1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Διαφραγματοκηλη και εκτακτες υπερκοιλιακες συστολες

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by LarryS, Jan 10, 2015.

Watchers:
This thread is being watched by 3 users.
  1. LarryS

LarryS New Member

Γεια σας! Ειμαι 22 χρονων, αγορι και νεος εδω. Ενα βραδυ ξαφνικα εκει που ξαπλωσα ενιωσα δυο φτερουγισματα στη καρδια, δεν εδωσα σημασια γιατι το εχω παθει και στο παρελθον και κοιμηθηκα. Την επομενη μερα που ξυπνησα ενιωσα ενα κενο και εναν δυνατο χτυπο στη καρδια, ακολοθησαν κι αλλοι! Γενικα εκανα 70+ καθε μερα απο εκεινη τη μερα. Εκανα καρδιογραφημα σε κεντρο υγειας που κατεγραψε δυο εκτακτες συστολες και πηγα σε καρδιολογο καθως δεν μπορουσα να ηρεμισω. Εκει εκανα τριπλεξ και μου ειπε πως η καρδια μου ειναι υγιης και να μη δωσω σημασια αν παθω ξανα εκτακτη. Εγω ομως συνεχισα να εχω τα συμπτωματα και ετσι πηγα και σε δευτερο καρδιολογο διευθυντη καρδιολογικης και μου εβαλε χολτερ. Κατεγραψε 200+ εκτακτες υπερκοιλιακες συστολες και μου εκανε και τριπλεξ επισης. Μου ειπε πως δεν εχω τιποτα (τα νευρα μου! Ας το ειχαν αυτοι να τους πω εγω αν δεν ειναι "τιποτα" ). Επειτα ηρεμισα λιγο και οι εκτακτες μειωθηκαν. 50 τη μερα. Πηγα σε γαστρεντερολογο μιας και ειχα παρει σβαρνα τους γιατρους και μετα απο γαστροσκοπιση μου ειπε πως εχω ολισθαινουσα διαφραγματοκηλη 2εκ. Και ειχα και λιγη ΓΟΠ. Οταν ετρωγα αποτομα κυριως, εκανα πολλες εκτακτες. Μου εδωσε zurcazol (παντοπραζολη) να παιρνω καθε πρωι ενα μιση ωρα πριν το φαγητο. Τα παιρνω 3μιση εβδομαδες και δεν βλεπω ιδιαιτερη βελτιωση,στις εκτακτες τουλαχιστον. ΓΟΠ δεν εχω. Ο γαστρεντερολογος μου ειπε να τα παιρνω 3 μηνες. Ο καρδιολογος μου ειχε πει πως αν δω βελτιωση λογικα θα ειναι απο τη διαφραγματοκηλη. Αληθεια δεν ξερω τι να κανω. Με εχει παει πισω σε πολλα πραγματα αυτο. Φοβαμαι να κανω παλιες ασχολιες! Δεν πινω καφε, αλκοολ, δεν τρωω καποιες τροφες που μου ειπε... Καπνιζα 1-1,5 πακετα τη μερα και πλεον κανω 8-9 τσιγαρα τη μερα. Το ειχα κοψει για 7 μερες και ειχα δει βελτιωση μεγαλη, αλλα μιας και τα εχω κοψει ολα δεν μπορω να κοψω και αυτο. Απο αυριο λεω να το κοψω εντελως. Εχετε κατι στο μυαλο σας; Μπορει να ειναι απο τη διαφραγματοκηλη η οχι; Ευχαριστω για τον χρονο σας και συγνωμη αν σας κουρασα, απλως θεωρησα σωστοτερο να σας πω ολη την ιστορια για να εχετε μια εικονα.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημερα.
    Η παλινδρομική νοσος μπορει να ευθυνεται για το συμπτωμα που λετε.
    Θα πρεπει να κανετε 24ωρη Phμετρία, για να διαπιστωθει η καταγραφη της παλινδρόμησης και η πιθανη συσχετιση με τις εκτακτες συστολές. Συνενεοηθειτε με τον γαστρεντερολογο σας,
  3. fo75

fo75 New Member

Ειχα απο χρονια εκτακτες συστολες ,λιγες σχετικα λιγες μεσα σε 24 ωρες οι οποες μετα απο μερες εφευγαν ,τις τελευταιες μερες μου μπηκαν αποτομα παλι και ειναι αρκετες ,4 σε καθε λεπτο ,οι εξετασεις και παλια και σημερα δειχνουν μια φυσιολογικη καρδια ,ειμαι σιγουρος οτι οι δικες μου εχουν αιτια πολυπαραγοντικη, και σιγουρα εχουν σχεση με το στομαχι μου το διαφραγμα ,την διαγραγματοκηλη που εχω και το φουσκωμενο και υπερκινητικο κατα καποιον τροπο εντερο ,οπως και παλια υπαρχει μια δραστηριοτητα κατω απο την καρδια που εμφανιζεται παντα με το προβλημα των εκτακτων.
    πριν 3 χρονια μιλουσα εντονα,τσιγαρο, αισθημα κενου στο στομαχι ξυπνησα τις εκτακτες
    στις τωρινες εφαγα αργα το απογευμα πολυ και λαχανα που φερνουν φουσκωμα επεσα για υπνο ξυπνησα με εκτακτες ,αισθημα κενου στο στομαχι,φουσκωμα στο εντερο εδω και 10 μερες .
    Σιγουρα παιζει το ρολο του το αγχος που το εχω μονιμα , το τσιγαρο και η εσωτερικη υπερενταση.
    ενζυμα οκ
    ταχυκαρδια οχι
    βραδυκαρδια οχι
    αξον στεφαν φυσιολογικη
    πιεση οχι
    πηρα καποια φαρμακα στην αρχη δεν με επιασαν επειτα το ανγκορον τις εξαφανισε μπορει και να ηταν να φυγουν ακομα αυτο δεν το ξερω γιατι συνεχιζω την θεραπεια μαζι πλεον και με φαρμακα για το στομαχι και το εντερο.

Share This Page