1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

διαρροια μετα απο χολοκυστεκτομη

Discussion in 'Παθήσεις Εντέρου-Σκωληκοειδούς' started by kalai1622, Mar 8, 2017.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. kalai1622

kalai1622 New Member

καλησπερα σε ολους! Τον Μαιο 2016 εκανα λαπαροσκοπικη χολοκυστεκτομη λογω πετρας στην χολη και ολα καλα με την επεμβαση! Να σημειωσω οτι οταν γεννθηκα εκανα επεμβαση στο εντερο λογω ατρησιας και απο τοτε εως σημερα(3ο χρονια) δεν ειχα απολυτως κανενα προβλημα. απλα ο γιατρος μου ειπε οτι ειχα πολλες συμφησεις λογω της επεμβασης προ ετων, οπου και μου τις καθαρισε οσο μπορουσε.
    Κατα την αναρρωση μου στο σπιτι, ειχαν εντονες διαρροιες (εως 6 την μερα) οπου ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο μεχρι να στρωσει και να προσαρμοστει το πεπτικο συστημα. με την παροδο του χρονου ελλατωθηκαν οι διαρροιες χρωματος κιτρινου, και εφτανα στην 1 την μερα οπου μπορει να ηταν τα κοπρανα λασπωδη..
    Μετα απο 1 μηνα πηγα σε γαστρεντολογο του ειπα την ιστορια μου και μου χορηγησε vasosan φακελακια. Οντως ειδα διαφορα, κοπηκαν οι διαρροιες και οι κενωσεις ηταν φυσιολογικες. οταν ομως τελειωσαν τα φακελακια ξανα τα ιδια..τον παιρνω τηλ. και μου λεει παιρνε μισο φακελακι την ημερα γιατι δεν ειναι και τοσο "καλα" για την υγεια σου..(δυσαποροφηση βιταμινων). τα ξαναπαιρνω αλλα για λιγο γιατι στην ουσια καλυπτουν το προβλημα και δεν το λυνουν..
    Αποφασιζω να παω σε διατροφολογο-παθολογο μου λεει να κανω εξετασεις αιματος (σε ολα ημουν μεσα στα ορια) και μου χορηγει κατι χαπια για την χλωριδα του εντερου και διατροφη. Με τα χαπια ειχα κολικους και διαρροιες, τα τελειωνω και μου δινει ibuntin.. δεν μου κανουν τπτ και τα πεταω στα σκουπιδια..ειπα οτι εφοσον η "συμβατικη ιατρικη" δεν μπορει να με βοηθησει θα στραφω στην εναλλακτικη.
    Ξεκιναω ομοιπαθητικη.. ο γιατρος μου παιρνει συνεντευξη, φτιαχνει το προφιλ μου και μου δινει καψουλες.. απο την 2η μερα εχω παθει σοκ! κοπηκαν τα παντα! γενικα ήμουν πολυ δεκτικος στην ομοιοπαθητικη! τελος οι διαρροιες, οι κολικοι και η αυστηρη διατροφη..μεχρι σημερα την συνεχιζω (6 μηνες) απλα καποιες μερες "σπαει" η θεραπεια και 2 φορες που κρυωσα, με χτυπησε στο εντερο και ειχα παλι διαρροιες..
    Για να απαλλαγω εντελως απο τις διαρροιες λεω να ξεκινησω και βελονισμο..μετα απο αυτο αν δεν δω ουσιαστικο αποτελεσμα, θα κανω κολονοσκοπηση για να δω αν κατι δεν παει καλα..
    ελπιζω να βοηθησα καποιους διαρροιοπαθοντες και να κοιταξουν και λιγο παραπερα..

Share This Page