1. Αγαπητε Επισκέπτη. Ευρίσκεσαι στο Πανελλήνιο Χειρουργικό Forum, όπου μπορεις βρείς πληροφορίες για ιατρικά χειρουργικά θέματα που σε αφορούν, όπως επίσης μπορείς να υποβάλλεις ένα καινούργιο δικό σου θέμα-ερώτηση στο φόρουμ. Πρεπει να εισαι εγγεγραμμένος χρήστης για να δεις τα ποστ των μελών ή να δημιουργήσεις δικό σου post ή θέμα (thread)!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ

Discussion in 'Παθήσεις Στομάχου και 12δακτύλου.' started by k.kallia, Feb 11, 2008.

1. k.kallia

k.kallia New Member

Γειά σας.Ονομάζομαι Κάλλια, είμαι 27 ετών και το πρόβλημά μου είναι το εξής.Πριν από μερικά χρόνια άρχισαν να με ενοχλούν κάποια πράγματα όπως η σοκολάτα,η μαγιονέζα ,το ανθρακικό,το κρασί, όσων αφορούσε την ποσότητα ( μή φανταστήτε κάτι υπερβολικό,για νορμάλ ποσότητες μιλάω ).Ένιωθα ότι μου έγδερναν το λαιμό.Με τον καιρό άρχισε να επιδεινώνετε μέχρι που τα ελάτωσα κατά πολύ.Τα τελευταία 2 χρόνια έχω δυσκολία κατάποσης. Τί εννοώ;Αισθάνομαι ότι κάτι εμποδίζει την τροφή να κατέβει ( μασάω καλά και τρώω αργά )καί δή,τα υγρά (παράξενο ε;).Όταν καταπίνω ''ακούω'' τον ''θόρυβο'' που κάνει ο λαίμός μου όπως και όποιος είναι δίπλα μου.

Πήγα σε ΩΡΛ,μου έβαλε μία κάμερα από τη μύτη αλλά δεν είδε τίποτα.Με έστειλε σε ΓΑΣΤΡ/ΓΟ,κάναμε τεστ για ελικοακτηρίδιο και βγήκε αρνητικό.Τελικά πήρα θεραπεία για ΓΑΣΤΡ/ΚΗ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ η οποί αφείλω να ομολογήσω μου ανακούφησε τα συμπτώματα σου στομαχιού μου.Κατόπιν,έκανα ΓΑΣΤΡ/ΣΗ ΚΑΙ ΟΙΣΟΦΑΓΟΓΡΑΦΗΜΑ τα οποία βγήκαν καθαρά.

Το πρόβλημα όμως επισεινώνετε και παέι.Πολλές φορές δεν προλαβαίνω να καταπιώ το σάλιο μου και πνίγομαι!
    Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω από κληρονομικότητα ρευματοειδή αθρίτιδα.Όταν έίχα παέι στην προγραμματισμένη μου επίσκεψη στην ρευματολόγο μου , μου είπε ότι μπορεί να οφείλετε η αθρίτιδα και να έχει διογκωθεί ο χόνδρος που βρίσκετε στο λαιμό.Μου έγραψε κάποιες εξετάσες τις οποίες δεν έχω τελειώσει ακόμα.Μου έχουν μείνει οι ανοσολογικές και μια ΠΕΧΑΜΕΤΡΙΑ.

Μέχρι στιγμής δεν έχω καταλάβει τί μπορεί να συμβαίνει κια κανέις δεν μπορεί να μου πεί τίποτα...... ???
    Εσείς τί γνώμη έχετε ;

Συγνώμη αν σας κούρασα,αλλά αυτό το θέμα με έχει αγχώσει πάρα πολύ.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον κόπο σας να διαβάσεστε το μήνυμά και να το απαντήσετε.
  2. sambalisG

sambalisG Χειρουργός - Διαχειριστής Staff Member Admin

Απ: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ

Εκ των λεγομένων σας, προφανώς παρουσιάζετε γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση αλλά η διαδικασία ελέγχου που κάνατε ήταν λίγο ανορθόδοξη!
    Επρεπε ο γαστρεντερολόγος να σας κάνει πρώτα οισοφαγογαστροσκόπηση και μετά να σας δώσει φαρμακευτική αγωγή!
    Πάντως θα πρέπει να κάνετε την 24ωρο pHμετρία και μετά να δείτε τι συμβαίνει!

Η ρευματοειδής αρθρίτις δεν μπορώ να σκεφτώ που κολλάει με τα συμπτώματα (επίσης τι φάρμακα παίρνετε για αυτό)!!

Share This Page