1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΟΚΗΛΗ ΚΑΙ ΑΠΟΛΕΙΑ ΒΑΡΟΥΣ

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by takhs2612, Jan 16, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. takhs2612

takhs2612 New Member

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΡΑΣ 29 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΓΑΣΤΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΜΟΥ ΔΙΕΓΝΩΣΑΝ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΟΚΗΛΗ ΚΑΙ ΓΑΣΤΡΗΤΙΔΑ.ΠΕΡΝΩ ΠΕΝΡΑΖΟΛ ΕΝΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΡΙΜΠΕΡΑΝ ΔΥΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΕΛΤΙΟΣΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΗ ΠΟΛΛΥ Η ΑΠΟΛΕΙΑ ΒΑΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΩ.ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ6-7 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΑΡΩ ΔΙΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΣ.ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ?ΚΑΙ ΜΗΠΟΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΡΚΕΣΕΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΦΡΕΓΜΑΤΟΚΗΛΗ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΛΥ!
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημέρα!
    Πιστεύετε οτι η απώλεια βάρους σας οφείλεται στην διαταραχή σίτισης σας ένεκα της διαφραγματοκήλης?
    Αν έτσι τότε θα χρειαστείτε σίγουρα οδηγίες και απο διαιτολόγο.
    Η θεραπεία της διαφραγματοκήλης δεν είναι φαρμακευτική αλλά χειρουργική.
    Ομως τα συμπτώματα που προκαλεί δηλαδή οισοφαγίτιδα κυρίως λόγω παλινδρόμησης αυτά αντιμετωπίζονται με συνδυασμό διατροφής , αλλαγής προβληματικών τρόπων ζωής και φάρμακα.
    Η διάρκεια της θεραπείας εξατομικεύεται και μπορεί να διαρκέσει απο 1-3 μήνες και μετά επανεκτίμηση απο τον γαστρεντερολόγο σας!
  3. takhs2612

takhs2612 New Member

ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΠΙΤΥΧΕΙΑΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΣΑΣ ΕΧΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΞΕΡΕΤΕ ΤΗ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΠΙΤΥΧΕΙΑΣ ΕΧΕΙ Η ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ?Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ?ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΗΝΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:smile:
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Διεθνώς τα ποσοστά επιτυχίας ξεπερνούν το 97% σε περιπτώσεις λαπαροσκοπικής αποκατάστασης της διαφραγματοκήλης.
    Πρέπει να απευθυνθείτε σε εξειδικευμένο χειρουργό στις επεμβάσεις αυτές!;):smile:
  5. takhs2612

takhs2612 New Member

ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΟΚΗΛΗ ΚΑΙ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΜΗΠΟΣ ΞΕΡΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ Η ΚΑΠΟΙΟΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Share This Page