1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΠΛΕΙΑΔΑΣ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΑΣΘΕΝΕΙΩΝ

Discussion in 'Παθήσεις Οισαφάγου' started by demetrius, Jan 23, 2009.

Watchers:
This thread is being watched by 2 users.
  1. demetrius

demetrius Member

ο πατερας μου 66 ετων απο διετιας βρεθηκε να πασχει απο μια πλειαδσ ασθενειων και δη του γαστρεντερικου συστηματος
    τον παρακολουθω στις εξετασεις και τα φαρμακα και μιλαω με τους γιατρους του
    επειδη ομως ειναι πολλα τα προβληματα και δεν ξερουμε με τι να πρωτοασχοληθουμε θα παραθεσω τη λιστα

-γαστροισοφαγικη παλινδρομηση -διαφραγματοκηλη)

-οισοφαγιτιδα-βολβιτιδα-γαστριτιδα (γαστροσκοπηση προς 18 μηνων περιπου)

-εκκολπωματα με παρελθουσα εκκολπωματιτιδα (αυτη ηταν η ατια για την διαγνωση στομαχικων προβληματων

-σπαστικη κολιτιδα

-αιμορροιδες

(για την υποψια σπιγελιανης κηλης που εχω απο καιρο ας μην αναφερθουμε..
    η δε υπερταση ελεγχεται καλως ενω η ενδεχομενη απαρχη αρθριτικων δεν θα πρεπει να μας απασχολησει αμεσα)
    γνωμη μου ειναι πως πρεπει οπωσδηποτε να κανει εξεταση για ελικοβακτηριδιο (σε μενα βγηκε αρνητικη) οπως του εχει πει απο καιρου ο γαστρεντερολογος
    αλλιωτικα η αγνοια θα τον ταλαιπωρει εσαει
    για την εκριζωση του βακτηριδιου η θεραπευτικη πορεια ειναι μεσες ακρες δεδομενη
    το νεξιουμ και τα παρομοια δυσκολευεται να τα σταματησιε επι 15μερον

ΕΡΩΤΗΣΗ:
    εσεις νομιζετε πως θα πρεπει να "σφιξει τα δοντια" και να καμει την διακοπη PPIs για αμεση ανιχνευση ελικοβακτηριδιου;
    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΒΙΟΨΙΑ ΠΡΙΝ ΔΩΣΕΙ ΝΕΞΙΟΥΜ;;
    Last edited by a moderator: Jan 23, 2009
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Η ανίχνευση ελικοβακτηριδίου είναι εφικτή υπό θεραπεία με PPI μεσω βιοψίας απο γαστροσκόπηση! Αρα οιαδήποτε στιγμή μπορείτε να υποβάλλετε τον πατέρα σας στην εξέταση αυτή.

(Την σπιγγέλειο κήλη να την προσέχετε ιδιαίτερα, διότι εύκολα κάνει περισφίξεις)!
  3. demetrius

demetrius Member

Τελικα αυτη ειναι η καλυτερη λυση!Διοτι μετα απο τοσους μηνες μια γαστροσκοπηση επιβαλλεται..να ξερουμε σε τι επιπεδα βρισκεται η φλεγμονη στα διαφορα μερη..απο κει και περα δεν ξερω τι τεχνικες δυσκολιες θα εχει η βιοψια αλλα αυτο θα το συζητησω με το γιατρο..εν γενει ειναι δυσκολος ο χειρισμος των προβληματων υγειας του πατερα μου..λχ πανω που ηθελα να του συστησω επισκεψη σε χειρουργο για την κηλη τον πετυχα να ειναι αρρωστος με πυρετο και να εχει το φοβο μην τυχον τον ξαναπιασε η εκκολπωματιτιδα (ευτυχως με τη χολη που ειχε φοβο για εγχειριση ξεμπλεξε βασει νεων εξετασεων και το ηπαρ με τις κυστεις δεν μας εμπνεει ανησυχια)
    αφηνω στην ακρη τα τρεχαματα σε εφοριες και ταμεια για την συνταξη που ακομη δεν ηρθε
    Γιατρε σας ευχαριστώ πολυ για τις υποδειξεις..σε κατι τετοιες περιπτωσεις καταλαβαινεις ποσο χρειαζεται ενας οικογενειακος γιατρος!
  4. demetrius

demetrius Member

Προσωπικα εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι ο ανθρωπος ανεξαρτητου ηλικιας πολυ περισσοτερο βαριεται να παει στο γιατρο παρα τσιγγουνευεται..εδω ισχυει το
    "οποιος δε θελει να ζυμωσει δεκα μερες κοσκινιζει"

εχει λχ ο ταδε ζαχαρο και παει στο γιατρο οταν εχει φτασει στο μη περαιτερω

θα δικαιολογουσα την αμελεια αν προκειται για επισκεψη στο δημοσιο νοσοκομειο με οτι αυτο συνεπαγεται ..αλλα στον ιδιωτη γιατρο οχι!

Share This Page