1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Διάγνωση καρκίνου στο συκώτι

Discussion in 'Παθήσεις Χοληφόρων και Παγκρέατος.' started by Πολάτ Ορέστης, Apr 4, 2008.

1. Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι, καθώς η πεθερά μου, η οποία είναι 57 χρονών, είχε κάνει πριν απο 2,5 χρόνια εγχείρηση μερικής αφαίρεσης δεξιού στήθους, και προχθές έκανε αξονική και χθές μαγνητική η οποία έδειξε τα εξής, " διάσπαρτες ηχογένειας βλάβες σε όλη την έκταση, η μεγαλύτερη των οποίων είναι 35mm. Δεν διαπιστώθηκε διάταση ενδο-εξω ηπατικών αδένων." . Αν μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες επάνω στην κατάσταση αυτή, αν υπάρχει κάποια θεραπεία, αν μπορεί να έχει ελπίδες?

Υ.Γ. Θα ήθελα να μου δώσετε μια ειλικρινή απάντηση, χωρίς υπεκφυγές. Τον ξέρω καλά τον καρκίνο. Εχω χασει τον πατέρα μου απο καρκίνο παχέως εντέρου, η μητέρα μου πάσχει απο καρκίνο του μαστού.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Κύριε Πολάτ, ειλικρινά είναι πολύ δύσκολο μέσα από ένα forum έστω και αν έχει επιστημονική υποστήριξη να δώσει απαντήσεις σε ερωτήματα που έχουν σχέση με επιβίωση και ..ελπίδες!
    Ομως υπογραμμίζοντας την λέξη ..διάσπαρτες εστίες πραγματικά πιστεύω πως η κατάσταση είναι εξαιρετικά σοβαρή !!!
    (Θα ήθελα να ερωτήσω αν έχει προηγηθεί χημειοθεραπεία και ακτινοθεραπεία)!
  3. θα ήθελα να σας ευχαριστήσω κατ'αρχήν για την άμεση απάντηση σας. η πεθερά μου αφού έκανε την επέμβαση της τον δεκέμβριο του 2005 στην κλινική άγιος λουκάς στην θεσσαλονίκη έκανε μια σειρά χημειοθεραπειών απ'όσο γνωρίζω. αν δεν κάνω λάθος μέχρι και αρχές του 2007. νομίζω οτι τότε σταμάτησε ο κύκλος. πως μπορώ να σας δώσω πιο πολλά στοιχεία για να καταλάβουμε ακριβώς την σοβαρότητα της κατάστασης της. μπορούμε να ελπίζουμε?, διότι γνωρίζω καλά οτι αυτό το είδος καρκίνου είναι πολύ δύσκολο. μήπως θα πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε την λύση του εξωτερικού? αν και εγώ είμαι της άποψης οτι στην ελλάδα δεν υστερούμε σε τίποτα. σας ευχαριστώ πολύ.
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Πράγματι στην Ελλάδα δεν υστερούμε σε τίποτε (πλέον)!
    Απο κει και πέρα, η μεταστατική νόσος στο ήπαρ απο κακοήθεια μαστού, αν είναι εξαιρέσιμη χειρουργείται!
    Αν είναι διάσπαρτη, τοτε τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα!!!
    Λυπάμαι αλλά η η δυνατότητες επαφίονται μόνο σε ογκολογους και χημειοθεραπευτές!
  5. αγαπητέ κύριε σάμπαλη. εσείς απο την πείρα σας, έχετε να μας προτείνετε κάποιο εξειδικευμένο κέντρο για τον καρκίνο του ήπατος στην ελλάδα ή στο εξωτερικό? διαβάσαμε για κάποια κέντρα στην γερμανία! οποιαδήποτε πληροφορία μπορούσατε να μας δώσετε θα μας ήταν χρήσιμη!!
  6. ακόμα μια ερώτηση

κύριε σάμπαλη γνωρίζω οτι η κατάσταση ειναι δύσκολη αν και αυτες τις μερες κανει καποιες εξετασεις για να δούμε το μέγεθος του προβλήματος. απλά θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν εσείς γνωρίζετε κάποιο πολύ καλό κέντρο σε οποιοδήποτε μέρος ( ελλάδα ή εξωτερικό ) . το οικονομικό πραγματικά δεν με απασχολεί. επίσης διάβασα αρκετά νέα πράγματα για τις διάφορες θεραπείες και ήθελα να σας ρωτήσω μήπως εσείς έχετε κάποια θεραπεία σαν την πιο γνωστή και πιο καλή. δεν ξέρω βέβαια αν μπορείτε να μου δώσετε την απάντηση μεσω ιντερνετ, αλλά μια γνώμη δεν θα πείραζε!!!

Share This Page