίγο (αρκετά) την εξέταση,αλλά δεν μπορώ να ζω και με το άγχος.
    Το παράξενο είναι οτι εδώ και 5-6 μέρες που έκοψα τον ελληνικό καφέ πάω μια ΄φορά στην τουαλέτα και έχουν σταματήσει τα γουργουριτά που είχα μετά το φαγητό.Επίσης τώρα προσέχω την διατροφή μου και κοιμάμαι νωρίς, γιατί παρέλειψα να σας πω οτι κάθε βράδυ ξενυχτούσα μέχρι τις 4 και έτρωγα ότι αηδία έβρισκα στο σπίτι.
    Σας ευχαριστώ και πάλι!
  4. helen18

helen18 New Member

Nα ΄μαι πάλι...:biggrin:

Η κολονοσκόπηση που έκανα πριν 1 1/2 χρόνο ήταν καλή.
    Και απ΄την στιγμή που όλα ήταν καλά μου πέρασαν και όλα τα συμπτώματα...
    Άρα καταλήξαμε σε ευεραίσθητο έντερο...

Το πρόβλημα που έχω τώρα:
    2-3 μέρες μετά το Πάσχα (είχα φάει κατσίκι) με έπιασε πόνος στο έντερο σε διάφορα σημεία,αλλα΄στο τέλος επικεντρώθηκε κάτω δεξιά. Ο πόνος ήταν πάρα πολύ δυνατός!!!!
    Είχα ναυτία,και δεν μπορούσα να ενεργηθώ. Δεν κράτησε πολύ,ίσως μια ώρα και δεν ξέρω αν βοήθησε το χαμομήλι με μέλι που ήπια.
    Την επόμενη μέρα πονούσα πιο λίγο,, το απόγευμα μόνο και έκανα και ένα πυρετό 37,8. Αλλά επειδή είχε κι ο μικρός γιός μου για μια μέρα λίγο πυρετό το θεώρησα άσχετο με το έντερο.

Τώρα 2 μήνες σχεδόν μετά,με έπιασε χθες ένα φούσκωμα,ένας τυμπανισμός και σήμερα με έπιασε πόνος,απ΄την αριστερή πλευρά όμως και με ενοχλεί η μέση μου.Και επίσης έκανα πάλι δέκατα 37,4-37,8.
    Άλλα συμπτώματα δεν έχω.
    Να συμπληρώσω ότι την Κυριακή έφαγα πάλι κατσίκι...τυχαίο?

Δεν με αγχώνει τόσο ο πόνος γιατί κατά καιρούς και αναλόγως τι διατροφή μου,έχω τέτοιου είδους φουσκώματα και πονάκια.
    Αυτό που με απασχολεί είναι τα δέκατα,αν και δεν κρατάνε για πολύ, (μια μέρα).

Υπάρχει περίπτωση να κάνω δέκατα απ΄τον πόνο ή την ταλαιπωρεία του οργανισμού?
    Τι άλλο θα πρέπει να σκεφτώ?

Ευχαριστώ πολύ εκ των πρωτέρων :smile:
  5. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Δεκατα απο τον πόνο δεν σχετίζεται!
    Θα πρεπει να σας δει ή να σας δει γαστρεντερολόγος!

Share This Page