1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Διασπαρτες υποπυκνες εστιες.

Discussion in 'Παθήσεις ήπατος και σπληνός' started by raft, Feb 13, 2016.

• by raft, Feb 13, 2016 at 9:29 AM
  • raft

raft New Member

καλημερα και συγχαρητηρια για το εξαιρετικο forum κ.Σαμπαλη.ο πατερας μου εχει εναν χρόνιο πονο στην δεξια πλευρα και λογο και συχνοουριας πηγε σε ουρολογο για εξετασεις.ο ουρολος του εδωσε να κανει αξονικη ανω κατω κοιλιας.το αποτελεσμα λεει :''Το ηπαρ ελεγχεται με εικονα διαχυτης λιπωδους εκφυλισης με παρουσια λιγοστων μικρων διασπαρτων υποπυκνων εστιων,με χαρακτηρες περισσοτερο συμβατους με απλες ηπατικες κυστεις.''Εχω ανησυχησει γιατι ο γιατρος του ειπε οτι πρεπει να τον δει και γαστρεντερολογος.Μπορει να ειναι και κατι σοβαρο;
    Ευχαριστω εκ των προτερων .
    Και συγχαρητηρια για ακομη μια φορα για την εξαιρετικη δουλεια σας!!!
  • Categories: Uncategorized
Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. sambalisG
    Καλημέρα και ευχαριστω για τα καλά σας λόγια. Τα ευρηματα της αξονικής δεν ειναι ανησυχητικά μια και μιλα για κυστεις (πολλές φορές χρειάζεται επιβεβαιωση και με μαγνητική τομογραφία).
    Προφανως συνεστησε γαστρεντερολο διοτι δεν διέγνωσε κατι απο το νεφρο.
    Νομίζω ομως οτι επρεπε να κανει και υπερηχογράφημα ηπατος, χοληφόρων και παγκρεατος.
  2. raft
    Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας,νομίζω πως ο γιατρός που μας έστειλε θα το εξετάσει.απλα μέχρι τότε είχα αγωνία.
    Συγχαρητήρια για ακόμη μια φορά.
  3. λευτερης
    1. Κ.Σαμπανη συνχαρητηρια για τις συμβουλες , παρατηρω οτι σε ολες τις απαντησεις σας η πρωτευον εξεταση για προβληματα πονου στην κοιλια ειναι ο υπερηχος Ανω κοιλιας , θεωρειται οτι συνισταται σαν αρχικη εξεταση απο τις απεικονιστικες ? Και ποσο αξιοπιστη μπορει να ειναι ? Σας ευχαριστω .

Share This Page