1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Διαφραγματοκηλη

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by nikolaidou82, Feb 28, 2010.

Watchers:
This thread is being watched by 4 users.
  1. nikolaidou82

nikolaidou82 New Member

γεια σας στις 18/2/2010 εκανα επεμβαση διαφραγματοκηλης, τωρα ειμαι στην αναρρωση,θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι φυσιολογικο να εχω πονους στο στομαχι,(με εχουν πιασει κανα δυο φορες) ειδικα τις νυχτες και για ποσο καιρο θα γινεται αυτο?επισης δυσκολευομαι και λιγο στην καταποση του φαγητου.ευχαριστω
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Συνήθως μια δυσφαγία παροδική μπορεί να καθυστερήσει να παρέλθει 15 μερες ακόμη και μήνα.
    Τωρα πόνοι στο στομάχι, δεν μπορώ να σας πω ακριβώς.!
    Επίσης δεν γνωρίζω, το γιατί έγινε η επέμβαση και τι είδους επέμβαση έγινε...!!
  3. nikolaidou82

nikolaidou82 New Member

καλισπερα.εκανα λαπαροσκοπιση κατα nissen, πιο πολυ για ψυχολογικους λογους γιατι μου ειχε γινει εμμονη ιδεα πρωτον,δευτερον σκεφτηκα προκειμενου να περνω χαπια και να κανω διατροφη μια ζωη, καλυτερα να κανω την επεμβαση, και ειδικα τωρα που ειμαι νεα.απλα θελω να ρωτησω αν εκανα καλα και αν υπαρχει περιπτωση να παθαινω παλι την παλινδρομηση μετα την επεμβαση και αν ναι για ποσο διαστημα?πως θα ελεγξω αν πετυχε η επεμβαση 100%?
  4. Σε ότι αφορά το ερώτημα αν κάνατε καλά που κάνατε την επέμβαση, σίγουρα δεν είναι ένδειξη για επέμβαση οι ψυχολογικοί λόγοι και οι εμμονές. Θα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα υγείας που να δικαιολογεί την αναγκαιότητα της επέμβασης.
    Θα πρέπει να ξέρω τι είχατε πριν την επέμβαση (με λεπτομέρειες, για να αποφύγουμε τις αοριστίες).
    Σίγουρα και μετά την επέμβαση ένα ποσοστό ασθενών έχουν παλινδρόμηση, συνήθως ηπιότερη, και σε ένα ποσοστό περίπου 5% η επέμβαση αποτυγχάνει.
    Τέλος θα πρέπει σε 2-3 μήνες μετά την επέμβαση να ελεγχθείτε με γαστροσκόπηση και ακτινολογικά.
  5. nikolaidou82

nikolaidou82 New Member

καλισπερα. απλα ειχα παει σε τρεις γιατρους και μονο ο τελευταιος μου ειπε οτι εχω διαφραγματοκηλη+ηπια γαστριτιδα+ηπια οισοφαγιτιδα,μου εδωσεβκαποια θεραπεια αλλα τα συμπτωματα και ειδικα τα βραδυα δεν σταματησαν,οποτε ζητησα την γνωμη του και ετσι εκανα την επεμβαση.τωρα εχουν περασει σχεδον 2 εβδομαδες απο την επεμβαση, αλλα εχω πονους στο στομαχι αλλα παροδικους,πιο πολυ κατι καψιμο.απλα θελω να ρωτησω αν ειναι φυσιολογικο να εχω πονους και για ποσο καιρο? και αν υπαρχουν πονοι λογω δουλειας επειδη ειναι καθιστικη.ευχαριστω.
  6. Θα χρειαστεί να περάσει κάποιο διάστημα από την επέμβαση μέχρι να επανέλθει το στομάχι σας στα φυσιολογικά.
    Να ξαναασχοληθείτε με τα ενοχλήματα αυτά είτε αν επιδεινωθούν είτε αν διαρκέσουν για περισσότερο από ένα μήνα.
  7. nikolaidou82

nikolaidou82 New Member

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας.
  8. kostas1990

kostas1990 New Member

geia sas exw diafragamtokili spania m sumvenei palinodromisi,polles fores omws nithw ponous sto stithos,o giatros m eipe oti proerxontai gt iserxete to stomaxi ston isofago,ithela n rwtisw tin gnwmi sas gia tin endoskopiki apokatastasi??

Share This Page