1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Ερώτηση Διαυγη υγρα

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by Insomniac, Apr 8, 2013.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. Insomniac

Insomniac Member

Θα κανω την Παρασκευη σε κρατικο νοσοκομειο κωλονοσκοπιση και πηρα σημερα τα δυο φιαλιδια Fleet Phospo - soda.Στις οδηγιες γραφη οτι την προηγουμενη ημερα επιτρεποντε και επιβαλλοντε "Διαυγη υγρα".Ποια ειναι αυτα που θεωρουντε διαυγη εκτος το νερο ?Λιγος καφες επιτρεπεται ?Επισης την ημερα της εξετασης ο γιατρος μου ειπε να μην πιω ουτε νερο....Εχει τοση σημασια αν πιω κυριολεκτικα μια γουλια νερο για τα καθημερινα μου χαπια πιεσης και σακχαρου ? Επισης "ελαχιστοττατος" καφες για να ...ξυπνησω ειναι τελειως απαγορευτικος ?Ευχαριστω πολυ.
  2. fotis-

fotis- Member

Τσάι ή πορτοκαλάδα! Μια δύο γουλιές νερό για τα χάπια νομίζω πως επιτρέπονται. Ο καφές καλύτερα να αποφευχθεί!
  3. Insomniac

Insomniac Member

Ευχαριστω πολυ
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Στα διαυγή υγρά περιλαμβάνονται το νερό, οι ζωμοί, οι φιλτραρισμένοι-στραγγισμένοι χυμοί φρούτων χωρίς πολτό, το σκέτο τσάι ή ο σκέτος καφές, τα διαυγή ανθρακούχα ή μη ανθρακούχα αναψυκτικά. Όσο για την ημέρα της εξέτασης δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση πριν την εξέταση να ληφθεί ειδικά το φάρμακο για το σάκχαρο μιας και τα άτομα με σακχαρώδη διαβήτη που λαμβάνουν ινσουλίνη ή άλλα φάρμακα για το σάκχαρο, επειδή την ημέρα της προετοιμασίας δεν λαμβάνουν τροφή από το στόμα θα πρέπει να μη λάβουν και τη φαρμακευτική αγωγή του σακχαρώδους διαβήτη για να αποφευχθεί τυχόν επεισόδιο υπογλυκαιμίας. Καλό θα ήταν να ακολουθήσετε τις οδηγίες του γιατρού σας και να μην λάβετε απολύτως τίποτα διότι το έντερο θα πρέπει να είναι τελείως καθαρό για να είναι σίγουρος ο γιατρός κατά την εξέτασή του βλέποντας με ευκολία το εσωτερικό του.
  5. Insomniac

Insomniac Member

Ευχαριστω παρα πολυ...Για πρωτη φορα χθες μετρησα σαχαρο 072 και δεν αισθανομουν καθολου καλα...Μαλλον υπογλυκαιμια ?? Εφαγα λιγη σαχαρη και γλυκο κουταλιου και πηγε στο 100...Το "παραξενο" οτι το φαγητο που ειχα φαει δεν ηταν για διαβητικους...Ψαρομεζεδες και ...ουζακι
  6. Kathy

Γι' αυτό θα ήταν καλό να μη το λάβετε πριν την εξέταση για να αποφύγετε τυχόν υπογλυκαιμικό επεισόδιο.
  7. honey20

honey20 New Member

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!
  8. Insomniac

Insomniac Member

Ευχαριστω πολυ ! Απο το 1999 που ξεκινησα με οξεια φαση στο παχυ εντερο εχω κανει αρκετες φορες και εχω παρει το ...κολλαει!!! Πιο δυσκολια εχει η ημερα της προετοιμασιας.
  9. Insomniac

Insomniac Member

Δυσκολη η ημερα της προετοιμασιας.....Ελπιζω αυριο η εξεταση να ειναι καλη και ανωδυνη
  10. Kathy

