1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

Διαφραγματοκηλη-γαστρικος δακτυλιος

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by aggy, Jun 27, 2008.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. aggy

aggy Member

καλημερα.πριν εναμιση χρονο εβαλα γαστρικο δακτυλιολογω παχυσαρκιας..εχασα αρκετα κιλα 24 περιπου αλλα οχι με τον δακτυλιο.πονουσα πολυ οταν ετρωγα και ετσι δεν μπορουσα να φαω.το ελεγα στον γιατρο που με παρακολουθει και μου ελεγε οτι δεν μασαω καλα ,οτι τρωω αποτομα κλπ.αποτελεσμα να ξεσφιγγουμε και να σφιγγουμε τον δακτυλιο συνεχως το βαρος μου να αυξομοιωνεται και τα νευρα μου κροσια.Αποφασισα να κανω γαστροσκοπιση αν και ο γιατρος μου το θεωρουσε περιτο.Η γαστροσκοπιση εδειξε β βαθμου οισοφαγιτιδα και μικρη ολοσθαινουσα διαφραγματοκήλη. καθως και απουσια εικονας κλεψυδρας λογω δακτυλιου .μετα απο ενα μηνα φαρμακευτικης αγωγης ειμαι στα ιδια χαλια και χειροτερα.νερο πινω και ποναω σαν να πεφτει πετρα στο στομαχι δεν μπορω να φαω τιποτα.
    τελος παντων. με τον γιατρο που μου εβαλε το δακτυλιο το συζητησα και μου ειπε οτι την ειδε στο χειρουργειο την διαφραγματοκηλη αλλα ηταν μικρη και δεν την πειραξε.δεν ειχε να μου προτεινει κατι αλλο και μου ξεσφιξε τελειως το δαχτυλιδι
    διαβασα στο σαιτ σας τις αιτιες που προκαλουν οισοφαγιτιδα και διαφραγματοκήλη
    θελω να ξερω τα εξης.1)δεν επρεπε να διορθωθει η δια φραγματοκηλης η δεν ηταν υποχρεωμενος ο γιατρος
    2) ο δακτυλιος γιατι δεν φαινοταν στην γαστοσκοπιση.;την δικαιολογια οτι ηταν πολυ ξεσφιγμενος δεν την πιστευω γιατι και απο μονος ο δακτυλιος χωρις γεμισματα δημιουργει κλεψυδρα
    3)ο δακτυλιος μπορει να επιδεινωσε την κατασταση; ολοι μου λενε οτι ισα ισα που κανει καλο
    4)επειδη δεν βλεπω να γινεται τιποτε να προχωρησω σε μια επεμβαση διορθωσης διαφραγματοκήλης;
    5) σε αυτη την περιπτωση τι πρεπει να προσεξει ο γιατρος που θα κανει την επεμβαση σον αφορα και τον δακτυλιο γιατι κατι μου λεει οτι δεν παει κατι καλα
    6)την επεμβαη τι γοατρος πρεπει να μου την κανει; ο γιατρος που μου εβαλε τον δακτυλιος η γαστρεντερολογος;
    7)την επεμβαση την δικαιολογουν τα ασφαλιστικα ταμεια;
    8) ποσο περιπου θα στοιχισει;
    να σας υπενθυμησω ειμαι 47 ετων και δεν ειμαι κανενα παιδακι που δεν τηρω αυτα που μου λεει ενας γιατρος.ειστε η μονη ελπιδα μου .
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Καλημερα aggy.
    Κατ'αρχάς η πρώτη ερώτηση μου είναι αν προεγχειρητικά έκανες γαστροσκόπηση και υπερηχογράφημα ήπατος, χοληφόρων!!
    Ειναι πολύ σημαντικό διότι πολλές φορές η ανάδειξη προεγχειρητικά διαφραγματοκήλης συνεπάγεται ή την διόρθηωση αυτής κατά την διάρκεια εφαρμογής του δακτυλίου ή την αποφυγή της τοποθέτησης δακτυλίου (ανάλογα με το μέγεθος της διαφραγματοκήλης-..εδώ χρειάζεται και βαριούχο γεύμα σε ειδική ανάρροπο θέση κλπ)!!!

1. Σου απάντησα λοιπόν εν μέρει....
    2. Ο δακτύλιος δεν φαίνεται αλλά φαίνεται το Pouch αυτού (δηλαδή ο τεχνητός θόλος...εκτός αν έχει μπεί πολύ ψηλά στον οισοφάγο σχεδόν και δεν υπάρχει pouch)!
    Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις διάβαση του στομάχου-οισοφάγου υπό ακτινοσκόπηση για να ελεγχθεί η θέση του δακτυλίου, η ύπρξη του τεχνητού θόλου και η διαπερατότητα του σκιαγραφικού προς τα κάτω!!!
    3. Ο δακτύλιος συνήθως επιδεινώνει την ύπαρξη παλινδρόμησης στον οισοφάγο!
    4,5,6. Η επέμβαση διόρθωσης διαφραγματοκήλης σε αυτή την φάση είναι εξαιρετικά δύσκολη, και πρέπει να αφαιρεθεί ο δακτύλιος , να περάσει χρόνος αποκατάστασης της περιοχής από συμφύσεις καί οίδημα ..και μετά να επιδιορθωθεί οιοδήποτε πρόβλημα! (Αν γίνει η επέμβαση στον ίδιο χρόνο θα πρέπει να γίνει από πολύ εκπαιδευμένη ομάδα, αλλά πάντα με τηον κίνδυνο να αφαιρεθεί ο δακτύλιος)!
    7. Τα ταμεία καλύπτουν επέμβαση διαφραγματοκήλης (οχι αμοιβές ιατρών...σε ιδιωτικά ιδρύματα)!
    8. Δεν μπορώ να σας πώ..ανάλογα με τον ιατρό!!

...ΟΜΩΣ δεν έχω πειστεί (προσωπικά) πως το πρόβλημα του πόνου σου είναι η διαφραγματοκήλη (μιά και την είχες και πρό επε΄μβάσεως), αλλά ισως ο δακτύλιος! Πράγμα που σημαίνει πως πρέπει να γίνει πλήρης έλεγχος της λειτουργίας του δακτυλίου!!!!
  3. aggy

aggy Member

μμμ και εγω εκει εχω καταληξει.οτι δηλ αφου προυπηρχε η διαφραγματοκηλη ειχα καουρες μεν αλλα με ενα λοσεκ ημουν καλα.
    τωρα τι πρεπει να κανω;πως γινεται ο ελεγχος για τον δακτυλιο; σε τι γιατρο; σε ακτινολογικο εργαστηριο;
    πριν την τοποθετηση του δακτυλιου δεν εκανα καμμια εξεταση.λαθος μου.αλλα και ο γιατρος δεν μου ειπε να κανω καμμια εξεταση παρολο που του ειπα για τις καουρες που ενοιωθα
    Last edited by a moderator: Jul 15, 2008
  4. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Βασικά τον έλεγχο τον πραγματοποιεί ο ιθύνων ιατρός με ακτινοσκόπηση σε κάποιο εργαστήριο!

Share This Page