1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Πρόβλημα διατομη χαλινου και προστατιτιδα

Discussion in 'Ουρολογικά Θέματα.' started by panos86, Jan 15, 2013.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. panos86

panos86 New Member

γεια σας.πριν απο 3 μερες εκανα εγχειρηση διατομης χαλινου.το αμεσως προηγουμενο χρονικο διαστημα προσβληθηκα απο προστατιτιδα.ετσι τωρα κανω 10ημερη θεραπεια.οταν τραβαω το δερμα προς τα κατω ποναει ακομα.αυτο πιθανον ειναι απο τα ραμματα?επισης μπορει το πεος να ερθει σε επαφη με το νερο?και οσον αφορα την προστατιτιδα και την επεμβαση διατομης χαλινου,δεν εχω στυση.σε ποσο χρονικο διαστημα ειναι φυσιολογικο να ερθω σε στυση?ευχαριστω εκ των προτερων.
  2. fotis-

fotis- Member

Δε νομίζω με κάποιον τρόπο η επέμβαση να επιρεάζει την στύση.. Αν εννοείς αυτό.
  3. Νικόλαος

Νικόλαος Moderator Staff Member Moderator

- Όταν τραβαω το δερμα προς τα κατω ποναει ακομα.αυτο πιθανον ειναι απο τα ραμματα; ΝΑΙ.
    - Mπορει το πεος να ερθει σε επαφη με το νερό; OXI να καθαρίζετε την βάλανο με φυσιολογικό ορό.
    - Σε ποσο χρονικο διαστημα ειναι φυσιολογικο να ερθω σε στυση; Η επέμβαση για την αποκατάσταση του χαλινού (όπως πολυ σωστα είπε ο Φώτης) δεν επειρεάζει την στύση.
    Η προστατίτιδα για την οποία λαμβάνετε αγωγή σε μερικές περιπτώσεις επιρρεάζει την στύση, η οποία επανέρχεται όταν τελειώσει η θεραπεία.
    Αν εννοείτε πότε μπορείτε να έρθετε σε επαφή μετα την επέμβαση η απάντηση είναι 3-4 μέρες εφ όσον έχουν φύγει ΟΛΑ τα ράμματα
  4. panos86

panos86 New Member

ευχαριστω για τις απαντησεις σας.εχουν περασει 6 μερες απο την εγχειρηση και απο την εναρξη της θεραπειας για την προστατιτιδα.απομενουν αλλες 4.η στυση μου παραμενει πολυ ατονη.αυτο που ξερω ειναι οτι δεν συντρεχει καποιος ψυχολογικος παραγοντας.που αλλου μπορει να οφειλεται?υπαρχει καποια αξιοπιστη μεθοδος για να διαγνωστει το προβλημα?
  5. fotis-

fotis- Member

Πως μπορείς να λες οτι δεν υπάρχει ψυχολογικός παράγοντας όταν έχει προηγηθεί ένα χειρουργείο το οποίο μάλιστα έχει άμεση σχέση με την περιοχή; Οι περιοχές που είναι υπεύθυνες για τη στύση τοπικά είναι πολύ ποιό πίσω από τη βάλανο και το χαλινό. Αν αφήσεις να περάσουν μερικές μέρες και χαλάρώσεις όλα θα επανέλθουν όπως και πριν.
  6. panos86

panos86 New Member

η αληθεια ειναι,αν και μου ειναι δυσκολο να το αναφερω,ειναι οτι στυτικη δυσλειτουργια ειχα και πριν την επεμβαση.ειχα βγαλει ενα προστατικο υγρο και απο τοτε εχω αυτο το προβλημα.γι αυτο και κανω θεραπεια για την προστατιτιδα.αλλα η θεραπεια παει να τελειωσει και το προβλημα επιμενει.νιωθω και καποιους πονους στην περιοχη κατω απο τον αφαλο.αν ερθω σε στυση θα ειναι πολυ χαλαρη και κραταει λιγα δευτερολεπτα.γι αυτο υπαρχει περιπτωση να συντρεχει κι αλλος λογος.
  7. panos86

panos86 New Member

στυτικη δυσλειτουργια

καλησπερα.οπως ειχα αναφερει σε προηγουμενο θεμα,ειχα παθει προστατιτιδα και ακολουθησα αγωγη.ενδιαμεσα ειχα κανει επεμβαση διατομης χαλινου.τα ραμματα ακομα δεν εχουν πεσει αλλα απ οτι φαινεται θα παρει λιγες μερες ακομη.το θεμα ειναι οτι υπαρχουν καποια συμπτωματα εδω και 20 τουλαχιστον μερες.η στυση μου εχει ελαττωθει δραματικα και επισης οταν καταφερνω να εκσπερματωσω,καταλαβαινω οτι εχει χαθει παρα πολυ η αισθηση της εκσπερματωσης.τις τελευταιες μερες παρατηρησα και ξεφλουδισμα στη βαλανο.περιμενω να επισκεφτω ουρολογο οταν πεσουν τα ραμματα,αλλα θα ηθελα να ξερω εκ των προτερων,πανω κατω τι συμβαινει,γι αυτο σας παρακαλω,απαντηστε μου.ευχαριστω.
  8. Νικόλαος

Νικόλαος Moderator Staff Member Moderator

Σ αυτή την ηλικία η στυτική δυσλειτουργία τις περισσότερες φορές είναι ψυχογενούς αιτιολογίας.
    Καλό θα ήταν να μήν προκαλούμε στύση και εκσπερμάτηση μέχρι να αποκατασταθεί ο χαλινός, να ηρεμήσετε και να επισκευτείτε κάποιν ανδρολόγο για οδηγίες.

Share This Page