1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Διάφορες ενοχλήσεις

Discussion in 'Διάφορα Θέματα εκτός Κατηγοριών!' started by Marianthi, Dec 10, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Marianthi

Marianthi New Member

Γεια σας, έχω ενοχλήσεις, όχι οξείς πόνους αλλά περισσότερο νιώθω κάτι σαν βάρος χαμηλά δεξια στην κοιλιά που έρχονται και φεύγουν στη διάρκεια της μέρας. Σπανιότερα αλλά σχεδόν καθημερινά έχω αντίστοιχη ενόχληση στην πλάτη δεξια, στο υψος των πλευρών ή στην κοιλιά χαμηλά αλλά αριστερά. Ακόμη πιο σπάνια ο πόνος παει χαμηλά στα πλευρά, μπροστά.

Πριν ενάμιση μήνα κι ενω ένιωθα υγιής, επιστρεφοντας απο κουραστικη προπονηση, αφου εφαγα, καπνισα ενα τσιγαρο(καπνιζα 1-2 τσιγαρα το βραδυ, μονο αυτα ολη την μερα) ξαφνικά ανεβασα πυρετό 38.5-40.5 συνοδευόμενο απο οξύ πόνο δεξιά στην πλάτη (μάλλον στο νεφρό) κι αφού δεν έπεσε ο πυρετός κι είχα ρίγη πήγα σε παθολόγο ο οποίος μετα απο εξετάσεις αίματος και ούρων συνέστησε 2panadol/8ωρες και 2ponstan πρωι βράδυ. Την 6η μέρα επαθα δύσπνοια και παραλήρημα, ακολούθησε νοσηλεία στο νοσοκομείο για μια εβδομάδα οπου εκεί διαγνωστηκα με λοίμωξη του κατωτερου αναπνευστικού που δεν συνοδευόταν όμως απο βήχα/φλεματα ή αλλες ενοχλήσεις παρά μόνο πυρετό και ακροαστικα τα οποία οι γιατροί αναγνώρισαν μετά τη 2η μέρα νοσηλείας μου.

Γενικώς αμφέβαλαν για τη διάγνωση απουσία άλλων συμπτωμάτων. Μου έκαναν υπερηχογράφημα κοιλίας, συκώτι χολή, όχι όμως νεφρά αφού δεν είχα πόνο ούτε ενοχλήσεις στην ούρηση.

Συνεχισα αγωγη με αντιβιωσεις κι ενα αντιικο για μια εβδομάδα. Έπειτα κι ενω βελτιωνομουν, ξεκίνησα ελαφριά άσκηση, ομως η ενοχληση χαμηλά δεξια στην κοιλιά δεν έφευγε και συμβουλεύτηκα το φαρμακοποιό μου ο οποίος μου έδωσε προβιοτικα για 7μερες. Ενιωσα ίσως καλύτερα όμως η ενόχληση παντα εκεί.

Εν τω μεταξύ κολλησα ενα κρύωμα πριν δυο εβδομάδες,
    πήγα στο νοσοκομείο εκανα ακτινογραφια θωρακος -την οποια θα δει πνευμονολογος στο ραντεβου μετα απο 1μηνα- με ψηλαφισαν για κύστες, είπαν όλα καλά.
    Οι κενώσεις μου ειναι κανονικές, μου έμεινε όμως απο το κρύωμα, 2 εβδομάδες μετά, φλεματα που νιώθω να μένουν στο λαιμό.

Να συμπληρωσω πως έχω μια γενική κατατονία-κουραση που ίσως είναι κι αναμενόμενη.

Πριν ενα χρονο επαθα ασθματικη βρογχίτιδα την οποία φροντισα όσο μπορούσα κι ενιωσα πως την ξεπερασα.

Λίγους μηνες πριν επαθα ουρολοιμωξη και πήρα ξανά αντιβιωση. Γενικά δεν έπαιρνα ποτε φάρμακα, ουτε αναλγητικά για περιόδους κλπ όλα προσπαθούσα να τα αντιμετωπισω φυσικά.

Τέλος, ίσως είναι χρησιμο να αναφέρω πως ειχα πέρυσι πρήξιμο στο δεξι μου αστράγαλο και τη γύρω περιοχή που φροντισα χωρίς γιατρό κι έφυγε, όμως έκτοτε έχω συχνα μια αίσθηση πρηξιματος εκεί χωρίς όμως να παρατηρώ πρήξιμο. Παράλληλα έχω χαλαρή άρθρωση στο δεξι μου ώμο με ημι-εξαρθρωσεις ανα περιόδους. Γυναικολογικα εκανα γενικές εξετάσεις κάποιους μηνες πριν κι όλα ηταν καλά, η τελευταία μου περίοδος επίσης φυσιολογική.

Επειδή προσέχω την υγεία και τη διατροφή μου, προσπαθώ να καταλάβω τι δεν παει καλά κι έχω αναπτύξει αυτό το χαμηλό ανοσοποιητικό κι ενω ήμουν υγιής έγινα φιλάσθενη.

Με συγχωρειτε για την εκτενή περιγραφή, όμως επειδή δεν έχω ασφάλιση εξαρτωμαι απο ραντεβού μετά από ένα μήνα στο νοσοκομείο κι ανησυχω μήπως ο χρονος περνάει ενώ θα μπορουσε να γινει κάτι.

Ξεκουραζομαι όσο γίνεται, πινω αρκετό νερό, ασκουμαι ελαφριά και τις 3 τελευταίες μέρες έχω αλλάξει τη διατροφή μου σχεδόν σε χορτοφαγική. Φυσικά δεν καπνιζω από όταν ξεκίνησε ο πυρετός.

Σας ευχαριστώ για το χρονο σας να διαβασετε όλο αυτό και θα εκτιμουσα πολύ τη γνώμη σας.
    Last edited: Dec 10, 2017
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα. Σίγουρα πρόκειται για ένα χαμηλό ανοσοποιητικό και όχι για κάτι σοβαρό αφού όλες οι απαιτούμενες εξετάσεις έγιναν. Έχω την εντύπωση ότι χρειάζεσαι ξεκούραση και αποχή απ' ό,τι σου δημιουργεί άγχος και στεναχώρια. Μόνο έτσι θα ξαναπάρεις τα πάνω σου..
  3. Marianthi

Marianthi New Member

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, μάλλον έχετε δίκιο, αυτά θα προσπαθήσω να κάνω. Μια καλή ευκαιρία να βελτιωσω την ποιότητα ζωής μου, πάντα χωράει βελτίωση τελικά.. Ευχαριστώ και πάλι!
    Kathy likes this.

Share This Page