1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Διαφραγματοκήλη Και Έκτακτες Συστολές

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by atargatis, Sep 27, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 6 users.
  1. atargatis

atargatis New Member

Γεια σας,

Εδώ και ένα μήνα έχω καθημερινές και πολλές έκτακτες καρδιακές συστολές. Έχω επισκεφτεί πολλές φορές καρδιολόγο (υπήρξα και αθλητής), όλα φυσιολογικά, ωστόσο μου έδωσε στην αρχή Ρυθμονόρμ (δεν έκανε τίποτα), στη συνέχεια Lobivon (δεν έκανε τίποτα) και μετά μου σύστησε γαστροσκόπηση φοβούμενος για διαφραγματοκήλη.

Πράγματι έχω διαφραγματοκήλη, ο γαστρεντερολόγος μου έδωσε Μαγνήσιο μια φορά την ημέρα, Pariet 2 φορές την ημέρα και Cilroton 3 φορές την ημέρα. Τα συμπτώματα ωστόσο των έκτακτων καρδιακών συστολών παραμένουν. Σημειωτέον ότι δεν έχω ούτε φουσκώματα, ούτε καούρες, ούτε ξινίλες.

Το μόνο που αισθάνομαι (περίπου 1 ώρα αφού ξυπνήσω) είναι ένα φτερούγισμα χαμηλά στο στομάχι και αμέσως μετά, έναν χαμένο παλμό.

Μήπως μπορεί κανείς να με καθοδηγήσει τί άλλο πρέπει να δω;

Ευχαριστώ.
  2. fotis-

fotis- Member

Είσαι σίγουρος πως προκειται για εκτακτες συστολες; Το στομαχι που λες ειναι πολυ χαμηλα......
  3. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Όταν λες ότι σε έχει δει αρκετές φορές καρδιολόγος και ότι είναι όλα φυσιολογικά στο λέει με βάση κάποιων εξετάσεων που έχεις κάνει όπως π.χ triplex καρδιάς;
  4. atargatis

atargatis New Member

Triplex, απλό καρδιογράφημα, υπερήχους. Αν το τριπλεξ είναι οι υπέρηχοι, σόρρυ, δεν ξέρω την ορολογία.

Τι σκέφτεσαι;
  5. atargatis

atargatis New Member

Το "φτερούγισμα" είναι στο διάφραγμα. Ψηλά στο στομάχι το νιώθω. Στην αορτή είπε ο καρδιολόγος, αν και στον υπέρηχο δεν έτυχε να είχα έκτακτη κατά την εξέταση. Όσο για το αν είμαι σίγουρος ότι είναι έκτακτη καρδιακή συστολή, είμαι ναι, γιατί το νιώθω στην καρδιά μου, χάνει ένα παλμό και επανέρχεται με ένα δυνατό... ντουπ!!
  6. Kathy

Kathy Moderator Staff Member Moderator

Το Triplex είναι έγχρωμο υπερηχογράφημα με μεγαλύτερη ανάλυση και πιο αξιόπιστα αποτελέσματα από το απλό υπερηχογράφημα.
  7. bilaros

bilaros New Member

Φιλε μου γεια σου το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω κι εγω. Ειδικα 1 ωρα μετα το φαγητο οι εκτακτες ειναι παρα πολλες. Εμεναμε βοηθησε παρα πολυ το tenormin 50mg καθε πρωι και μου πηρε σχεδον εβδομαδα να εξαφανιστουν. Δεν ειναι σοβαρο αν η καρδια σου ειναι ενταξει. Αν σε ενοχλει ομως αξιζει να το δικιμασεις σε συνενοηση παντα με το γιατρο σου.
  8. fo75

fo75 New Member

Ειχα απο χρονια εκτακτες συστολες ,λιγες σχετικα λιγες μεσα σε 24 ωρες οι οποες μετα απο μερες εφευγαν ,τις τελευταιες μερες μου μπηκαν αποτομα παλι και ειναι αρκετες ,4 σε καθε λεπτο ,οι εξετασεις και παλια και σημερα δειχνουν μια φυσιολογικη καρδια ,ειμαι σιγουρος οτι οι δικες μου εχουν αιτια πολυπαραγοντικη, και σιγουρα εχουν σχεση με το στομαχι μου το διαφραγμα ,την διαγραγματοκηλη που εχω και το φουσκωμενο και υπερκινητικο κατα καποιον τροπο εντερο ,οπως και παλια υπαρχει μια δραστηριοτητα κατω απο την καρδια που εμφανιζεται παντα με το προβλημα των εκτακτων.
    πριν 3 χρονια μιλουσα εντονα,τσιγαρο, αισθημα κενου στο στομαχι ξυπνησα τις εκτακτες
    στις τωρινες εφαγα αργα το απογευμα πολυ και λαχανα που φερνουν φουσκωμα επεσα για υπνο ξυπνησα με εκτακτες ,αισθημα κενου στο στομαχι,φουσκωμα στο εντερο εδω και 10 μερες .
    Σιγουρα παιζει το ρολο του το αγχος που το εχω μονιμα , το τσιγαρο και η εσωτερικη υπερενταση.
    ενζυμα οκ
    ταχυκαρδια οχι
    βραδυκαρδια οχι
    αξον στεφαν φυσιολογικη
    πιεση οχι
    πηρα καποια φαρμακα στην αρχη δεν με επιασαν επειτα το ανγκορον τις εξαφανισε μπορει και να ηταν να φυγουν ακομα αυτο δεν το ξερω γιατι συνεχιζω την θεραπεια μαζι πλεον και με φαρμακα για το στομαχι και το εντερο.
  9. MichalisMike

MichalisMike New Member

10. MichalisMike

MichalisMike New Member

Share This Page