1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Διαστολή ή πλαγιά έσω σφηκτιροτομη;;;;

Discussion in 'Παθήσεις Πρωκτού (αιμορροϊδες-συρίγγια κλπ)' started by Anstrat, Apr 14, 2015.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. Anstrat

Anstrat New Member

Καλησπέρα
    Ξερω πως ειναι λίγο αργα για να αναρτήσω αυτο το ποστ και ακόμα πιο αργα για να παρω μια άμεση απάντηση.
    Διαγνώνστικα απο καιρο με αιμοροοιδοπαθεια 2ου βαθμού (δεν ειχα αίμα ποτε) και με ραγαδα. Πιστεύω πως ειναι χρόνια γιατι παντα ειχα μια ενόχληση. να σημειώσω πως ειμαι ομοφυλόφιλος και η πρωκτική ερωτική επαφή ειναι συχνή.
    Αποφάσισα λοιπον έπειτα απο μια φλεγμονή να στραφώ σε χειρουργό και ετςι και τωρα που σας γράφω ειμαι στο νοσοκομείο με προγραμματισμένο χειρουργείο για αιμορροΐδες με μέθοδο υπερήχων Dopller για αυριο. Ο γιατρός μου ειπε οτι με την ευκαιρία θα μου κανει και μια διαστολή για την ραγαδα η οποία πλέον μου προκαλεί έντονο κνησμό και κατα την αφόδευση αλλα και στο βαθμό που έχει επιδηνωθει, καθήστα και την ερωτική συνέβρεση απαγορευτική!
    Ψάχνοντας λοιπον για τις μεθόδους στο Ίντερνετ σε διάφορα επιστημονικά άρθρα βλέπω με τρόμο οτι όλοι προτείνουν σαν πιο ασφαλή μέθοδο και με λιγότερες πιθανότητες ακράτειας, την έσω πλαγιά σφηκτιροτομη!! Πραγματικα δε ξερω τι να κανω και τι να πω στον γιατρό. Φοβάμαι μην δημιουργηθεί ανεπανόρθωτη ζημιά. Και καταλάβαινετε πως σαν ομοφυλόφιλος θα καταστρεφόταν ολη μου η ερωτική ζωή.
    Σας παρακαλώ δώστε μου μια απάντηση όσο πιο σύντομα γινεται. Ποια μέθοδο να κανω;
    Last edited: Apr 14, 2015
  2. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα! Όντως, το συγκεκριμένο ποστ έπεσε στην περίοδο διακοπών του Πάσχα και όπως καταλαβαίνετε ήταν αναπόφευκτο να απαντηθεί άμεσα. Παρόλο αυτά θεωρώ ότι η επέμβαση μέχρι αυτή τη στιγμή θα έχει γίνει. Την καλύτερη μέθοδο τη γνωρίζει ο γιατρός σας. Είναι αυτός που ξέρει το ιστορικό σας αλλά και όλο το πρόβλημα. Θεωρώ ότι από τη στιγμή που του έχετε εξηγήσει την κατάσταση της ομοφυλοφιλίας θα το έχει λάβει υπόψιν του σοβαρά και θα έχει διαλέξει την καλύτερη και την πιο ασφαλή μέθοδο για σας. Μετεγχειρητικά θα πρέπει να ακολουθήσετε κατά γράμμα ό,τι οδηγίες σας δώσει για την καλύτερη δυνατή και ταχεία ανάρρωση.
  3. Anstrat

Anstrat New Member

Καλησπέρα
    Ευχαριστω για την απάντηση σας και κατανοώ απόλυτα την μη άμεση απάντηση.
    Πράγματι η επέμβαση εγινε κ τελικα κάναμε HAL για τις αιμορροΐδες και μικρή διαστολή για την ραγαδα. Τα πραγματα ειναι ήδη καλυτερα τουλάχιστον απο θεμα κνησμού και δεν εχω παρατηρήσει σημάδια ακράτειας ούτε κοπρανων αλλα ούτε και αερίων.
    Αυτο με καθησυχάζει αρκετά μπορω να σας πω μιας και το οτι συν τοις άλλης δεν εχω καμία ενόχληση απο την επόμενη κιόλας μερα. Σα να μην έκανα χειρουργείο.
    Οι οδηγίες του γιατρού ήταν απλές: duchalac για μαλακα κόπρανα για μια εβδομάδα για να βοηθήσουμε τη ραγαδα να επουλωθεί. Τον ρώτησα για πλήρη ανάρρωση και μου ειπε το διάστημα των 6 εβδομάδων που εχει αναφέρει και ο κ. Σαμπαλης σε άλλο post.
    Για να ειμαι ειληκρινης δεν είπα στο γιατρό ποτε για την ομοφυλοφιλια μου. Αλλα δεν πιστεύω οτι θα ήταν και καθοριστικός παραγωντας για να διάλεξη άλλη μέθοδο..
    Θεωρώ πως ειδικά μετα απο διάστημα 2 μηνών θα μπορω να λητουργησω και παλι.
  4. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Καλησπέρα! Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά. Ναι πολύ σωστά, όπως έχει πει και σε προηγούμενο ποστ ο κύριος Σάμπαλης μετά από ενάμισι με δύο μήνες και αφού έχει ολοκληρωθεί η επούλωση τότε θα μπορέσεις να λειτουργήσεις και πάλι κανονικά.

Share This Page