Λίγη υπομονή χρειάζεται, τόσο για σήμερα όσο και για αύριο. Όλα θα πάνε καλά, εξάλλου δεν είναι η πρώτη φορά κι έτσι αύριο θα είστε ακόμη πιο άνετος! Το σημαντικότερο είναι να δείξουν όλα ότι είστε καλά! Καλή επιτυχία!
  11. Insomniac

Insomniac Member

Ευχαριστω...Μετρησα στο αρχειο μου 9 παλιες ενδοσκοπισεις.Παλια την εκανα απογευμα σε ιδιωτικο ιατρειο και ολη μερα επινα οτι ηθελα εκτος απο γαλα...Τωρα δεν πρεπει αυριο να πιω ουτε νερο ??
  12. Kathy

Το νερό επιτρέπεται χωρίς όμως να γίνει λήψη των φαρμάκων σας.
  13. Insomniac

Insomniac Member

Ευχαριστω....Ο γιατρος παντως δεν ξερω τι λογο εχει μου ειπε ουτε νερο...Μηπως η μεθη να ειναι πιο δυνατη σε νοσοκομειακο περιβαλλον με υποστηριξη αν συμβει κατι ?
  14. Kathy

Δεν έχει να κάνει με τη μέθη. Το λένε για περίπτωση έντονης ούρησης γι' αυτό φροντίστε να πιείτε λίγο κι αυτό περίπου μία ώρα πριν την εξέταση εάν και εφόσον είναι αναγκαίο.
  15. Insomniac

Insomniac Member

Μια γουλια θα πιω δυο ωρε πριν τηνν εξεταση με το χαπι της πιεσης που νομιζω επιβαλλεται να το πιω
  16. Kathy

Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα να λάβετε τα φάρμακά σας αρκεί αυτά να μην είναι για το σάκχαρο αλλά και αντιπηκτικά όπως Syntrom, Parwarfin, Warfarin κλπ...
  17. Insomniac

Insomniac Member

Ευχαριστω.Μονο για την πιεση θα παρω ...Ουτε σημερα πηρα για σακχαρο και μετρησα 104 πριν λιγο
  18. Kathy

Όλα καλά. Υπομονή μέχρι αύριο και μετά θα ξαναμπείτε στους κανονικούς σας ρυθμούς!
  19. Insomniac

Insomniac Member

Η μεθη που γινεται σε ιδιωτικα ιατρεια ειναι η ιδια με αυτη σε νοσοκομεια ? Ελαχιστα θυμαμαι καθε φορα μετα το τελος...Μονο τον Οκτωβριο που εκαναν ταυτοχρονα γαστροσκοπιση και ενδοσκοπικο υπερηχο θυμαμαι οτι καποια στιγμη προς το τελος ειχα εντονη δυσφορια
  20. Insomniac

Insomniac Member

Η εξεταση βγηκε "πεντακαθαρη"...Ουτε βιοψια δεν χρειαστηκε να παρει ο γιατρος...
    Μονο που ταλαιπωρηθηκα γιατι δεν ειχα πιει πολλα υγρα και δεν ηταν τελειως καθαρο το εντερο και για να περασει το ενδοσκοπιο "εκανε χειρισμους" οπως ειπε ο γιατρος και τους καταλαβα !!!

Εδειξα και την εξεταση απο 10/2012 με το μικροβιο στο στομαχι αλλα μου ειπε να μην ξαναπαρω τωρα θεραπεια εκριζωσης αλλα να επαναλαβω την εξεταση σε 6 μηνες και να συνενοηθουμε να εχω παρει πιο πριν "κατι μπουκαλακια" απο το ινστιτουτο Παστερ...Δεν το πολυκαταλαβα αυτο αλλα εχουμε καιρο μεχρι τοτε και θα ξαναμιλησουμε
    Last edited by a moderator: Apr 12, 2013

Share This Page