1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Διαφραγματοκήλη, ΓΟΠ, ελικοβακτηρίδιο

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by johnpkaza, Jul 9, 2016.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. johnpkaza

johnpkaza New Member

Καλησπέρα σας.

Βασανίζομαι εδώ και ένα χρόνο περίπου με τάσεις για εμετό οι οποιες σταματούν μονο εάν φάω για περίπου μια ώρα.

Για να τα πάρουμε από την αρχή.

5 μέρες πριν μπω στρατό έκανα γαστροσκόπηση γιατί με πόναγε το στομάχι μου και μου βρήκαν ότι έχω οισοφαγίτιδα, Hp+ γαστρίτιδα και διαβρωτική βολβιτιδα και ελικοβακτηρίδιο.

Πήρα αντιβίωση για το ελικοβακτηρίδιο και όσο ήμουν στον στρατό ήμουν μια χαρά.
    Με το που γύρισα από το στρατό με έπιασε παλινδρόμηση στο στομάχι δηλαδή τάσεις για εμετό και ξεκίνησα να περνώ zurcazol.έκανα test αναπνοής και βγήκε αρνητικό.
    Για να μην πολυλογώ αφού το test αναπνοής έδειξε λάθος αποτέσματα, μετά από 1 χρόνο μου βρήκανε ελικοβακτηρίδιο και πάλι.Πήρα πριν κάνα μηνα αντιβίωση και πάλι αλλα οι τάσεις για εμετό δεν σταματούν.(να σημειώσω ότι υπάρχουν φορες που δεν μπορώ να μιλήσω, πάω να μιλήσω και κάτι σαν να με κόβει ή σαν να μην μπορώ να πάρω ανάσα.

Ο γιατρός που με παρακολουθεί εδώ και 6 μήνες περίπου μου έδωσε 2 φορες την ημερα zurcazol ( και την αντιβιωση για να φυγει το ελικοβακτηρίδιο) αλλα τα συμπτώματα δεν σταματούν.

Περιμένω να περάσουν δυο μήνες από την αντιβίωση για να κάνω test κοπράνων ξανά.

Πρέπει να ξανακάνω γαστροσκόπηση? καθώς ο γιατρός λέει ότι είναι νωρίς ακόμα εφόσον έκανα 1 χρόνο πριν αλλα εγώ δεν αντέχω άλλο καθώς δεν μπορώ να αποδώσω ούτε στην δουλειά μου και θελω να μαθω πραγματικα τι γινεται στο στομαχι μου.

Μπορείτε να με συμβουλέψετε τι να κάνω?
    έχω αγανακτήσει και πρέπει να λυθεί το θέμα κάπως έστω και με χειρουργείο.

Σας ευχαριστώ.
  2. kostas967

kostas967 New Member

Εφόσον υπάρχει διαφραγματοκήλη,αυτομάτος το πρόβλημα παύει να ανήκει στην ειδικότητα των γαστρεντερολόγων και πλέων ανήκει σε αυτή τον χειρούργων,ο γαστρεντερολόγος πλέων στο μόνο που μπορεί να σε βοηθήσει είναι στο να σου κάνει καμία γαστροσκόπηση που θα χρειαστεί πρίν από την εγχείρηση(κάτι σαν τον λατζιέρη της υπόθεσης)
    Το να σε χαπακώνει ο γιατρός σου πλέων είναι άνευ σημασίας και δεν πρόκειτε να θεραπευτής και ποτέ.
    Βέβαια δεν με εκπλήσσει αυτό διαίτερα,συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια,άλλωστε η εφευρετικότητα των γαστρεντερολόγων για την παλινδρόμηση δεν θα σταματήσει ποτέ.
    Πάντα θα ανακαλύπτουν καινούργιες θεραπείες που θα μας κάνουν υπερήφανους και στο εξωτερικό π.χ
    (ασθενής)Γιατρέ μου πέρνω τόσα χρόνια χάπια και ακόμα έχω πρόβλημα,τί να κάνω?δεν αντέχω άλλο.
    Τότε ο γιατρός συνειδητοποιόντας πως έχει γράψει ότι χάπι υπάρχει στην αγορά χωρίς κανένα αποτέλεσμα......και μη θέλοντας να χάσει και τον πελάτι,αποφασίζει να αλλάξει την ιατρική και να γράψει στον ασθενή ψυχοφάρμακα για την παλινδρόμηση.
    Ελπίζω να σε βοήθησα αρκετά.
    Last edited: Jul 11, 2016
  3. johnpkaza

johnpkaza New Member

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας.

Βλέπω ότι σε όλους προτείνεται χειρουργείο όταν υπάρχει θέμα με την διαφραγματοκήλη.

Εσείς είχατε διαφραγματοκήλη και κάνατε χειρουργείο;
  4. kostas967

kostas967 New Member

Σας πρώην ασθενής με ΓΟΠ και όχι σαν γιατρός.....ναι όποιον και να συναντήσω του λέω την γνώμη μου.......γιατί στο θέμα της παλλινδρόμησης επικρατεί μεσαίωνας.........στο εξωτερικό όταν κάποιος ασθενής διαγνωστεί με παλινδρόμηση του χορηγούνται χάπια για έναν χρόνο,κόβοντάς τα,αν υποτροπιάσει κατευθείαν εγχείρηση,στην Ελλάδα να φανταστείς υπάρχουν άνθρωποι με οισοφάγο Barret ένα στάδιο πριν τον καρκίνο παρατημένοι στην τύχη τους,παίρνοντας χάπια μόνο για να μην έχουν καούρες και συμπτώματα...........εγώ φίλε μου ναι είχα διαφραγματοκήλη και έκανα εγχείρηση και ξεμπέρδεψα.
    Last edited: Jul 12, 2016
  5. johnpkaza

johnpkaza New Member

αφού έκανες το χειρουργείο χρειάστηκε να ξαναπάρεις χάπια? φαγητά τρως κανονικά? ας πούμε αναψυκτικά, αλκοόλ, καφέ πίνεις?
  6. kostas967

kostas967 New Member

Xάπια ποτέ ξανά,φαγητό στην αρχή κάνεις μία δίαιτα για ένα διάστημα και μετά ότι θέλεις,αν και καλό είναι να αποφεύγεις η να περιορίσεις τα τηγανιτά τα λιπαρά τους καφέδες τις σοκολάτες και το τσιγάρο,αλλά και να μην το κάνεις δεν έγινε και κάτι,να φανταστείς συνάντησα γιατρό που είχε κάνει την επέμβαση πριν από 20 χρόνια στο εξωτερικό γιατί τότε δεν γινόταν λαπαροσκοπικά στην Ελλάδα και μου λέει σώθηκα φίλε μου,μου είπε πως έβαλε και πολλά κιλά και είναι ακόμα κομπλέ τρώει ότι θέλει εκτός φυστίκια και γιαούρτια μου είπε να τα αποφεύγω.
    Last edited: Jul 12, 2016
  7. johnpkaza

johnpkaza New Member

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.. κάτι ακόμα πριν κανεις το χειρουργείο τι εξετάσεις σου κάνανε? και το χειρουργείο σου το κάλυψε κάποια ασφάλεια?

Share This Page