1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΟΚΗΛΗ

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by constantine, Jun 7, 2007.

Watchers:
This thread is being watched by 1 user.
  1. constantine

constantine New Member

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ... ΛΟΓΟ ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑΣ ΝΑ ΠΡΟΒΩ ΣΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΟΚΗΛΗΣ ΜΕ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΙΣΗ, ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΠΟΣΟ ΔΙΑΡΚΕΙ Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ, ΠΟΣΟ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΟΥ ΜΕΤΑΓΧΕΙΡΙΤΙΚΑ...????? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΟΚΗΛΗ

Καλώς ήλθατε στο forum!
    Συνήθως μία επέμβαση διαφραγματοκήλης λαπαροσκοπικά επιτελούμενη απο μία έμπειρη χειρουργικά ομάδα, διαρκεί 1-1μιση ώρα, ενώ η παραμονή στο νοσοκομείο είναι 24-48 ώρες!
    Η αποχή απο την εργασία εξαρτάται απο το είδος της εργασίας, συνήθως όμως 7-15 ημέρες αναλόγως.
  3. constantine

constantine New Member

καλησπερα σας

Σας ευχαριστω για την αμεση απαντηση σας. Ησασταν πολυ κατατοπιστικος. Θελω επισης να με ενημερωσετε το μετεγχειριτικο σταδιο τι περιλαμβανει και εννοω φευγοντας απο το νοσοκομειο τι δεν θα πρεπει να κανω και για ποσο. Επισης η ηλικια μου ειναι 27ετων. την αναφερω μηπως αυτο αλλαζει κατι. ευχαριστω
  4. sambalisG

Απ: καλησπερα σας

Κατ'αρχάς, συγχωνεύθηκε το καινούργιο σας post, στο προηγούμενο σας (μιά και ήτνα συνέχεια του πρώτου)!
    (Μπορείτε να συνεχίζετε στο ίδιο θέμα επιλέγοντας το πλήκτρο "ΑΠΑΝΤΗΣΗ") ;D

-Το μετεγχειρητικό στάδιο περιλαμβάνει κάποια περιποίηση των τραυμάτων απο τον ιατρό σας, την αποφυγή άσκησης και επιτέλεσης βαρέων εργασιών για λίγο καιρό και βασικά διαιτητικες οδηγίες όπως μαλακές τροφές, περαστά σε μιξερ. υδρική δίαιτα και αποφυγή καυτερών, βαρειών φαγητών, αλκοόλ και αεριούχων! Γενικά το πρώτο καιρό θα υπάρχει μία ήπια δυσφαγία ή οποία θα παρέλθει σιγά σιγά.
  5. constantine

constantine New Member

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ. ΕΧΩ ΒΕΒΑΙΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΑΝΙΚΟ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΤΗΣ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΟΙΣΟΦΑΓΟ BARRET .ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΓΑΣΤΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΗΜΟΥΝ ΘΕΤΙΚΟΣ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4ΜΗΝΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΚΑΝΑ ΓΑΣΤΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΩ.ΤΙ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ. ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ Ο BARRET ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΠΡΟΚΑΡΚΙΝΙΚΟΥ ΣΤΑΔΙΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ. ΚΑΙ ΛΟΔΟ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΟΥ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
  6. sambalisG

Η προσωπική μου εμπειρία στην λαπαροσκοπική χειρουργική της διαφραγματοκήλης-παλινδομικής νόσου είναι ότι η λαπαροσκοπική μέθοδος είναι εξαιρετική μέθοδος αντιμετώπισης του προβλήματος με άριστα άμεσα και απώτερα αποτελέσματα.
    Οσον αφορά τον οισοφάγο Barrett και ακόμη λόγω του νεαρού της ηλικίας σας η επάμβαση είναι μονόδρομοας για σας!
  7. johann

johann New Member

Δεν ξερω αν εω διαφραγματοκηλη,απλωσ μου ειπαν να το ελεξω.το συμπτωμα μοθ ειναι ειμαι 30ετων 125κιλα 185υψοσ και ρεγομαι συνεχεια,π.χ αν πιο ενα ποτηρι πορτοκαλαδα ρεγομαι,αν φαο ενα τοστ ρεγομαι,εχω φουσκοματα στο στομαχι.
    Τι λετε να ειναι,λεω τωρα σεπτεμβρη να αρχισω γυμναστηριο.
    τι γιατροσ πρεπει να με κοιταξει,αααααα εχω και σπασμενο διαφραγμα και υπερτροφικεσ αμυγδαλεσ.

ευχαριστω
  8. sambalisG

Το σύμπτωμα του ρεψίματος, δεν σημαίνει κατ'ανάγκη διαφραγματοκήλη!!
    Το ρέψιμο οφείλεται σε συσσωρευμένο αέρα στον θόλο του στομάχου, που μπορεί να οφείλεται σε:
    -αεροφαγία (γρήγορη κατάποση με αέρα, συνήθως όταν τρώμε βιαστικά ή βουλιμικά)
    -κατανάλωση πολλών αεριούχων ποτών...
    -μη σωστή λειτουργία του ανώτερου πεπτικού!!!
    Απο όλα τα ανωτέρω το 3ο πρέπει να ελεχθεί με :
    -Υπερηχογράφημα 'ανω κοιλίας (πολλές φορές η χολοκυστοπάθεια προκαλεί τέτοια συμπτώματα)
    -Γαστροσκόπηση (για την ανάδειξη οισοφαγ'ιτιδας.γαστρίτιδας ή και διαφραγματοκήλης)!!!

Επίσης η παχυσαρκία μπορεί να προκαλεί προβλήματα στο άνω πεπτικό, ειδικά όταν συνυπάρχει διαφραγματοκήλη!!
    Πάντως θα πρέπει να απευθυνθείτε σε γαστρεντερολόγο!!! ;)

Share This Page