1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΙΚΩΝ ΠΟΛΥΠΟΔΩΝ ΧΟΛΗΣ

Discussion in 'Παθήσεις Χοληφόρων και Παγκρέατος.' started by chloulas, Sep 5, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. chloulas

chloulas New Member

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια για το φόρουμ, στο οποίο μπορούμε να βρούμε έγκυρες πληροφορίες για θέματα υγείας που μας απασχολούν.

Το δικό μου πρόβλημα.

Προ εξαμήνου, για πρώτη φορά στη ζωή μου :redface: έκανα υπερηχογράφημα άνω κοιλίας. Διαπιστώθηκε πολύποδας <3χιλ. στη χολή. Προ ημερών έκανα δεύτερο υπερηχογράφημα (μόνο χολής), σε άλλο εργαστήριο και διαπιστώθηκαν 3 πολύποδες <3χιλ. Εδώ θα ήθελα να σημειώσω ότι στο δεύτερο εργαστήριο η ιατρός πραγματοποίησε πιο λεπτομερή "εξέταση". Δεν αρκέστηκε δηλαδή στο να παραμείνω μόνο ανάσκελα (όπως στο πρώτο), αλλά με γύρισε και στο πλάι και στο τέλος σηκώθηκα όρθιος. Ίσως, επειδή την είχα ενημερώσει γιατί έκανα το υπερηχογράφημα (της έδειξα φυσικά, το πρώτο).
    Ο χειρουργός που είδε και τα δύο υπερηχογραφήματα με "καθησύχασε", λέγοντάς μου ότι πρόκειται για χοληστερινικούς πολύποδες. Δηλαδή απ' ό,τι κατάλαβα, πρόκειται για "εξογκώματα" ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗΣ στο εσωτερικό της χολής.
    Λίγα λόγια για μένα.
    Είμαι άνθρωπος που προσέχω τη διατροφή και το βάρος μου (1,73μ - 62 κιλά). Χοληστερίνη και τριγλυκερίδια στα φυσιολογικά. Ενδεικτικά (Γενάρης 2009, νηστικός) HDL:62, LDL: 131, Τριγλυκ.: 81, ενώ από το 1990 μέχρι και αρχές του χρόνου (τελευταία μου εξέταση) ο αθηρωματικός δείκτης κυμαινόταν από 2,6 έως 4,7. Έχω όμως ένα πρόβλημα με τις τιμές σακχάρου, οι οποίες στο ίδιο διάστημα κυμαίνονται από 92 έως 127, κυρίως όμως στην περιοχή του 115. Προσπαθώ στα σοβαρά και προσέχω τη διατροφή μου, έχοντας αποκλείσει σχεδόν εντελώς τη ζάχαρη (φανερή και κρυφή). Τέλος η HbA1C για το ίδιο διάστημα κυμαίνεται από 5,5 μέχρι 6,2.
    Οι απορίες μου:
    1) Γιατί δημιουργήθηκαν αυτοί οι πολύποδες, αφού η "χοληστερίνη" μου είναι φυσιολογική;
    2) Ποια είναι η διαδικασία σχηματισμού αυτών;
    3) Υπάρχει φαρμακευτική αγωγή (ή άλλος τρόπος) για να διαλυθούν;
    4) Υπάρχει μέθοδος πρόληψης ώστε να μην επιδεινωθούν ή να μη σχηματισθούν νέοι;
    5) Μήπως το "γαϊδουράγκαθο" (Milk Thistle) [λόγω της silymarin] ή κάποιο άλλο βότανο, βοηθάει;

Ελπίζω να μη σας κούρασα πολύ με την πολυλογία μου :rolleyes:

Περιμένοντας με ανυπομονησία την απάντησή σας, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Εύχομαι να είμαστε όλοι πάντα καλά.

Χρήστος
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Ευχαριστω για τα καλά σας λόγια και ..συγνώμη για την καθυστέρηση!
  3. chloulas

chloulas New Member

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
    Άρα, είναι κάτι, την εξέλιξη του οποίου δεν μπορώ να σταματήσω ...
    Κρίμα! :piange:
    Επομένως, η μόνη "λύση" είναι η ανά εξάμηνο παρακολούθηση και αν χρειασθεί, η αφαίρεση της χοληδόχου κύστης.

Και πάλι ευχαριστώ πολύ.

Φιλικά,

Χρήστος

Share This Page